flyback

Witam. Czy dobrze mysle?:

Przetwornica jest z 12 V na 1000V. Moc pobierana praktycznie zadna <1W. Mam rdzen kubkowy F1001. AL ma bardzo duze ...kolo 1000.

Napiecie wyjsciowe to szpilki ktore zgodnie ze znana regula bede tym wieksze im wiekszy w momencie rozwarcia po strnie pierwotnej plynal prad...Ip...oraz im wieksza jej indukcjyjnosc.

Teraz - dodajac szczeline zwiekszam mozliwy prad nienasycajacy rdzen wiec - de fakto - napiecie wyjsciowe w przetwornicy, jednak zmniejszam tym sammym indukcyjnosc wiec dziala to przeciwstawnie. Wedlug mnie to zabieg zupelnie niepotrzebny bo zwiekszy przy duzym pradzie starty klucza.

Zreszta i tak dla danego rdzenia energia maksymalna gromadzona nie zalezy od szczeliny, a ja chce dac rdzeniowi Energie max i zrobic z tego jak najwyzsze napiecie - lepiej to zrobic malym pradem (straty) problem w tym, ze nie znam zaleznosci indukcyjnosci i pradu max od grubosci szczeliny. Czy nie bylo to tak: u ~ gap (mala sczelina = mala przenikalnosc wiec indukcyjnosc), tylko jak sie sprawa ma z pradem? Jesli jest proporcjonalne odwrotnie to nic nie zyskuje bo piki napiecia zaleza wg: U ~ Ip L

Dzieki za odpowiedzi

Reply to
hary
Loading thread data ...

Nie.

[...]

Mylisz się.

Przykro mi - energia gromadzona w polu magnetycznym jest niemal proporcjonalna do szczeliny. Jedynym ograniczeniem jest indukcja rozproszenia i dlatego szczeliny większej niż pojedyncze procenty średniej długości linii pola zazwyczaj się nie stosuje.

Nie. U = L * di/dt

Natomiast W = Ip^2 * L/2

Reply to
RoMan Mandziejewicz

Hi hi - a kiedys sie klociles ze nie :-)

Najwygodniej siegnac do podstaw. Gestosc energii pola magnetycznego to jest B*H/2. B=u*u0*H

I teraz tak:

-H jest zwiazana z iloscia ampero-zwojow.

-bez rdzenia to w praktyce duzych B nie osiagniesz, moze w przyszlosci, jak nadprzewodniki zaczna w sklepach sprzedawac

-rdzen ferromagnetyczny ogranicza B swoim nasyceniem,

-czyli w praktyce gestosc energii to B^2/(2*u*u0)

-poniewaz u jest rzedu 1000 i wiecej - to 10cm obwodu rdzenia gromadzi energie taka jak 0.1 mm szczeliny ..

Jak widac bez szczeliny sie nie oplaca. Sa rdzenie ze "szczelina rozproszona"

J.

Reply to
J.F.

No ale w moim przypadku sie chyba oplaca co? Proste rozumowanie- bez szczeliny wladuje do magnetyka tyle samo energii przy duzo mniejszym pradzie niz by mial sczeline - wtedy bowiem czesc energia wywolana moim pradem przechodzi do powietrza.....i prad musi byc duzo wiekszy zeby nasycic rdzen, a to dla mnie starty kluczowania. halo, czy ktos rozumie o co mi chdzi;) ?

Reply to
hary

Ale nie ladujesz energii tylko do ferrytu - ladujesz caly obwod magnetyczny. Poza tym masz zasade zachowania energii - ladujesz wieksza energie, to musisz dac wiekszy prad ;-) ...... Kurka - musialem wrocic do poczatku watku zeby przypomniec o co chodzi:

Ja dokladasz szczeline, to wypadaloby dac wiecej zwoi, zeby nie zmniejszac indukcyjnosci.

Czesc... prawie cala.

No wlasnie - a _musisz_ nasycac rdzen? Dla wtornej strony nie ma zadnego znaczenia czy energia bedzie z ferrytu, czy z powietrza.

Nie bardzo jakos widze _cel_ takiego dzialania ;-)

Reply to
jerry1111

Jeszcze raz wracam do poczatku:) powiedzmy ze na rdzeniu bez sczeliny przy komutacji pradu z 1A do zera (praca przy granicy nasycenia) dostaje szpilke 800V na przyklad.

Wiem ze wielkosc szpilki bedzie wieksza gdy L cewki bedzie wieksza i oczywiscie jej prad Ip (energia w polu magn. objetego zwojami!!). Teraz, czy jest sens dodawac szczeline ktora zmniejszy L ale zwiekszy Ip maksymalny nienasycajacy ... Pytanie ktore zjaiwsko zachodzi szybciej przy zwiekszaniu szceliny, wiem ze ind cewki L pewnego stopnia jest odwr. prop czyli L ~ u ~ 1/gap. Ale czy prad nasycenia tez sie zwiekszy proporcjonalnie czy silniej? Wedlug mnie to wszystko sie zrownowazy i nie ma sensu dawac szczeliny ...

