Instalacja rowerowa - brak pomysłu... (przydługawe)

Witam,

Coś mnie wzięło w wyposażenie rowera w małą instalację elektroniczną. Jedno z założeń jest takie: lampa przednia składa się z żarówki halogenowej i 4 LEDów, gdy rower nie porusza się i włączymy zasilanie to (po włączeniu innym przełącznikiem przedniej lampy) migają tylko diody LED. Gdy rower przekroczy określoną prędkość i utrzymywał ją będzie przez dłuższy czas (np. 15sek, takie zabezpieczenie) to zgasną LEDy i zaświeci się żarówka halogenowa. Ta z kolei będzie się świecić do czasu, gdy prędkość roweru spadnie poniżej jakieś wartości (wartość może byś taka sama co wcześniej + histereza) i będzie utrzymywała się poniżej również przez jakiś czas to z powrotem gaśnie halogen i migają tylko LEDy. Oczywiście przewiduje też ręczne uruchamianie LEDów i halogenu, ale to jest już prostsze. Mój pomysł: do kontaktronu z licznika prędkości się jakoś dołączę (może jakiś FET BS180), impulsy polecą na przetwornik f/U (NE555), później komparator napięcia z histerezą i dalej można by pokombinować coś z przerzutnikiem monostabilnym (te 15sek., np. też 555), tylko tu potrzebny jest układ, który wykrywa zbocze (np. do resetu przerzutnika) - bo np. prędkość może spaść, załączy to przerzutnik monostabilny 15sek., ale gdy prędkość wzrośnie to musi przerzutnik jakoś zresetować. Czy coś takiego istnieje? Nie wiem jak to rozwiązać, może ktoś ma jakiś pomysł? Myślałem też nad prostym filtrem RC zamiast przetwornika f/U i monostabilnego, ale stała czasowa 15 sek. to chyba za dużo... :(

Zależy mi na minimalnych kosztach, możlwie małym poborze prądu, no i fajnie by było, żeby nie pakować żadnych procków... :)

Reply to
Dykus
Loading thread data ...
16 Sep 2003 13:17:10 +0200 jednostka biologiczna o nazwie snipped-for-privacy@poczta.fm (Dykus) wyslala do portu 119 jednego z serwerow news nastepujace dane:

Za zlozone zadanie na analogowke. No dobra, za zlozone moze nie ale i tak musi siakis uC, albo nie bedzie to mialo malych rozmiarow.

BTW: Swiatlo migajace z przodu jest _NIEDOPUSZCZALNE_ !!!

Reply to
BLE_Maciek
16 Sep 2003 21:29:00 +0200 jednostka biologiczna o nazwie snipped-for-privacy@poczta.fm (Dykus) wyslala do portu 119 jednego z serwerow news nastepujace dane:

Istnieje ale po co Ci to tutaj ? Jezeli Ci do czegos potrzebny to opisz dokladnie do czego.

No dobra, ale to i tak niezgodne z przepisami.

To IMHO powinno migac na pomaranczowo i gasnac (i przelaczac sie na halogeny) pry powolnym nawet poruszeniu kol roweru.

Reply to
BLE_Maciek

Witam,

Dnia 03-09-16 (wtorek) o 19:10, 'BLE_Maciek' napisał(a):

A czy nie istnieje jakiś układ, który byłby w stanie rozróżnić zbocze narastające i opadające i dać na tej podstawie odpowiedni sygnał na wyjściu?

Nie zamierzam używać światła migającego podczas jazdy, tylko podczas postoju - takie światło bardziej zwraca uwagę niż światło ciągłe (tak jest też i w tylnich). Podczas postoju gdzieś przy ciemnej ulicy bezpieczniej będzie, jak coś będzie migało. Podczas jazdy drogę oświetlać będzie/będą halogen/y.

Reply to
Dykus

Olac to. Z tylu tez musialo byc ciagle, i to - zdrowy rozsadek wygral, przepisy zmienili.

J.

Reply to
J.F.

Normalnie tak, ale na pl.rec.rowery pojawialy sie swego czasu watki o tym, ze w czasie opadow sniegu/deszczu (oczywiscie obfitych) swiatelko migajace jest mniej widoczne (tzn ciezej okreslic miejsce pobytu rowerzysty ;P i chyba jest to sluszne stwierdzenie.

-- Marcin Goralski [Krk]

- snipped-for-privacy@jedwab.net.pl- GG 1177804

Reply to
Marcin Goralski

Przetwornik f/U jest tu kompletnie bez sensu. Czysto cyfrowo, dosc prosto (przerzutnik monostabilny + D i ewentualnie pare bramek) mozna zrobic komparator czestotliwosci, tak by na wyjsciu od razu byl sygnal v>10km/h.

Niektore przerzutniki monostabilne maja resetowanie.

Na takie specjalne sytuacje chyba przewidywane sa reczne przelaczniki. Nie projektuj automatyki pod sytuacje wyjatkowe bo bedzie wariowac przy zwyklej jezdzie.

Krzysiek Rudnik

Reply to
Krzysztof Rudnik

Witam,

Dnia 03-09-17 (środa) o 10:16, 'Krzysztof' napisał(a):

Czy mógłbyś podrzucić jakiś schemat, lub podobny projekt takiego komparatora? NE555 i jakiś TL081 (drugi wzmacniacz operacyjny byłby wykorzystywany do sygnalizacji rozładowania baterii) to dwa scalaki.

Ok, być może ostatecznie zdecyduje się na przełączniki ręczne. Prosiłbym już teraz o jakieś rozwiązania, bo mam już dość ciągłego odpierania ataku...

Reply to
Dykus

A moze tak: przy wykryciu impulsu na kontaktronie zalaczasz halogen np. na 5 sekund. Przy normalnej jezdzie bedzie sie swiecic ciagle (np. uniwibrator z przedluzaniem impulsu, np. 74123). Zatrzymujesz sie to sie przelacza/gasnie.

BTW ja bym uzyl malego procka. Zyskujesz miejsce, mniejszy pobor pradu, pare extra ficzerow dodasz. Takze prostsza konstrukcja...

Roland

Reply to
Roland

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.