Jak uzyskać dokładny sygnał 1Hz? (długe)

Witam,

Chciałem zbudować licznik częstotliwości na 89Cx051 mierzący do 50MHz, sygnał wejściowy będzie dzielony przez 8-bitowy licznik, a wyjścia licznika będą podane na uC. Za wejście licznika chcę podać przez bramkę sygnał wejściowy, zaś bramkę sterować wzorowym sygnałem o okresie 1s (czyli w zasadzie potrzebuję 0.5Hz, a nie 1Hz:). Chcę uzyskać na podstawowym zakresie dokładność (wynikającą z rozdzielczości) 1Hz. Pomysł stosowania zewnętrznego sygnału wzorcowego wynika, poza uzyskaniem odpowiedniej dokładności (generator w termostatem), ze znajomości przeze mnie tylko Bascoma i tylko w ten sposób jestem w stanie mierzyć dokładnie duże częstotliwości. Chciałbym też przy niskich częstotliwościach mierzyć sygnał metodą pośrednią, by uzyskać większą dokładność niż 1Hz. W każdym razie taki mam pomysł i już. :) Tyle, tytułem wstępu - wyjaśnienia. ;)

W jaki sposób można uzyskać sygnał 1Hz (0.5Hz)? Pierwszy pomysł to oczywiście szereg dekad (np. 7490) - dla kwarcu 10MHz (lub 2MHz, bo 1MHz jest dziwnie drogi:) musiało by być ich 7, a to już dużo zajmuje (już przy wyświetlaczach będzie 6 rejestrów) i trochę kosztuje, np. dla 74HC90 (2zł) to 14zł (chyba i tak najtańsze rozwiązanie). Są programowane dzielniki częstotliwości - o ile te w TTL są nie do kupienia, to w CMOS 4059 (podział do 15999) jest fajny - ale układ jest drogi - kosztuje 10zł i co najistotniejsze - nie jest "resteowalny". Układ musi być resetowalny, by nie czekać 1s pomiędzy pomiarami. Kombinowałem z różnymi licznikami i kwarcami, ale nic mi nie wyszło. Może wystarczy połączyć np. licznik 12-bit i 4-bit, do tego popularny kwarc

3.726 i mamy 1Hz (zmyślone)? Trudno takie coś dostrzec, obliczyć też (bo kombinacji sporo), ale może jakoś tak się da? (łatwiej by było napisać program, który by czegoś takiego szukał, a później sprawdzał z ofertą sklepu;)

A, nie chciałbym też skracać liczników (np. 12-bit by dzielił /1000), bo spada dokładność wzorca, no i to rozwiązanie nie eleganckie... jeśli już koniecznie, to przy pierwszych podziałach, ale to ostateczność.

Reply to
Dykus
Loading thread data ...
[...]

Kwarc 'zegarkowy' 32768 Hz i 5 sztuk 7493 - masz resetowalne i czas 1 s bez preblomu.

[...]
Reply to
RoMan Mandziejewicz

a nie lepiej 4060? IMHO dzieli przez 2^14 czyli 2Hz czy jego CMOSowość jest niedopuszczalna?

CosteC

Reply to
CosteC

Witaj, Stosujac uklad zegarkowy (stary) MC1210 lub MC1211(DIL8) oraz kwarc

4.304192MHz (2^27 bodajze), uzyskujesz stabilny generator 2Hz na dwoch elementach...

Kristo

Reply to
HaMMeR

Zapewne lepiej - wcześniej w wątku padło 7490 dlatego proponowałem TTLe.

Reply to
RoMan Mandziejewicz

Użytkownik "Dykus" snipped-for-privacy@SpAmYwp.pl napisał w wiadomości news:c6rlh2$ibq$ snipped-for-privacy@news.onet.pl...

A tak dla ciekawości to zwróć uwagę na procesory PIC firmy Microchip. Posiadaj one wbudowany preskaler, który moze zliczac impulsy wejsciowe do 50MHz. Chyba nawet była gdzieś nota aplikacyjna na temat budowy częstościomierza.

