Ethernet - przerywanie polaczenia - czy tak mozna ?

Witam,

Z powodow takich czy innych przy testach softu czesto fizycznie wyciagamy kable eth podczas transmisji na zadany czas (powiedzmy 15sekund). Zeby to wszystko ulatwic zamiast "murzyna" ktory wyciaga/wklada kabelek do karty sieciowej powstala idea zrobienia prostego urzadzenia ktore bedzie to przerywalo automatycznie. Tzn. bedzie to posiadalo 2 gniazda RJ45 i czasami bedzie rozlaczane polacznie miedzy nimi. I tu pojawia sie moje pytanie:

- Czy "przerywanie" takiego polaczniea za pomoca malych przekaznikow kontraktronowych bedzie mialo impakt na transmijsje ? (ewentulanie jak duzy wplyw moze miec np. pojemnosc takiego przekaznika na rozne predkosci transmisji 10/100/1000 ?)

- Czy jest jakis inny sposob niz przekazniki aby czasowo wykonac "przerwe" w kablu (skretce) ?

Jakie parametry elektryczne ma Ethernet zrobiony na skretce ?

/Krzysiek

Reply to
Krzysiek
Loading thread data ...

a moze wsadzic maly i tani switch 4 portowy i wylaczac mu zasilanie?

Reply to
Greg(G.Kasprowicz
G

Generalnie chyba to nie wypali. Zalozenie jest takie zeby byla mozliwosc przerywania polacznia niezaleznie (np tylko na 2) na conajmniej

4 kablach. I do tego w roznych wybieralnych sekwencjach np. 5 x na 15 sekund z odstepem 30 sekundowym pomiedzy break'ami. Generalnie ma to urzadzenie sluzyc do wprowadzania niezlego chaosu w sieci. :-)))

/Krzysiek

Reply to
Krzysiek

dajesz 4 switche lub huby kosztuja smieszne pieniadze...juz za kilkanascie zl mozesz kupuc taniej bedzie niz babrac sie w przekazniki, a do tego masz gwarancje ze nie popsujesz parametrow sieci.

switch wlacza sie w ciagu kilku s najprostsze w ciagu ponizej 1s

Reply to
Greg(G.Kasprowicz

na 10Mbps praktycznie wcale. Mysle ze na 100 i kontaktrony nie zaszkodza.

Jeszcze pytanie ile tam masz kabla - 3m czy 103 czy 203 ..

J.

Reply to
J.F.

neuron napisał(a):

Wydaje mi sie, ze odrobine przesadzacie. Mam kabel o dlugosci 152m, a wiec przekraczajacy standard o 50%, ktory byl uszkodzony, wiec go zlutowalem, a co za tym idzie tez rozplotlem na odcinku kilku cm i dziala pieknie na 100Mb. Inny przypadek - kolesie zle zacisneli wtyczki, po prostu kolorkami jak im bylo wygodniej, w efekcie pary Tx i Rx nie szly ta sama skretka, ciagle dzialalo z tym, ze do ok. 15m, potem dzialy sie cuda. Wiec wydaje sie, ze w wiekszosci przypadkow na kontaktronach bedzie to smigac, tym bardziej, ze pewnie odleglosc u niego miedzy karta a switchem nie wynosi 100m, wiec ma spory zapas wynikajacy z samego standardu.

Reply to
T.M.F.

Ja zrobiłem na szybko 20m kabel z braku zaciskarki poprzez rozcięcie gotowego metrowego kabla na pół i polutowanie żył z odcinkiem 20m, na ok

6cm z każdej strony kabel był rozpleciony i polutowany do kawałka płytki uniwersalnej, transfer 100Mb był bezproblemowo.
Reply to
Padre_peper

Hej,

W wiekszosci przypadkow jest tu mowa o polaczeniu o lacznej dlugosci do 10m. Tzn 5 metrowy kabel od interfejsu do .. nazwijmy to "przerywacza" czy moze lepeij link break'era no i drugi od niego do nastepnego interface'u eth.

W paru przypadkach bedzie to lacznie okolo 4m. Tak czy inaczej caly sprzet znajduje sie wzglednie blisko siebie i na pewno nie bedzie to pracowalo na granicy wydolnosci ethernetu.

