Jak sie zachowa licznik binarny jezeli bedzie "przetaktowany"

Chce sobie zrobić miernik częstotliwości i zastanawia mnie jak się zachowa licznik jeżeli na jego wejście zostanie podany sygnał o częstotliwości znacznie przewyższający możliwości tego licznika:

1) Nie liczba zliczonych impulsów 2) Zliczy przynajmniej tyle żeby się "przekręcił"

Ps. Chodzi mi o to że chce zrobić sygnalizacje przekroczenia "zakresu".

Reply to
Maksymilian Dutka
Loading thread data ...

Przestanie liczyć.

Nie da się prosto.

Reply to
RoMan Mandziejewicz

Użytkownik RoMan Mandziejewicz napisał:

/\- przepraszam miało być: Nie zliczy żadnych impulsów, tak to jest jak się coś zmienia i nie przeczywa poźniej wszystkioego :)

Czyli pozostaje rozpoczęcie pomiaru od najwyższego podziału preskalera i liczyć na "szczęście"?

Reply to
Maksymilian Dutka
Reply to
Rafal Baranowski

A jakie to mają być częstotliwości? Bo może zrobić takie coś, żeby zboczami impulsów zliczanych wyzwalać przerzutnik monostabilny z tak dobranym czasem powrotu do stanu podstawowego, żeby przy fmax dostawać na wyjściu "prostokąt o 100% wypełnienia"?

TP.

Reply to
Tomasz Piasecki

Nie chce teraz szukac katalogu, ale wydaje mi sie ze mimo wszystko liczniki sa szybsze niz 123 (w podobnej technologii wykonane)

Krzysiek Rudnik

Reply to
Krzysztof Rudnik
Reply to
Rafal Baranowski

Użytkownik Tomasz Piasecki napisał:

Ogólnie to miernik ma pracować max do kilku MHz, ale chce wiedzieć że, na wejściu jest częstotliwość wieksza niż może pokazać (jeżeli jakiś układ będzie się "wzbudzał")

Reply to
Maksymilian Dutka
[...]

Nie dalej jak wczoraj Jarek płakał, że 90 ns nie wyrabiał... 11 MHz zaledwie. Katalogowo jest 45 ns.

Reply to
RoMan Mandziejewicz

Można również zrobić na samych bramkach... Wtedy się wyrobi.

Reply to
RoMan Mandziejewicz

Witam,

Dnia 15-06-04 (wtorek) o 21:45, 'Maksymilian Dutka' napisał(a):

Zwykle do tego wykorzystuje się wyjście przeniesienia ostatniego licznika, lub obserwując opadające zbocze najstarszego bitu ostatniej dekady liczącej (Qd - np. 7490). Wtedy mamy informację, że pełnego wyniku nie można wyświetlić na wyświetlaczach (domyślnie widzę tu LEDy:) miernika.

Te kilka MHz to nie straszna częstotliwość i nie bardzo wiem, co by się tu miało wzbudzać (przy dobrej konstrukcji). Jeśli chcesz zrobić na typowych CMOSach, to możesz dla pewności jako pierwszy licznik/przerzutnik dać coś z rodziny TTL.

Reply to
Dykus

Użytkownik Dykus napisał:

Niestety, z odpowiedzi kolegów wynika że się tak nie da: "licznik przestanie liczyć".

Reply to
Maksymilian Dutka

Witam,

Dnia 16-06-04 (środa) o 20:32, 'Maksymilian Dutka' napisał(a):

