Falownik - pytanie do fachowców

Falowniki mają możliwość wyświetlania napięcia szyny DC i nie uruchomią się gdy to napięcie odbiega od normy. Jak one to robią ? Otóż w małych falownikach jest dzielnik napięcia i następnie wchodzi napięcie pomiarowe na procka który jest na masie gorącej, ewentualnie napięcie pomiarowe przechodzi do procka przez transoptor analogowy np. HPGL7800 (procek na masie zimnej)

a teraz pytanie: Falownik Danfoss większej mocy 80kW Procek wyświetla 596V czyli prawidłowo Jednocześnie potrafi się zapalić błąd "under voltage" i (podejrzewam) w związku z tym nawet "inverter fault" zdarza się choć rzadziej. Moje pytanie - jak on to mierzy ? procek jest na masie zimnej, nie widzę nigdzie żadnego transoptora, poza tym który pilnuje napięcia przetwornicy impulsowej zasilającej procka Czary jakieś czy jak ?

Leszek

Reply to
Leszek
Loading thread data ...

Cudow nie ma - albo oszukuje, albo podejrzewam ze jest tam jednak cala masa izolowanych przebiegow doprowadzonych do procka.

Nie musi byc transoptor - jest jeszcze pare innych technik izolacji

J.

Reply to
J.F.

Może to się zdarzyć przy hamowaniu silnika (trzeba mu dołożyć rezystor), i obawiam się że nie zdąży tego wyświetlić (wartość napięcia). Takie błędy powodują też harmoniczne plątające się po sieci (dławiki).

Czy aby nie tworzą się pętle w.cz. z przewodu PE ? Po wyeliminowaniu tych kwestii brałbym się za wnętrze falownika. Zakładam że napęd jest prawidłowo sparametryzowany. Tyle gdybania.

pozdrawiam Adam

Reply to
invalid unparseable

A jakie są inne sposoby? Przekazanie informacji o wartości napięcia stałego do odizolowanego układu pomiarowego nie jest sprawą prostą. Ja znam znam jedynie transoptor TLP7800 lub bardziej prymitywny sposób CN201 (transoptor z "prądem podkładu")

Leszek

Reply to
Leszek

  1. Falownik jest u mnie w naprawie :-)
  2. I jest na pewno zepsuty
  3. Został zresetowany do nastaw fabrycznych
  4. Usterka jest na pewno na płycie driverów gdyż płyta sterowania była podstawiana do innego falownika
  5. błędy występują przy odłączonym silniku, nawet gdy obroty nie są załączone
  6. Procesor i układ kontroli - wymienione
6.. Elektrolity wszystkie - wymienione
  1. Oblutowane wszystko co się dało
  2. Płyty takiej nie kupię bo już nie robią Nowy falownik kosztuje ponad 10tys zł więc jest o co walczyć W dalszym ciągu nie wiem jak on mierzy to napięcie - bo podskórnie czuję że to jest trop

Leszek

Reply to
Leszek

Ok. usterka już znaleziona. Napięcie zasilania brane jest z napięcia błędu regulatora TL431 To kolejny idiotyzm konstruktorów z Danfossa. Bo napięcie błędu odpowiada w jakimś tam stopniu napięciu zasilania. Ale w przypadku przeciążenia przetwornicy już tak nie jest. No cóż nie każdy się uczył w szkole i takie są efekty potem, że w Unii mamy niedouczonych konstruktorów

Leszek

Reply to
Leszek

Pewnie miało być taniej. Pozostaje pogratulować właściwej diagnozy i sukcesu ! Słonka. Adam

Reply to
invalid unparseable

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.