Jeżeli chodzi o wzorzec to kiedys udało mi sie kupic generator kompensowany termicznie 12.8MHz.

Pzdr megaraptor

Reply to
megaraptor

a może zegarek PCF8583. domyślnie daje impulsy 1Hz z wypełnieniem 50%. czyli spokojnie da się uzyskać 0,5Hz badając naprzemiennie stan niski i wysoki.

PC

Reply to
Pablo_C

Witam,

Dnia 29-04-04 (czwartek) o 21:44, 'RoMan Mandziejewicz' napisal(a):

Ok, też taką możliwość znalazłem (w archiwum grupy), tylko jak wygląda ze stabilnością (i możliwością dokładnego ustawienia)? O ile przy odmierzaniu czasu niewielka niestabilność jest niezauważalna, o tyle przy bramkowaniu sygnału 50MHz (chcąc uzyskać dokładność 1Hz) ma duże znaczenie.

Reply to
Dykus

Witam,

Dnia 29-04-04 (czwartek) o 21:59, 'HaMMeR' napisal(a):

Pomijając możliwość dostania tych układów, jest jeszcze problem ze znalezieniem takiego kwarcu... :(

Reply to
Dykus

Witam,

Dnia 29-04-04 (czwartek) o 23:09, 'megaraptor' napisal(a):

Tak, spotkałem się z takimi licznikami na PICu, tylko szkoda (a może i dobrze?:), że nie ma dla nich Bascoma... a chciałbym program napisać sam.

Nie wiem jeszcze jak to trzeba dzielić by uzyskać 1Hz (chyba, że to do uC), ale w Katowicach takiego czegoś nie ma. :(

Reply to
Dykus

Witam,

Dnia 29-04-04 (czwartek) o 23:11, 'Pablo_C' napisal(a):

Nie wiem, gdzie tam jest to wyjście 1Hz? Nie wiem też, czy można na tym uzyskać dużą stabilność i dokładność. UI układ musi posiadać reset.

Reply to
Dykus

Jeśli potrzebujesz aż takiej dokładności - termostatuj kwarc.

Reply to
RoMan Mandziejewicz
[...]

Dzielisz najpierw przez 10^5 a potem przez 128 (2^7) - w czym problem?

Reply to
RoMan Mandziejewicz

zobacz w pdf-ie

sporo sprzętu rtv i agd ma taki zegarek i chyba jakoś to działa ;-)

to jest układ i2c i mozesz z nim zrobić prawie wszystko

PC

Reply to
Pablo C

Witam,

Dnia 30-04-04 (piątek) o 11:09, 'HaMMeR' napisal(a):

A, to co innego. :)

Oglądałem PDFa i wszystko fajnie, gdyby nie brak możliwości resetowania (pomijam dostępność układu).

Ale dzięki temu powstała nowa możliwość - tani kwarc 4.19...MHz i dzielnik

2^22 - czyli np. dwa tanie układy CMOS po 1.5zł. Dzięki wielkie!

Czyli już mam (conajmniej) dwie możliwości - kwarc 4.19MHz lub 32kHz.

Reply to
Dykus

Witam,

Dnia 30-04-04 (piątek) o 10:10, 'RoMan Mandziejewicz' napisal(a):

Problem w tym, że takiego generatora nie mogę dostać. Poza tym to 6 układów scalonych (czyli 1 mniej niż 10MHz dzielić na 7490). Oczywiście ogromny plus to fakt, że to generator kompensowany - nie muszę budować samemu.

W innym poście 'RoMan Mandziejewicz' napisal(a):

Zamierzam zrobić termostat, tylko myślałem, że dla kwarcu 32kHz - czyli chyba w kształcie walca, będzie to problem (rozmiar)...

Reply to
Dykus

o ile dobrze pamietam, to MC121x ma wyjscie 0.5Hz (zmiana co sekunde) i kwarc jest 4.194304 (2^22 Hz), czyli latwo dostepny. Ale jesli to ma byc stabilne, to kwarc i generator pracujacy na rezonansie szeregowym a potem dzielnik na jakims CPLD

Reply to
Michal Baszynski .

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.