ISDN

To sie jeszcze uzywa ?

Czy cala para trafila na smietnik ?

J.

Reply to
J.F.
Loading thread data ...

W dniu 08-01-2020 o 18:56, J.F. pisze:

Ubiegłej zimy widziałem NT leżące na trawniku tuż przy ulicy. Wyglądało jakby ktoś pakował się do samochodu i zapomniał włożyć jeszcze NT do środka. Może to technik z telekomu zdemontował u klienta i zgubił?

yabba

Reply to
yabba

Raczej sam klient wyrzucił, jeszcze nie słyszałem, żeby jakiś technik zabierał nieużywane NT. Moje NT wisi na ścianie, mimo że od rozwiązania umowy z operatorem minęło ładnych parę lat. Jeszcze dwa lata temu świeciła się LED w obudowie, teraz już się nie świeci.

MKi

Reply to
MKi

W dniu 2020-01-08 o 18:56, J.F. pisze:

BRA w odwodzie, pamiętam smutny widok góry NTków na końcu korytarza w siedzibie jednego z podwyków tepsy. Miałem kiedyś reklamację jednego z tych niedobitków, ze jak mu NTek padł, to monter wymienił na działający. Ale z pękniętą obudową, do tego mazniety pędzlem przy malowaniu. Reklamacja niezasadna, usługa działa. Z dobroci serca poszło zlecenie żeby wymienili na inny, ładniejszy ;) Nie ma się co oszukiwac, ze NTków nowych już nie ma, te co idą do klientów na wymianę, są z demontażu.

PRA za to ma się dobrze, mnóstwo firm i instytucji nie migruje na VoIP, tylko jedzie na PRA, nierzadko z kilkoma setkami DDI. Pewnie zmigrują na VoIPa, gdy im ich centralka padnie i nie będzie już opłacało się naprawić/kupić takiej samej. Koszt centralki to kropla w kosztach takiej migracji.

Reply to
viktorius

W dniu 2020-01-09 o 09:57, viktorius pisze:

A i dodam jeszcze, że w swoich czasach ISDN był dobry, bo rozszerzał możliwości zwykłej, już położonej pary przewodów. Niestety w Polsce został wdrożony za późno i się nie przyjął powszechnie. 2 rozmowy na jednym drucie przy zauważalnie lepszej jakości nie było tak fajne jak mobilność wprowadzona przez Centertela ;) W Niemczech, Austrii, Szwajcarii ISDN jest nadal na tyle powszechny, że routery do internetu mają porty ISDN emulujące styk S. Tamtejsi klienci mają nadal telefony ISDN, albo całe centralki ISDNowe. W górę sieci idzie już SIPem, ale klientów to nie obchodzi, mogą spokojnie używać swoich aparatów jakby NT nadal był zawieszony na ścianie.

Reply to
viktorius

W dniu 2020-01-09 o 17:41, J.F. pisze:

Wyłączyli logicznie, zwolnili zasoby, ale druta nikt nie rozkrosował. Bo to kosztuje czas montera, czyli kasę dla firmy zewnętrznej. Zgasło dopiero, jak twoją parę w kablu rozdzielczym czy magistralnym przydzielono dla innego klienta.

U mnie w serwerowni nadal świecą się dwa z trzech NTków.

Reply to
viktorius

W dniu 2020-01-09 o 17:47, J.F. pisze:

Dla przeciętnego Kowalskiego to najważniejsze były chyba 2 rozmowy na raz i brak szumów. Przy upgradzie z linii analogowej do ISDNa raczej dokupił drugiego analoga i podpiął pod porty a/b zamiast kupować dwa telefony cyfrowe. Najwyżej dokupił MSNa, nie paczki DDI.

Centertel rozpoczął to, to później zrobił GSM, taki skrót myślowy. Tak czy siak chodziło o mobilność linii telefonicznej. Brak konieczności posiadania automatycznych sekretarek i odsłuchiwania rozmów po powrocie do biura/domu jest dodatkowym plusem.

