Gdzie dławiki skompensowane do przetwornicy push-pull

Ale nie rozumiem, jak przy otwartej pętli napięciowej może wystąpić jakakolwiek niestabilność dla pętli prądowej. Znam jeden przypadek - praca na zwarciu - bardzo mały współczynnik wypełnienia i błędne wygaszenia od oscylacji na rezystorze czujnika prądu. Ale w tej sytuacji mam w nosie to, że wygasza.

Pytanie, co oznacza "głęboki CCM"...

Dziwne - ja je liczę pod CCM i pracują.

Reply to
RoMan Mandziejewicz
Loading thread data ...

Użytkownik "RoMan Mandziejewicz" snipped-for-privacy@pik-net.pl napisał w wiadomości news: snipped-for-privacy@pik-net.pl...

Heh, ludzie którzy to pierwszy raz zobaczyli (gdzieś w latach 60-tych czy

70-tych) też byli zdziwieni :) Okazało się, że ten sposób regulacji tak ma - jeśli odpalasz impuls ze stałego oscylatora a kończysz na stałym poziomie, to jednym z możliwych rozwiązań, czy też stanów pracy, jest, że jeden impuls jest cały, a drugi niecały, a nie dwa takie same na wyższej podstawie DC, jak się spodziewano. Dowodem było w zasadzie to, że skoro to istnieje, to znaczy że jest to możliwe. Wtedy tryb prądowy był po prostu jednym z eksperymentów, nikt nie wiedział do końca, jak działa i czy się przyjmie. Potem oczywiście zjawisko wyjaśniono i teraz w notach aplikacyjnych można znaleźć ładny obrazek ilustrujący, w jaki sposób kontroler nie umie zapobiec propagowaniu się zakłóceniu symetrii przebiegu aż do wystąpienia niestabilności. Myk polega na tym, że kontroler jest bezradny właśnie powyżej 50% wsp. wypełnienia (no i że zakłócenie musi wystąpić), poniżej zakłócenia są wygaszane.

dla mnie to oznacza, że amplituda prądu jest mniejsza od podstawy DC, ale z punktu widzenia niestabilności teoretycznie wystarczy dużo mniej - byle kontroler w czasie niestabilności nie przechodził do DCM

Przy małych napięciach wyjściowych zwykle nie ma problemu. A przemysł jest bojaźliwy i konserwatywny - niejedna firma się wyj..ła na zasilaczu (ostatnio telewizja "nowej" generacji wycofywała po cichu całą partię piszczących tunerów) dlatego jak ktoś usłyszy, że CCM jest zły, to go omija z daleka. Tyle się teraz mówi o nowych kontrolerach, pod flybacka są już cuda potrafiące analizować oscylacje na drenie klucza (taki pseudo ZVS w DCM), dwumodowe albo i trzymodowe itp, ale jak rozbierzesz zasilacz, to w środku siedzi 20-letni UC3845.

pozdrawiam entrop3r

Reply to
entroper

Witam Mam jeszcze pytanie pomocnicze.

Na jakim rdzeniu nawijane są dłwiki wyjściowe w zasilaczach AT/ATX?

Dostałem dławiki z Ferystera, takie do tłumienia zakłóceń, no i zgodnie z oczekiwaniami nie nadają się... Jeszcze nie otrzymałem od nich propozycji dławika o parametrach, jakie wymagam.

Reply to
EM

Na rdzeniach proszkowych (iron powder). Ale one nie nadają się do wysokich częstotliwości.

Nie zrobili na rdzeniu MSS?

Za dużo wymagasz. To trzeba nakazać a nie wymagać.

Reply to
RoMan Mandziejewicz

A do jakich się nadają? 50kHz?

Tzn. to były gotowe dławiki - nie na MSS.

Chyba poproszę o rdzenie i sam popróbuję nawijać.

Muszę poczytać trochę o tych rdzeniach różnych...

Reply to
EM

Na dławiku, co dla push-pull oznacza 25 kHz przetwornicy.

Czyli były to skompensowane.

[...]
Reply to
RoMan Mandziejewicz

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.