Obniżenie napięcia akumulatora od wkrętark

Cześć.

Czy da się w prosty sposób obniżyć napięcie akumulatora od wkrętarki,

z 18V na 4,5V, tak żeby zasilać nim pojedynczy LED?

Konkretnie jest to taki akumulator:

formatting link
A LED został wydłubany przeze mnie z takiej lampeczki warsztatowej z biedronki.

Pozdrawiam ludzi z tej grupy.

Reply to
robot
Loading thread data ...

W dniu 2021-06-07 o 04:23, robot pisze:

Jak to led mało mocowy np 20mA to dajesz opornik R=18V-4,5V/20mA :) najbliższy to 680om.

Reply to
Janusz

Dnia Mon, 7 Jun 2021 08:30:20 +0200, Janusz napisał(a):

Jeszcze informacyjnie: dla LEDa ważny jest prąd a nie napięcie. To taka trochę ogólna i uproszczona zasada.

Reply to
Adam

W dniu 07.06.2021 o 08:30, Janusz pisze:

Dzięki za odzew.

O właśnie na takie coś miałem nadzieję. Tylko jak ten pobór zgadnąć. Producent nie podaje. To jest taka latareczka robocza zasilana 3 x AAA. To może dam najpierw na próbę więcej oporu.

Reply to
robot

W dniu 07.06.2021 o 11:29, robot pisze:

Jeśli możesz rozkręcić tę latarkę i zerknąć co tam siedzi to by było bardzo przydatne. Latarka ma kilka trybów świecenia? Jeśli jest tam przetwornica czy mikrokontroler to sam rezystor na 80% to usmaży. Ja bym dał coś z tej listy i mechaniczny wyłącznik:

formatting link

Reply to
Andrzej W.

W dniu 2021-06-07 o 11:29, robot pisze:

Najpierw rozumiałem, że chcesz zasilić pojedynczy LED. Teraz podejrzewam, że chcesz się podłączyć zamiast 3xAAA. To są właściwie dwie przeciwne skrajności. Dobrze byłoby abyśmy wiedzieli co właściwie chcesz zrobić. P.G.

Reply to
Piotr Gałka

W dniu 07.06.2021 o 12:53, Piotr Gałka pisze:

Dobrze zrozumiałeś. Latarka miała jeden COB świecący na bok szeroko; oraz jeden pojedynczy LED świecący do przodu. Ja wydłubałem ten pojedynczy LED, i tylko go podłączam. Sprawa już rozwiazana. Zadziałała najprostsza metoda zapodana przez Janusza. Metoda prób i błędów połaczyłem dwa 220R i jeden 75R. I tak robie to tylko dla zabawy w sumie.

Reply to
robot

W dniu 07.06.2021 o 11:13, Adam pisze:

A tak. Rzeczywiście obiło mi się to o uszy. Z tego co rozumiem prąd jest to uporządkowany ruch ładunków elektrycznych. Można go opisać dwiema wielkościami: natężeniem i gęstością. Ale co w praktyce z tego wynika dla LEDa, to już nie pamiętam.

Reply to
robot

robot snipped-for-privacy@o2.pl napisał(a):

Tutaj "prąd" był użyty w znaczeniu natężenia prądu, skrót myślowy bardzo często spotykany w elektronice.

LED jest bardzo nieliniowy i małe zmiany napięcia mogą powodować duże (nieproporcjonalne) zmiany natężenia prądu. Łatwo więc o sytuację gdy LED będzie świecił za słabo albo za mocno, co w tym drugim przypadku może doprowadzić do jego uszkodzenia. Stąd skupiamy się na natężeniu prądu i regulujemy je rezystorem. Janusz podał przykład standardowego obliczenia wartości rezystora. Bierzemy natężenie prądu podane przez producenta jako typowe natężenie robocze LED-a. Jeśli go nie znamy, możemy przyjąć jako bezpieczną typową, choć może już historyczną, wartość 20 mA. Taki prąd będzie też płynął przez rezystor.

Aby obliczyć potrzebny opór rezystora potrzebujemy znać panujące na nim napięcie. Będzie to napięcie zasilające pomniejszone o napięcie na LED-zie. W zależności od koloru wynosi ono mniej więcej od 1,8V do 3V. Tutaj wspomniałeś o wartości 4,5V więc taka wartość została wzięta do obliczenia. Być może były tam dwa LED-y połączone szeregowo i stąd praca przy takim napięciu. Nieraz też, szczególnie przy małych bateriach guzikowych, latarki nie mają rezystora bo jego funkcję pełni rezystancja wewnętrzna baterii - napięcie na baterii samo spada pod obciążeniem.

Reply to
Grzegorz Niemirowski

W dniu 2021-06-07 o 14:01, Grzegorz Niemirowski pisze:

Podejrzewam, że napięcie na LED (jednym, czy dwu) nie miało nic wspólnego z 4.5V. Według mnie 4.5V pochodziło z tego, że 3xAAA i było błędnie podane jako oczekiwane napięcie na LED. P.G.

Reply to
Piotr Gałka

W dniu 07.06.2021 o 15:02, Piotr Gałka pisze:

Dokładnie tak.

Reply to
robot

W dniu 2021-06-07 o 13:33, robot pisze:

Jak dla zabawy to zapewne nie ma dla Ciebie znaczenia, że jeśli na LED jest np 3V a zasilasz to z 18V to 15/18 (czyli 83%) energii marnujesz w opornikach. P.G.

Reply to
Piotr Gałka

Dnia Mon, 7 Jun 2021 16:18:25 +0200, Piotr Gałka napisał(a):

Aż się mnie przypomniało, jak lata temu zaczęły się pojawiać źródła światła LED do samochodów wyposażonych w CAN. Tzw. "oszczędna" żarówka LED była wyposażona w opornik, aby CAN nie pyskował o braku żarówki. A na to, że na tym oporniku można było smażyć parówki, to już mało kto zwracał uwagę.

Reply to
Adam

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.