jak lutowac aluminium?

Witam, W jaki sposob skutecznie przylutowac przewod miedziany do aluminiowego preta?

miedz-miedz lutuje bez problemu, natomiast problem pojawia sie z aluminium, gdy mierze omomierzem jakosc styku, omomierz "skacze"

mam cyne razem z kalafonia, ale to w przypadku aluminium nic daje ...

pozdrawiam, R.M.

Reply to
R.M.
Loading thread data ...

Zapytaj google : "łączenie aluminium"

Mnie odpowiedziało m.in. tak :

formatting link

Reply to
Jan Górski

Użytkownik "R.M." snipped-for-privacy@gmail.com napisał w wiadomości news:hglmce$sd0$ snipped-for-privacy@news.vectranet.pl...

Zwykłą cyną tzn. stopem cyny z ołowiem nie polutujesz. Są natomiast specjalkne luty, które umożliwiają polutowanie aluminium. Mozna je kupić w marketach budowlanych, bądź na Allegro. Osobiście jednak radzę zastosować specjalne zaciski bimetaliczne. Zacisk taki składa się z 3 blaszek skręcanych śrubami. Pierwsza blaszka jest wykonana z aluminium, druga jest bimetalem powstałym ze zgrania z sobą blachy aluminiowej i miedzianej, a trzecia blaszka jest z miedzi lub mosiądzu. Całość łączy się w ten sposób, że z przewodem czy prętem aluminiowym stykają się powierzchnie aluminiowe, zaś z przewodem lub prętem miedzianym powierzchnie z miedzi lub mosiądzu. Niestety miedź z aluminium nie mogą się bezpośrednio stykać.

Reply to
Jacek "Plumpi

Żeby pocynować aluminium trzeba wtopić go zupełnie w kawałek kalafonii i gdy będzie już w niej zanurzony (bez dostępu powietrza) trzeba mocno pocierać gorotem lutownicy w celu usunięcia tlenków i pokrycia stopem lutowniczym. Podobno można to samo zrobić zanurzając w oleju, ale nie próbowałem tego. Z grubym "prętem" może się to nie udać i pewniejsze będzie połączenie śrubą z podkładką cu-al.

Mirek.

Reply to
Mirek
Órzytkownik "R.M." napisał:

wiesz, może to się i jakoś da zlutować, ale nawet jeśli tak, to miałbym wątpliwości co do trwałości takiego połaczenia (korozja), znacznie lepiej to zrobisz łącząc Al i Cu przekładką mosiężną i skręcisz, i masz wszystko w d....:O)

Reply to
Papa Smurpfs

Ciężko będzie. Ręczne pocieranie niewiele zdziała, optymalnie jest to robić lutownicą ultradźwiękową - czyli taką której grot skacze goniony przetwornikiem ultradźwiękowym. Dodatkowo zdarcie tlenków z aluminium ułatwia zawartość w topniku soli amonowych - chlorku amonu (salmiaku) i węglanu amonu (amoniaku do ciasta). Ale łatwo nie jest.

Podkładka kupalowa nadal wymaga mocnej interwencji mechanicznej - na styku Al - Al trzeba to intensywnie obrócić żeby tlenki przemielić i doprowadzić do kontaktu metal - metal (a przypominam - od tlenku glinu twardszy jest tylko diament, od diamentu - azotek boru jak dobrze skrystalizowany - borazon z diamentem idą łeb w łeb, zależy który ma większą czystość i lepszą strukturę - korund jednak ciut im, ale tylko im, ustępuje). Głównym celem stosowania podkładek kupalowych jest wyeliminowanie korozji galwanicznej na styku Al - Cu. Jak element Al z elementem Cu zetknąć to szczelina jest łatwo penetrowalna dla wilgoci, powstaje ogniwo galwaniczne i korozja żre aż chrupanie słychać. A podkładka kupalowa ma styk Al-Cu zrobiony hutniczo (znaczy blachę Cu polano roztopionym Al i później to rozwalcowano na właściwą grubość) - i w obszar styku dwóch mtali żadna wilgoć nie wniknie, żadne reakcje jonowe nie zajdą, korozji elektrolitycznej nie będzie - do elementu aluminiowego dotyka aluminiowa część podkładki, do elementu miedzianego

- miedziana...

Reply to
"Dariusz K. Ładziak"

Mnie się udało - przewód do gniazdka w łazience (podgrzewacz wody, czasem farelka) - działało do końca przez kilka lat, zanim nie wymieniłem przewodów w związku z remontem.

Mirek.

Reply to
Mirek

Dariusz K. Ładziak pisze:

A może TIGiem w osłonie argonu się da?

Reply to
Filip Ozimek

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.