Fotowoltaika, degradacja od napięcia (PID)

Sporo jest na ten temat informacji, ale dotyczą głównie starszych modułów PV, producenci nowych piszą że są PID-free. Problem ponoć polega na migracji jonów Na+ ze szkła do struktury fotoogniwa, zwłaszcza przy ujemnym końcu stringu (tam najsilniej przyciąga pole elektryczne). Są nawet firmy które drogo sprzedają opatentowane pudełka które mają odwracać ten efekt podając dudatnie napięcie w nocy kiedy panele nie pracują. Ale wszystko pisane kilka lat temu, przejmować się tym czy faktycznie problem został już rozwiązany a pudełka służą wyciąganiu kasy? Ktoś się z tym spotkał w praktyce w naszych warunkach klimatycznych, czy problem jest raczej w miejscach bardziej gorących i wilgotnych niż PL?

Reply to
M M
Loading thread data ...

Nie wiem czy to ten efekt, ale założyłem kiedyś (ze dwa lata temu) do samochodu panel słoneczny, konkretnie ten (polikrystaliczny):

formatting link
Panel znajduje się po wewnętrznej stronie szyby i obecnie zachowuje się dziwnie. Mierzony multimetrem podaje napięcie (ok. 16V czyli mniej niż Uoc), ale nie daje prądu (niemierzalne wartości, miernik wskazuje zero).

Przegrzał się pewnie (nagrzewanie samego panelu + wysoka temperatura w samochodzie), ale jakie konkretnie fizyczne zjawisko go zabiło, tego nie wiem. Mam go nadal, mogę oddać jeśli chcesz zrobić jakieś testy.

Reply to
Arnold Ziffel

Tylko jeden panel, napięcie niskie - raczej inne zjawiska, naprężenia cieplne, jak był wożony w samochodzie po naszych drogach to też drgania. PID występuje przy wysokich napięciach (dużo paneli łączonych szeregowo), ujemnych względem uziemionej ramy panela. Zależy też od konstrukcji falownika, w wolnej chwili spróbuję zmierzyć napięcie na wejściu DC (minus) falownika względem ziemi. Wiadomo tyle że na wejście wchodzi (odizolowane od wszystkiego) 80-500V DC a na wyjściu jest 230V AC jednofazowe, moc max 3kW. Mam odłączanie paneli stycznikiem w skrzynce na dachu. Mogę odłączać na noc i wtedy podawać dodatnie napięcie (+600V łatwo uzyskać z sieci prostym podwajaczem) przez duży rezystor (wydajność prądowa wystarczy znikoma, tylko upływność izolacji), jeśli faktycznie miałoby to w czymś pomóc.

Reply to
M M

Sprawdzając oscyloskopem na minusie paneli podczas pracy falownika, mam średnio -160V i nałożony sinus (spłaszczony tak jak w sieci) od -320V do około zera (czyli p-p jak połowa napięcia sieci). Prawdopodobnie minus paneli wspólny z minusem mostka H połączonego z siecią, a plus paneli przez step-up (MPPT) do plusa tego mostka. Falownik jednofazowy Growatt MIN 3000 TL-XE. Napięcie ujemne, choć niezbyt duże w porównaniu z większymi instalacjami 3-fazowymi. Może i do regeneracji wystarczy najprostszy prostownik jednopołówkowy z sieci (duży rezystor, dioda, własna pojemność paneli do ziemi), zaszkodzić nie powinno :)

Reply to
M M

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.