Złącze DC zamiast gniazda zapalniczki

Cześć,

Namnożyło mi się trochę urządzeń zasilanych z samochodu, z akumulatorów przenośnych i ogólnie z zasilaczy 12V, a standardem jest tu niestety gniazdo zapalniczki samochodowej. Wielkie, nieporęczne, mające tendencję do rozłączania się na wybojach i ogólnie słabego kontaktu. Gniazdo, które nigdy nie było przeznaczone do zasilania, bo jego przeznaczeniem było włożenie do niego zapalniczki samochodowej.

Chcę we wszystkich swoich urządzeniach tego typu powymieniać złącza na jakiś jednolity standard. Potrzebuję złącza, które:

- nie będzie drogie (cena rzędu 3-4 zł / sztukę a nie 15 zł / sztukę)

- będzie rozsądnie małe (rozsądnie, czyli nie takie wielkie bydlę, jak gniazdo i wtyk zapalniczki)

- wytrzyma minimum 10A, więcej z jednego gniazda nie pobieram

- będzie miało pewny styk, nie będzie miało tendencji do rozłączania się (żadnych sprężyn wypychających, jak w gnieździe zapalniczki)

- będzie łatwe w podłączaniu i rozłączaniu -- żadnych zatrzasków, wkręcania, podważania itd.

- gniazdo (to, co umownie nazywam gniazdem, będzie zasilane a to, co umownie nazywam wtykiem, będzie odbierało zasilanie) nie będzie miało wystających pinów, w które może wpaść jakaś śrubka i zrobić zwarcie

- kable będą zabezpieczone, nie będą wystawały gołe luzem

- wtyk może występować tylko w wersji na kabel, ale gniazda chciałbym i na kabel i do obudowy

Po głowie chodzi mi albo coś tego typu:

formatting link
albo (ku temu się skłaniam) XT30:

formatting link
Jest też na panel, ale tylko ta jedna oferta:

formatting link
Co myślicie? Czego wy używacie i jak wam się to sprawdza? Jeśli XT30, to czy zasilana jest część męska, czy żeńska? Ja chciałbym zasilać żeńską (bo jest mniejsza szansa na wpadnięcie tam jakiejś śrubki, drucika itd.), ale może lepiej męską?

Nie podoba mi się ten brak osłonki na przewody. Widziałem, że zakłada się tam koszulki termokurczliwe, ale na ile taka koszulka zabezpieczy i przewód (będzie robiła za odgiętkę), żeby nie urwał się po miesiącu?

Reply to
Arnold Ziffel
Loading thread data ...

in <news: snipped-for-privacy@hooterville.invalid user Arnold Ziffel pisze tak:

my używamy canon 15 pin trzyma panie jak beton mamy i na kabel i na pcb kombinacje minimum dwa styki na przewod lutuje pomiedzy 2,5mm2

mamy przetwornice na 12v na 5v i 5v w tym zlaczu

formatting link

Reply to
PiteR

formatting link
ętam z dzieciństwa (wczesne lata 80-te) że w samochodzie Wartburg było takie gniazdo. Pewniej trzymało od "zapalniczki" - i komu to przeszkadzało...

Reply to
M M

niedziela, 5 września 2021 o 23:36:07 UTC+2 PiteR napisał(a):

A po co grubasek DA-15, nie styknie DE-9? Ew. DE-15? Skoro starczą 2 styki na przewód? Mocniej trzyma czy w obudowę od DE-9 nie wejdzie przetwornica (MAX232 wchodzi)?

Reply to
Dawid Rutkowski

W dniu 05.09.2021 o 23:06, Arnold Ziffel pisze:

XT30 jest maleńkie, będziesz miał trudności z trafieniem, na przykład w rękawiczkach. Ja używam xt60. Osłonki są, ale rzeczywiście takie sobie. Niemniej jednak nigdy nie urwałem żadnego kabelka (przewody są dość grube).

P.P.

Reply to
Paweł Pawłowicz

Jest standard gniazd samochodowych mini. Ale nie kosztuje 3-4 PLN

formatting link
[...]

Reply to
RoMan Mandziejewicz

poniedziałek, 6 września 2021 o 11:07:12 UTC+2 RoMan Mandziejewicz napisał(a):

To chyba to samo co ISO 4165, zwane też DIN (norma niemiecka). Tanie nie są, ale może niektóre urządzenia mają wtyki uniwersalne pasujące bez przeróbek. Istotne że środkowy pin (+) jest w gnieździe ściskany po bokach. No i standard to standard, w niektórych pojazdach nadal stosowane.

Reply to
M M

W dniu 05.09.2021 o 23:06, Arnold Ziffel pisze:

Superseal do częsciej i konektory 6,3

formatting link
rzadziej rozłączanych, sprawdza się dobrze, ale chyba ani jedno ani drugie nie ma złącza do obudowy.

Reply to
m4rkiz

O, i to wydaje się być super pomysł. Właściwie to nie zauważyłem, że XT30 jest takie małe. Masz doświadczenia z tymi wariantami?

formatting link
Szkoda że nie ma (przynajmniej ja nie znalazłem) wersji żeńskiej na panel, bo chciałbym użyć żeńskiej jako źródeł a męskiej jako odbiorników, a tak to trzeba będzie odwrotnie...

