I2C - master 3.3V, slave 5V

Witam. Mam dwie atmegi komunikujące się po I2C.

Master pracuje w logice 3.3V, slave 5V. Komunikacja jest w jednym kierunku: slave nie przesyła nic do mastera z wyjątkiem ack - czyli jak rozumiem ściąganiem lini do zera.

Master ma linie SDA i SCL - 5V tolerant.

Powiedzcie mi proszę, czy mogę bezpośrednio podłączyć jeden układ do drugiego (bez mosfetów sprzęgających jak to proponuje nxp)? Jeśli tak, to do jakiego napięcia podciągać rezystory 3.3V czy 5V?

Reply to
PH
Loading thread data ...

ihi pisze:

No to jutro testuję. Dzięki za zwrócenie uwagi na temperaturę i diodę.

Reply to
PH

PH schrieb:

ja tak zarżnąłem MSP430F2013. Po podłączeniu do slave 5V i podciągnięciu przez rezystory 10k diabli go wzięli. Zrobiłem międzymordzie na dwóch fetach i hula aż miło.

Waldek

Reply to
Waldemar Krzok

PH snipped-for-privacy@wp.pl napisał(a):

Bez mosfetów może nie działać. Jeśli slave odbije może nie zaliczyć 3.3V z mastera jako "1".

Reply to
posraldescu

ihi schrieb:

też tak myślałem i dlatego miałem tak podłączone. Nic innego nie było, chyba na 99.99%. Miałem dwie płytki połączone kabelkiem. Na jednej procek z duperelami, na drugiej slave. Najpierw testowałem oprogramowanie procka na prostym niewolniku (ekspander z diodkami), a potem podłączyłem tego drania na 5V, który był przetestowany na innym urządzeniu z I2C. No i bum, znaczy mój procek zszedł cichutko, ale dokładnie. Po wymianie i dorobieniu mosfetów chodziło (i chodzi, tylko teraz na jednej płytce). W każdym razie mosfety źryć nie wołają, na płytce nie zajmują wiele miejsca, a kłopotów jakby mniej.

Waldek

Reply to
Waldemar Krzok

ihi schrieb:

stabilizator liniowy 3.3V dość blisko procka. Ale ChGW, zasilania w tym momencie nie mierzyłem.

Waldek

Reply to
Waldemar Krzok

PH pisze:

No i poszło bez problemu. Rezystorki 4k7 podciągnięte do 5V, na SDA i SCL dodatkowo zenerka 4V7, kondzior 100nF, rezystor do masy 2.2MOhm i

100omowy rezystor w szereg lini.(zgodnie z zaleceniami atmela). Stan wysoki na linii to w tym momencie ok 3.7V.

Dzięki wszystkim za pomoc.

Reply to
PH

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.