Potwierdzam, ale tylko dla tych dinozaurów, co pamiętają o co chodzi w I.430 ;)

Reply to
viktorius

Przeciętny Kowalski w dupie miał 2 rozmowy. Killerem dla ISDNu był SDI, który dawał na prawdę nieograniczony dostęp do internetu. W pewnym momencie pewnie 70% sieci osiedlowych wisiało na jednym lub kilku SDI

Może małe firmy szły w ISDN. Pracowałem w takiej, która jako pierwsza w województwie miała ISDN i wymagało to uderzenia bezpośrednio to jakiegoś prezesa w TPSA aby wyposazyli centralę w porty.

c.

Reply to
cezar

W dniu 09-01-2020 o 09:36, MKi pisze:

Miejsce było dość dziwne na wyrzucanie tam specjalnie czegokolwiek. viktorius napisał w tym wątku, że były demontaże NT.

yabba

Reply to
yabba

W dniu 09-01-2020 o 17:41, J.F. pisze:

viktorius napisał, że widział stosy NT po demontażu.

yabba

Reply to
yabba

W dniu 2020-01-13 o 17:50, yabba pisze:

Zlecenia na rozkros linii i odebranie NT miały najmniejszy priorytet. Jak było dużo awarii, albo nowych podpięć, to siłą rzeczy demontaże wypadały z harmonogramu. Linia i tak była nieaktywna logicznie. Na pewno nie można było tego zostawiac na trawniku, za cenne NT jest w obecnych czasach. Stos na końcu korytarza był jedynym magazynem NT-ków na wymianę, nowy już nie było.

Spora poruchawa była jak wyeliminowano ostatecznie zero wiodące przed numerem w ruchu krajowym. Okazało się, że są NT (jeden czy dwa modele), które nawet jak dostawały numer bez zera, to dodawały zero do CLIPa. Robiło to rozgardiasz, bo telefon mający książkę adresową musiał mieć dwa wpisy, z zerem i bez. Bez do wychodzących, bo już inaczej nie dało się wykonywać połączeń wychodzących. I z zerem, żeby potrafił pokazać kto dzwonił. Wtedy NTków potrafiących "bez zera" ubywało z "magazynu" w trybie przyspieszonym.

Reply to
viktorius

W dniu 2020-01-13 o 17:17, cezar pisze:

Częste swego czasu w mojej okolicy było domówienie ISDNa do już istniejącej linii telefonicznej na dzielnicy domów jednorodzinnych. Gdy taki dom stawał się dwurodzinny, to było łatwiej domówić ISDNa niż doprosić się TP o dodatkową linię telefoniczną. Synowa nie musiała już czekać aż teściowa zakończy rozmowę. Mogła od razu zadzwonić do mamusi jak jest jej źle ;) ISDN ratował spokój życia rodzinnego ;)

Reply to
viktorius

już kilka lat przed ISDNem można było dostać wiele linii na jednej (dwoch) parach. W moim regionie TPSA nagminnie wkładała tzw PCM-ki (multiplexery) tam gdzie brakowało par.

Potem był spory problem jak ktoś występował o xDSLa i dostał odmowę...

c.

Reply to
cezar

W dniu 2020-01-14 o 12:10, cezar pisze:

...czyli ISDN PRA rozszyty na 30 linii analogowych :P Każdy user miał analoga, nierzadko pierwszy raz właśnie przy odmowie DSLa dowiadywał się jak to faktycznie jest. Jeszcze gorzej było z telefonią opartą na radiodostępie. Tam już w ogóle kabla nie było ;)

Reply to
viktorius

W dniu 2020-01-08 18:56, J.F. pisze:

Nie wiem, czy jeszcze, ale Straż Miejska i Policja używała w Białymstoku do obsługi kamer monitoringu miejskiego. Właśnie po liniach ISDN. A czy nadal z tego korzystają to pojęcia nie mam.

K.

Reply to
Krystek

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.