Nie jestem zwolennikiem pakowania tam (do srodka w obudowie) calych hub'ow gdyz byc moze (jesli zadziala) pojawi sie potrzeba zrobienia kilku - kilkunastu takich urzadzen - a niestety rozwiazanie takie.. nazwijmy amatroskie pajeczaki z hubow :-) nie wchodza w rachube. Generalnie bylbym zwolennikiem (jesli przekazniki okazaly sie niewystarczajace) po prostu zbudowania wewnatrz tegoz ustrojstwa hubow 2-portowych (tak wiem, prawdopodobnie koszt zakupienia tych scalakow bylby wiekszy niz kupno gotowych hubow - ale mysle ze pieniadze w tym przypadku nie sa krytycznym parametrem przedsiewziecia).

BTW Jakie chipsety pracuja w tanich hub'ach ? Na stronie realteka w produktach mozna znalezc juz tylko chipsety do switch'ow.. Zagladal ktos z was kiedys do jakiegos hub'a ?

Reply to
Krzysiek

IMHO powinny być realne szanse kupienia w detalicznej ilości układów PHY oraz transformatorków ethernetowych (często nawet z gniazdkami). PHY konwertuje sygnał na poziom TTL więc bramkowanie go staje się trywialne.

Reply to
William

Tak, myslalem o tym lecz niestety jak sie popatrzy na przykladowa aplikacje takiego PHY to i tak jest potrzebny dlaszy kontroler typu switch lub hub. Niestety nie da sie dwoch takich PHY szepic tylkami ;-) zeby jeden nadawal to co drugi odbiera i odwrotnie.. (chociaz bym bardzo chcial zeby tak sie dalo bo nie bylo by juz dalszego problemu)

Np. w/g schematow dostepnych na stronie realtek zbudownie przykladowego switch'a 8 portowego to jest zastosowanie jednego IC typu switch i np. 2 x 4 portowy PHY podlaczony do IC "switch".

/Krzysiek

Reply to
Krzysiek

Krzysiek napisał(a):

No to inny pomysł (tylko będzie drogo) - mediakonwertery utp - światłowód. Przełączać można albo mechanicznie (przesłonka w przeciętym światłowodzie) albo elektrycznie - ingerując w elektronikę konwertera. Z tego wszystkiego wychodzi na to, że najtańszy sposób to jednak switch ....

Reply to
William

William schrieb:

Przesłonka w światłowodzie? W monomodach?

Waldek

Reply to
Waldemar Krzok

Generalnie w idei Ethernetu sa urzadzenia ktore maja nazwe repeater -kupic takie cos - raczej niemozliwe. Aczkolwiek pod wzgledem funkcjonalnosci to sa takie .. 2 - portowe hub'y. I na czyms takim by mi zalezalo.. Niestety nie moge znalezc chipsetow to realizujacych. Ba... nawet nie moge znalezc chipsetow ktore sa standardowymi 5 portowymi hubami (urzadzen ci takich na rynku od groma a kupic IC.. masakra).

Krzysiek

Reply to
Krzysiek

Waldemar Krzok napisał(a):

nie, w takim plastykowym (czyli wielomodowym)

Reply to
William

William schrieb:

1000 Mbit/s na tym nie poleci. Tylko monomode, ewentualnie multimode lub gradientowy na krótkich odcinkach. Na żyłce wędkarskiej poleci 10 Mbit/s jak się wściekniesz.

Waldek

Reply to
Waldemar Krzok

Dyskusja jest podzielona na dwa obozy czyli:

- bedzie dzialac

- nie bedzie ;-)

Co myslicie o takich przekaznikach ? :

formatting link
Dzieki czemus takiemu dlugosc na ktorej nie spelnia sie norm itd. itp. byla by minimalna. Moze by sie udalo ?

/Krzysiek

Reply to
Krzysiek

Oczywiscie - widzilem kiedys tor rs485 ktory dzilal z przecieta jedna linia - co jest teoretycznie niemozliwe :) Zobacz jednak cel projektu - tu nie moze byc zadnych niejednoznacznosci. wojtek

formatting link
CMMS Maszyna Golem OEE

Reply to
neuron

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.