Przyspieszenie trancoptora diodą Schottky'ego

Czy włączenie diody Schottky'ego między kolektor i bazę tranzystora w transoptorze przyspieszy jego wyłączanie? Wydaje mi się, że powinno, ale nie jestem pewien.

Nie zależy mi na szybkim transoptorze, pragnę jedynie uzyskać odpowiedź na to pytanie.

Reply to
Bogdan Gutknecht
Loading thread data ...

Użytkownik "Bogdan Gutknecht" <b snipped-for-privacy@interia.pl napisał w wiadomości news:durgm1$hl2$ snipped-for-privacy@atlantis.news.tpi.pl...

Kiedyś robiłem trochę eksperymentów z transoptorami TLP112. Projektowałem pętle prądowe działające do 115kb/s (do 200m) przy założeniu, że diody świecące w transoptorach są zasilane prądem nie 10..20mA a jedynie 2mA. W tych transoptorach nie miałem dojścia do bazy tranzystora więc dokładnie takiego eksperymentu nie robiłem. Wyłączanie transoptora ma 2 etapy:

  1. Ładunek w bazie utrzymuje tranzystor włączony (dioda skróci ten czas zmniejszając zgromadzony ładunek i ułatwiając jego usunięcie).
  2. Napięcie na kolektorze narasta. Jeśli Rc jest duże to narastanie jest powolne bo pojemność C-B. Transoptor z fototranzystorem będzie miał tę pojemność bardzo dużą bo jest to złącze światłoczułe o dużej powierzchni, ale Rc może być mniejsze.

U mnie ten drugi czas był duży, bo duże Rc (z powodu małe Id). Najwięcej zyskiwałem skracając ten czas poprzez eliminację zmiany napięcia na kolektorze wyjściowym transoptora - najprościej łącząc go z bazą następnego tranzystora NPN. Ten tranzystor może być albo kluczowany przez transoptor (napięcie waha się od 0.3V do 0.7V), albo być wzmacniaczem - rezystor między jego kolektor i bazę (napięcie na wyjściu transoptora praktycznie stałe). Wiem, że nie dokładnie na temat ale w pobliżu. P.G.

Reply to
Piotr Gałka

Hm, mam watpliwosci. Przeciez dzialanie diody polega na ograniczeniu wchodzenia w nasycenie przez ograniczenie pradu bazy. A tu nie bardzo jest co ograniczac..

J.

Reply to
J.F.

Według mnie tu też można ograniczać nasycenie zabierając diodą nadmiar ładunków z bazy. P.G.

Reply to
Piotr Gałka

Użytkownik "Bogdan Gutknecht" <b snipped-for-privacy@interia.pl napisał w wiadomości news:durgm1$hl2$ snipped-for-privacy@atlantis.news.tpi.pl...

Trzeba by sprawdzić. Obawiam się, ze nic nie da. Na bazie nie ma napięcia Napięcie przewodzącego kolektora jest dużo wyższe od silnego nasycenia Najbardziej czas skraca duży prąd kolektora i znikoma zmiana napięcia. Pomóc może opornik między bazą i emiterem. Gdyby tak było w transoptorach by diody masowo montowali, a o takich nie słyszałem.

Reply to
SP9LWH

Najprościej będzie to po prostu sprawdzić.

Reply to
RoMan Mandziejewicz

Hm, moze i mozna, ale czy na bazie ustali sie potencjal wyzszy niz na kolektorze, tak zeby dioda zadzialala ?

J.

Reply to
J.F.

Witam Panowie, a na czym polega przyśpieszenie pracy tranzystora diodą Szczotki. Otóż dioda włączona między B i C nie pozwala na pełne nasycenie tranzystora. Ponieważ bardzo dużo czasu zajmuje wyprowadzenie tranzystora ze stanu głębokiego nasycenia przyrost prędkości może i jest znaczny(porównaj 7400 i

74S00 - przykład). Jeśli masz dostęp do bazy i kolektora OPTO włącz diodę i sprawdź. Tylko nie wiem jak zachowują się diody sterujące w OPTO. Czy przypadkiem to one nie ograniczają max. częstotliwości pracy. Ale cóż - lutownica, generator, oscyloskop i hajda na murgrabiego.
Reply to
ZbychJ

Tylko czy transoptor moze byc w stanie glebokiego nasycenia ?

J.

Reply to
J.F.

Nie wytrzymałem - zrobiłem próbę: CNY17-3 Sterowanie - 0-12V przez 1k (prąd LEDa około 10mA) Obciążenie - 10k z 10V (tak, aby było duże nasycenie).

Bez diody - na wyjściu pozostaje 0 (0.1V rośnie powoli do 0.5V) przez 19us, potem narasta przekraczając poziom 5V w 34 us. Z diodą (BAT42) - na wyjściu minimum to 0.45V i od razu narasta, ale łagodniej - poziom 5V przekracza w 27us. P.G.

Reply to
Piotr Gałka

Użytkownik "Piotr Gałka" snipped-for-privacy@CUTTHISmicromade.pl napisał w wiadomości news: snipped-for-privacy@news.home.net.pl...

Zrób jeszcze jedną próbę Zewrzyj bazę z emiterem opornikiem 10k Sprawdź inne rezystancje 1k...100k

Reply to
SP9LWH

Jak z zewnatrz podane. Ale jak jak baza wisi, na emiterze 0V, na kolektorze 0.2V ? Niby jest tam jakies fotoogniwo i napiecie moze wygenerowac ..

Hm, nie mam pod reka zadnego takiego z baza wyprowadzona, a obcinac kubeczka mi sie nie chce :-)

J.

Reply to
J.F.

Użytkownik "SP9LWH" snipped-for-privacy@autorom.pl napisał w wiadomości news:duuddn$hn1$ snipped-for-privacy@news.onet.pl...

10k w bazie to za mało - nie daje rady włączyć. Przy 100k wyłączanie - przez 10us zostaje na 0, poziom 5V przekracza w 14,5us. A z diodą zaczyna narastać od razu (łagodniej niż bez), 5V przekracza w 9.5us P.G.
Reply to
Piotr Gałka

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.