FPGA a bezpieczeństwo kodu (Cyclone)

Witam szanownych grupowiczów!

Chciałbym zaprojektować pewne urządzenie - podpięte do magistrali z jednej strony, a z drugiej strony planuję umieścić kilkadziesiąt we/wy TTL, ponadto kilka wyjść impulsowych, pamięć SRAM bateryjną (ew. FRAM na I2C). Chciałbym zastosować jakiś układ typu FPGA - Cyclone (EP1C3), ale niewiem dokładnie gdzie zapisany jest cały kod programu. Czy prawdą jest, że układy FPGA nie posiadają wewnętrznej pamięci na kod i muszą posiadać dodatkowy scalak z pamięcią. Jeśli tak to proszę o odpowiedź na pytanie, czy zewnętrzny scalak jest zabezpieczony przed odczytaniem zawartości pamięci (szczerze to pomyślałem sobie, że to nie problem podpiąć się pomiędzy FPGA a kostkę z kodem). Zależny mi przede wszystkim na zabezpieczeniu kodu programu, tak jak jest to np. z Atmelkami.

Proszę o jakieś opinie - z góry dziękuję

Reply to
Radzik
Loading thread data ...

Na zewnątrz.

Niektóre posiadają, ale nie Cyclone (i zdecydowana większość innych).

W Cyclone nie. Niektóre (m.in. Virtex) mają kod w zewnętrznej pamięci, ale jest on zaszyfrowany i rozszyfrowywany dopiero w FPGA. Cyclone tek nie potrafi. :-(

To może inna kostka? Actel produkuje rodzinę ProASIC+ (tragiczne i płatne oprogramowanie do syntezy!), która jest taka sobie, ale za to zawiera pamięć kodu wewnątrz. Jest jeszcze rodzina Lattice XP, która też ma konfigurację wewnątrz i w PDF wygląda ZNACZNIE sensowniej, ale jeszcze nie miałem okazji się nią pobawić (choć zamierzam). ProASIC+ kupisz w MSC, Lattice obiecali mi sprowadzić na zamówienie, gdy będę już wiedział, jaka kostka będzie odpowiednia.

Pozdrawiam Piotr Wyderski

Reply to
Piotr Wyderski

No to mam już nieco jaśniejszy umysł, nie ma jak to odpowiedź profesjonalisty - dzięki

Radzik

Reply to
Radzik

Może by się udało zastosować jakiś układ CPLD, można je zabezpieczyć. Ale musiałbyś najpierw sprawdzić czy się z logika pomieścisz.

Mister

Reply to
Mister

Ta... z tego co mi tłukli do głowy tow Virtexach III jest to szyfrowane długimi kluczami RSA. Na dzisiaj niełamalne. Próba ruszenia kostki podczas pracy tak żeby zobaczyć kod też ponoć niemożliwa. Xilinx sie baaardzo tym chwalił. Virtexy II chyba już umieją ładować sobie kod z różnych kart pamięci wystarczy jakiś ich scalak do tego. Pracowałem na czymś takim:

formatting link
akurat na kodowanie nie zwracaliśmy uwagi ale jest kilka możliwości ładowania programu do FPGA.

CosteC

Reply to
CosteC

Z Cyclonem jest taki problem, ze dane w pamieci mozesz zakodowac tak, jak chcesz - dodajac potem uklad do dekodowania tych danych. Czyste dane (niekodowane) i tak beda dostepne na pinach programowania Cyclone...

Z drugiej strony ja sie tym nie przejmuje - jesli ktos potrafi tak skopiowac moje urzadzenie, zeby cale dzialalo, to pies tracal zawartosc Cyclone. Moze za pol roku bedzie wymog wyszfrowania tego w moich wypocinach.

Reply to
jerry1111

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.