Reply to
hary

No tak ale myslisz ze ta energia ze szceliny przejdzie do cewki w momencie wylaczenia pradu na cewce? Raczej nie:) Slabe sprzezenie - zbyt rozne u. No chyba ze cewka bedzie lezec na sczelinie i na magnetyku:)

Poza tym masz zasade zachowania energii - ladujesz wieksza

Reply to
hary
[...]

Energię mierzy się w dżulach a nie w watach. Więcej energii jest w szczelinie niż w rdzeniu. Im wieksza szczelina, tym większą moc przetwornicy uzyskasz. I nie ma pomiłuj - fizyka jest bezwzględna.

Nie ma to nic do napięcia.

Wzór wyżej. Powtórze: U = L * di/dt i nie ma to absolutnie nic wspólnego ze szczeliną.

Reply to
RoMan Mandziejewicz

Bo tak naprawdę, to do objetosci szczeliny ;-P I tylko z geometri wynika, że wychodzi do długości. I już dawno przyznałem Ci rację...

[...]
Reply to
RoMan Mandziejewicz

Zgodnie z tym co powyzej - prawdopodobnie nie. B bedzie takie samo, ale H malutkie.

Ale ona potem wraca.

Ale duzo energii to wlasnie duzo pradu :-)

W praktyce masz dwie mozliwosci: a) nie uda sie zgromadzic tyle energii ile bys chcial, bedziesz musial podnosic czestotliwosc, a to sa straty,

b) uda sie, ale to znaczy ze moglbys to samo zrobic na mniejszym rdzeniu ze szczelina, tanszym, lzejszym ..

I jak policzysz innymi metodami dokladnie - to powinienes dojsc do takich samych wnioskow :-) Cewka gromadzi wiecej energii jak jest ze szczelina.

J.

Reply to
J.F.
[...]

Nie ma czego rozumieć - uparcie tkwisz w błędzie. Stosując rdzeń bez szczeliny nie wykorzystujesz miejsca na uzwojenie przy założonej indukcyjności i prądzie. Dodajesz szczelinę i nagle wszystko zaczyna pasować - możesz uzyskać _większą_ indukcyjność przy takim samym prądzie nasycenia.

Bierzemy rdzeń kubkowy P26/16 z materiału 3C81. I nawijamy na niego

100 zwojów. Otrzymujemy indukcyjność ok. 62 mH i prąd nasycenia 60 mA.

Energia: 111.3 uJ

Dajemy szczelinę 0.3 mm i przy tej samej indukcyjności uzyskujemy prąd nasycenia... 230 mA. Jesli jednak chcemy mieć prąd nasycenia 60 mA, to możemy osiągnąć indukcyjność... 900 mH (1450 zwojów).

Energia: 1620 uJ

Błąd Twojego rozumowania wynika z banalnej przyczyny: dodając szczelinę nie zmieniasz ilości zwojów.

Reply to
RoMan Mandziejewicz

Bez przesady - stały prąd jest równoznaczny zerowemu napięciu. A to się udaje tylko w nadprzewodnikach, gdzie nie masz straty I*R. W rzeczywistości prąd maleje dla zwartej cewki.

Reply to
RoMan Mandziejewicz

Przejdzie. Cala. To zamkniety obwod magnetyczny (pomijajac rozproszenia), wiec gdzie ma uciec? Zwiekszasz szceline => zwiekszasz ilosc zwojow zeby sobie zachowac indukcyjnosc.

Reply to
jerry1111
[...]

Po raz kolejny: U = L * di/dt

Dodanie szczeliny _zwiększy_ indukcyjność jesli poprawnie nawiniesz uzwojenie.

Dla rdzenia kubkowego P26/16-3C81 przy szczelinie 0.3 mm (Al=424), prądzie szczytowym 1A możesz nawinąć 87 zwojów i uzyskujesz indukcyjność 3.2 mH. Bez szczeliny (w praktyce szczelina 5 um - Al=6242), tym samym prądzie szczytowym możesz nawinąć zaledwie 6 zwojów i uzyskasz indukcyjność

225 uH.

A wszyscy konstruktorzy przetwornic są głupi i maja wszy na pępku...

Reply to
RoMan Mandziejewicz

We flybacku pracującym w trybie DCM nie płynie cały czas.

Reply to
RoMan Mandziejewicz

Tak z ciekawosci - policzylem dokladniej, wyszly mi sensowne dane o ile srodkowa kolumna ma choc 10mm srednicy, bez szczeliny.

A potrem siegnalem do szuflady .. rdzen "F2001, L-9 12.5" kolumna srodkowa na oko wlasnie taka, AL .. 5500

Czy ten twoj rdzen nie ma przypadkiem szczeliny ? :-)

J.

Reply to
J.F.

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.