Jak z tymi osłonkami? Nie spadają? Pomieszczą okrągły przewód 2.5mm2 (taki jak do 230V, dwużyłowy, z podwójną izolacją)? Czy dać sobie z nimi spokój i od razu zakładać termokurcze?

Reply to
Arnold Ziffel

Mam dokładnie takie jak w linkach. Osłonka trzyma na mur, 2.5mm2 spokojnie zmieścisz. Ale przewód miałem płaski, rozdzielony na dwa i wzmocniony termokurczem aby się dalej nie rozdzielał (osłonka ma dwa otwory naprzeciwko pinów). Problem braku wersji żeńskiej na panel rozwiązałem wklejając zwykłe złącze Poxipolem. Partyzantka, ale działa. Tak w ogóle, to bardzo porządne złącza. W świecie powszechnego badziewia aż wzmacniają chęć do życia :-)

P.P.

Reply to
Paweł Pawłowicz

W dniu 06.09.2021 o 13:41, Paweł Pawłowicz pisze:

To jeszcze dorzucę:

formatting link
P.P.

Reply to
Paweł Pawłowicz

A, ok, widzę już na innym zdjęciu. To faktycznie płaski będzie lepszy. Inna sprawa, że nie mogę nigdzie znaleźć płaskiej linki 2.5mm2 w podwójnej izolacji. Są jedynie kable głośnikowe. Jakiego dokładnie ty użyłeś?

No to miejmy nadzieję, że się sprawdzą :)

To pasuje też do wersji żeńskiej, czy tylko do męskiej?

Reply to
Arnold Ziffel

Trafiłeś :-)

Nie używałem. Napisali, że pasuje.

P.P.

Reply to
Paweł Pawłowicz

in <news: snipped-for-privacy@googlegroups.com user Dawid Rutkowski pisze tak:

DE-9 ma za małą siłę rozpinania oraz jest dla mięczaków ;) DA-15 biorę narożne po trzy na plus i minus to zostaje 9

DE-15 mocno rozważam bo są zwały tych kabli na złomie.

Przetwornica jest klockiem z amelinium. kabel dochodzi do DA-15

Reply to
PiteR

Wartburga nie pamietam, ale jakies podobne gniazdo to kiedys mi sie trafilo. Zachodzilem w glowe, co to, taka niby zapalniczka ... mini?

Ale obawiam sie, ze cena nie bedzie mala, skoro slabo popularne.

A propos ... gniazdo zapalniczki czesto mialy "boczne blaszki" od srodkowego styku. Bimetaliczne chyba nawet. I tak mi to dziwnie wygladalo, jakby wtyczka od innego urzadzenia mogla zwarcie zrobic swoimi bocznymi stykami. Ale widac nie.

Wtyki i gniazda do notebookow czesto przenosily nawet wiecej. Taki np "stary Dell" - z trzecim pinem w srodku.

A teraz ... USB-C, tylko bez wlasciwego zasilacza to grozi przypadkowym uszkodzeniem sprzetu.

J.

Reply to
J.F

No to biorę :)

Swoją drogą prawie się właśnie wkopałem.

formatting link
W tytule jak byk MIEDZIANY. Cena też taka, jak kabla miedzianego a nie CCA, a jednak to jest CCA a nie miedź.

Reply to
Arnold Ziffel

W dniu 9/7/2021 o 1:23 PM, Arnold Ziffel pisze:

To ja szukałem przez dobre 2 godziny uszkodzenia na 20m kablu telefonicznym, który położyłem pod tynk zanim się zorientowałem że te 20m ma ponad 35R z 2 żył na jednym końcu zwartym rezystancji i mój miernik na teście ciągłości nie pokazuje zwarcia...

Do transmisji RS485 57600 bps spokojnie starcza ale zasilić tym nic się nie da sensownie >100mA...

Teraz jak chcę kupić skrętkę czy telefoniczny pytam z góry czy to miedziane w 100%. Nie kupuję w marketach itp. tylko w sensownej hurtowni elektrycznej.

Reply to
Rutkowski, Jacek

Masakra. Chinski telefoniczny :-)

Choc nasze ... tez wiele lat temu byly ciekawe - jakby tasiemka miedzi owinieta wokol nitki.

J.

Reply to
J.F

Ale tylko skrętka od aparatu do słuchawki,żeby było dpowiednio giętki i odporny na zginanie. Kable co szły w ścianach miałeś z miedzi druty a nie linka.

Reply to
Janusz

No coś takiego ;)

Mierzyłem tym kablem temperaturę na dnie studni (nie pamiętam już jakim czujnikiem ale na pewno analogowym, chyba PT100 albo PT1000, raczej nie termistor). Użyłem połączenia czteroprzewodowego i odejmowałem rezystancję żył, ale zmiana rezystancji kabla pod wpływem temperatury była większa niż zmiana rezystancji czujnika.

Reply to
Arnold Ziffel

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.