Nie, Koledzy odpowiedzieli Tobie dobrze - pytałeś co się stanie, gdy na wejście pojedyńczego licznika (np. dekady 7490) podasz sygnał o częstotliwości większej, niż maksymalna częstotliwość pracy (podana w katalogu), wtedy układ faktycznie przestanie liczyć, lub (przy małej różnicy) może zliczać błędnie. Przykład: planujesz zliczać impulsy o częstotliwości kilku MHz z dokładnością 1kHz, potrzebujesz więc 4 pojedyńczych wyświetlaczy LED i 4 liczników (dekad). Zastosowane układy (liczniki) mają częstotliwość graniczną 15MHz, więc jeśli podasz na wejście sygnał 12.345MHz układ to zliczy, ale wyświetli tylko część wyniku, czyli '2.345'. Wykorzystując wyjście przeniesienia ostatniego licznika (który tu zliczył '2') możesz uzyskać informację, że wyświetlany wynik jest niekompletny - w ten sposób zasygnalizujesz przekroczenie zakresu (rozbudowując układ możesz zrobić, by układ go automatycznie zmieniał). Aha, pomijam tu oczywiście problem bramkowania. Z Twoich postów wynika, że chcesz mieć informację, kiedy na wejście podajesz sygnał o częstotliwości większej niż możliwości liczników (układów scalonych), ale jako, że chcesz mierzyć częstotliwości kilku MHz, więc można spokojnie zastosować łatwo dostępne szybsze liczniki (a dokładnie pierwszy licznik) i po zakończeniu pomiaru sprawdzać, czy został przekroczony zakres. Stosowanie przerzutników monostabilnych jest tutaj problematyczne - głownie ze względu na dokładność i stabilność.

Reply to
Dykus

Użytkownik Dykus napisał:

Tak ale może sie pojawić powiedzmy 20MHz i będę myślał że "nic nie ma".

Reply to
Maksymilian Dutka

Witam,

Dnia 17-06-04 (czwartek) o 01:12, 'Maksymilian Dutka' napisał(a):

To może wystarczy zrobić po prostu wskaźnik sygnału na wejściu - jeśli jest jakiś sygnał, którego poziom jest na tyle duży, by wysterować układy cyfrowe, ale ze względu na wysoką częstotliwość nie jest możliwy pomiar? Stosując jako pierwszy licznik 74LS90 zmierzyć (zliczysz) sygnały do 16MHz

- Ty potrzebujesz (jak pisałeś) mierzyć kilka MHz. Jako wskaźnik sygnału możesz po wzmacniaczu wejściowym licznika (i ewentualnie szybkim układzie kształtującym) dać szybką bramkę (w LS powinna wystarczyć), a jej wyjściem wysterować przez bufor z układem RC np. diodą LED, albo po wzmacniaczu dać prostownik i diodę LED (można tu dołożyć przerzutniki monostabilne). W ten sposób świecenie diody sygnalizować będzie istnienie na wejściu sygnału. Jeżeli licznik nic nie będzie pokazywał, to znak, że nie jest w stanie zliczyć. Oczywiście tę informację można wykorzystać, do sygnalizacji przekroczenia częstotliwości wejściowych zastosowanych liczników.

Napisz może jeszcze do czego potrzebujesz taką sygnalizację, może łatwiej napisać na tabliczce znamionowej: 'fmax=10MHz' i po kłopocie... :)

Reply to
Dykus

Zdecydowanie oscyloskop wmontowac :-)

Powaznie pisze - bedzie widac czy poziom odpowiedni, czy czestotliwosc prawidlowa a takze czy np nie lapiemy harmonicznych.

Tylko czy lepiej wmontowac oscyla do czestosciomierza, czy lepiej teka kupic z bajerami - w tym pomiarem czestotliwosci :

J.

Reply to
J.F.

Witam,

Dnia 17-06-04 (czwartek) o 20:39, 'J.F.' napisał(a):

Albo jakiś miernik do 1GHz, wtedy myślę, nie będzie poblemu... ;)

Można się podłączyć szybką bramką pod wzmacniacz wejściowy - jak przez bramkę przejdzie sygnał, tzn. że przez liczniki też powinien.

A, to jeszcze jakiś analizator widma do kompletu... ;)

Tylko jak dokładnie to mierzy - chyba lepszej dokładności niż 1kHz przy

5MHz nie ma? Chociaż... :) A o cenie już nie wspominam...
Reply to
Dykus

Użytkownik SP9LWH napisał:

Mam skłonności do przesady :), oscyloskop już siedzi na biurku, ale jeżeli udało by sie jeszcze coś powciskać do częstościomierza to czemu nie? Głównym powodem takiej detekcji jest to iż ten miernik ma docelowo mierzyć częstotliwości rzędu 600MHz (można tani kupić preskalery pracujące do 1GHz), nie mam jeszcze pojęcia jak zrobić niemechaniczną zmianę podzakresów ale może coś wymyśle.

Reply to
Maksymilian Dutka

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.