Jak obliczyc prąd ..

Jaki prąd bedzie płynał w czasie zwarcia kondensatora 300V 400u, jak dobrać czas w jakim to się bedzie zwierać ( chodzi o przepalenie drucika, na oko ułamek sekundy ..)

Reply to
Konrad Rokicki
Loading thread data ...

musisz znać impedancję wyjściową kondensatora i impedancję drucika. W przypadku podstawienia wartości idealnych prąd jest nieskończony przez zero sekund ;-)

Waldek

Reply to
Waldemar Krzok

ojoj nie chcodz mi o ideallny .. impedancje ojoj, a nie można na oko określic ?? czy to bedzie 100A czy mzoe 10A, niewiem jaki przełacznik zstosować...

Reply to
Konrad Rokicki

Dane kondensatora (400 uF naładowany do 300V) są trochę zbliżone do tych stosowanych w większych fotograficznych lampach błyskowych. Jeśli mają one automat (starszej konstrukcji), skraca on błysk przez zwarcie i całkowite rozładowanie w odpowiedniej chwili tego kondensatora. Robi to tyrystor o znamionowym prądzie ok. 10 A ale impulsowej wytrzymałości znacznie znacznie większej. Jakiej?. Trudno powiedzieć. Można przyjąć że dla impulsu kilku mikrosekund będzie to z 50 razy więcej. A więc spodziewać się trzeba z 500 A "jak byk". Informacja ta jest niewiele warta, ale może się przyda.... A.M. Łódź.

Reply to
A.M.

Użytkownik "Konrad Rokicki" snipped-for-privacy@wp.pl napisał w wiadomości news:chs7gl$22d2$ snipped-for-privacy@news2.ipartners.pl...

Jeżeli masz zamiar władować tam zwykły przycisk zwierny, to nawet jak 100A popłynie, to przełącznikowi 10A przez te ułamki sekund nic się nie stanie.

Pozdro

Versor

Reply to
invalid unparseable

zależy od jakości kondensatora. Tam może i parę kA popłynąć. Mimo to przyciskowi nie powinno się wiele stać (zobacz, jaka energia jest tam zmagazynowana). Ważne, by szybko łączył.

Waldek

Reply to
Waldemar Krzok

Robi to tyrystor o znamionowym prądzie ok. 10 A ale impulsowej wytrzymałości

a czy ori9ętuje sie ktoś czy tyrystor C122D (400V, 8A) to wytzryma ?? mocniejszych nie mieli ...

czy mogł bym liczyć na wasza pomoc w zrobieniu takiego przełóącnzka na tym tyrystorze ??

Reply to
Konrad Rokicki

prawdopodobnie nie. Duże dI/dt jest najlepszym sposobem rozwalenia tyrystora. W każdym razie do wywalania bezpiecznika (zabazpieczenie przeciwprzepięciowe) używam tyrystora 35A z dI/dt ok. 1kA.

...który będzie działał raz a potem nas będziesz opieprzał, że nie działa? A, co mi tam. Katoda tyrystora do twojego kondziora, anoda przez drucik też tam. Minus jakieś bateryjki (4-5V) też do katody. Plus przez przycisk i opornik 47 omów do bramki. Bez gwarancji, że zadziała 2x.

Waldek

Reply to
Waldemar Krzok

Katoda tyrystora do twojego kondziora, anoda przez

czyli zadziała conajmniej 6x bo mam ich 3, do testów bedzie wystarczające, wezmę mniejszy kondensator, i na wolumenie poszukam odpowiednio duzego ...

ale czy ma jakies znaczeni czy + czy minus do katody ???? i czy drucik tez ma jakieś znaczenie czy bedzie przy + czy przy - kondensatora ?? narzie mam tyrystor C11D, ale nigdzie nie moge znaleść opisu jego wyprowadzeń, to musi być jakiś standard, jak sa rozmieszczone anoda katoda i brmaka?? gdzie moge to znaleść, mozna to jakoś zmierzyć??

Reply to
Konrad Rokicki

poprawka! " mam tyrystor C122D"

Reply to
Konrad Rokicki

ma. Zrób, jak napisałem.

poszukaj googlem. Zmierzyć też się da, ale lepiej zobaczyć w opisie.

Waldek

Reply to
Waldemar Krzok

no w tym rzecz ze znalazłem ale juest jakiś bład bo napisale ze 1 i 2 nozka to anoda .... chyba bede musdiał poexperymentować .. czy da sie go zepsuc jak żle go podłącze ??

Reply to
Konrad Rokicki

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.