Eliminacja iskrzenia podczas zwarcia - uklad?

Czesc,

Jak juz coniektorym wiadomo mecze sie z ukladem zabezpieczenia przeciwzwarciowego. Spoko, mam wykrywacz zwarcia, ograniczenie pradowe. Problem kolejny. Kiedy zwieram kabelki, prad ustala sie w granicach 4.5A (prawidlowo) napiecie, niewiedziec czemu, maleje do 0 (zartuje :-), wiem czemu). Niestety iskrzy jak cholera. No niby normalnie, ale czy moze macie jakis pomysl jak ograniczyc iskrzenie? Czy dobrac jakis rodzaj materialu. Nadmienie iz zwieranie wystepowac musi ! Nie chce jednak zeby material ktory sluzy jako styki (ktore podczas pracy sie zwieraja) spawal sie, topil i jednym slowem niszczyl. Oczywiscie nie moge tego zanuzyc w oleju ani wypompowac powietrza. Czy macie jakies namiary na jakas literature o opisie zjawiska iskrzenia. Ja mysallem o wykrywaniu predkosci narastania pradu. Pytanie tylko czy podaczas zwarcia prad narasta szybciej niz podczas podlaczania obciazenia.

Jezeli macie jakies sugestie to nie wstydzcie sie pisac. Grzesiek

Reply to
Grzesiek
Loading thread data ...

(...)

granicach 4.5A

:-), wiem

i na pewno prad ogranicza sie do 4.5A ? Moze po prostu ograniczenie masz za wolne ? I nie postawiles przypadkiem ZA ukladem ograniczajacym jakiegos kondensatora ?

pozdrawiam entrop3r

Reply to
entroper

Tak spojrzalem i nie mam wogole zadnego kondensatora w ukladzie. Zabezpieczenie dziala. Sprawdzalem. Podpinam rezystor 3ohm do napiecia 30V i dostaje prad 3.5A Czyli kolo4. Uklad zabezpieczenia to wpiety w szereg tranzystor BCX33 z rezystorem 0.15ohm. dodatkowy tranzystor wpiety zlaczem BE pomiedzy wspomniany rezystor tak ze sie otwiera gdy wzrasta napiecie na rezystorze (rownoznaczne z wzrosnieciem pradu). Nasycajacy sie tranzystor zatyka darlingtona BCx33 i w ten sposob prad jest ograniczany. Moze byc cos szybszego?

Czy 4.5A to za malo na iskierki?

Reply to
Grzesiek

A co z tym tyrystorem? Nie za bardzo lape

Grzesiek

Reply to
grzesiek

Grzesiek napisał(a):

(...)

Nie masz podłączonych jakiś indukcyjności?

Reply to
Maksymilian Dutka

na pewno zadnego ? a z czego to zasilasz ? z trafa i prostownika ?

napiecia 30V i

napiecie na

tranzystor

Moze byc cos

z opisu wynika, ze powinno byc to dosc szybkie, o ile jako glowny klucz nie wystepuje bcx33 (bo to nie darlington i tylko na 1A), zakladam jakas literowke.

no to w koncu "iskrzy jak cholera", czy sa "iskierki" ?

4.5A to wlasnie raczej iskierki, moga byc troche wieksze i "bzyczace" gdy naprawde nie masz zadnego kondensatora w ukladzie i po prostu iskrzysz pradem zmiennym

pozdrawiam entrop3r

Reply to
entroper

Powitanko,

A jakie jest obciazenie, indukcyjne? Bo tak sobie gdybajac, poslac na jeden drut jakas nosna i badac na drugim pojawienie sie tej nosnej, albo lepiej jej faze. Jak sie przesunie wzgledem zrodlowej (na obciazeniu L, lub C), to spoko, jak sie pojawi w tej samej fazie = wylaczenie... Pozdroofka, Pawel Chorzempa

Reply to
Pawel "O'Pajak

Racja, uzylem BDX33C (dwa rownolegle bo moc mi wyszla ponad 120W).

Kondensatora nie uzywam bo to ma hulac na prad zmienny. Sam uklad jest poniedzy diodami wiec prad zawsze plynie w jedna strone, niemniejjednak zabezpiecza on wyjscie trafo.

No wlasnie jak wpomnialelm jest prad zmienny. Sprawa jest taka, ze w porownaniu do tego co widzialem na pracowni technik wysokiego napiecia (80kV) to tu poprostu nic sie nie dzieje, niemniejjednak to nic wystarcza ze mi sie blaszki "spawaja" na krawedziach. Wyprofilowalem je wiec coby krawedzie sie nie dotykaly. Lepiej ale czasem wciaz sie gdzies zaswieci. Uzylem wiec miedzi na jednej z "szczotek" no i troszke lepiej puki nie dotke krawedzia.

Sorki za te nieszczegolowe opisy, i takie ochodzenie po troszku, ciezko cos mi sie wyslowic.

Dzieki za zainteresowanie, Grzesiek

Reply to
grzesiek

Na podstawie pytan i watpliwosci wyjsnie moze dokladniej moj problem. Otoz mam trafo 250VA do ktorego podpinane jest obciazenie (wymaga AC). Szeregowo podpiete jest ograniczenie rzeciwprzeciazeniowe zbudowane z tranzystora mocy i rezystora jako czujnika pradu. Kiedy prad jest wiekszy niz 3A drugi tranzystor zaczyna przytykac tranzystor mocy. To dziala, nie wiem tylko jak szybkie to moze byc. Dodatkowo w szereg i rownolegle podpiety jest uklad wykrywajacy zwarcie (badanie co okres czy rezystancja wyjscia jest duza wystarczajaco). Taki uklad podpiety jest do listwy z blaszkami gdzie kazdych dwuch sasiednich podpiac mozna obciazenie. Po listwie jezdza 2 szczotki (problem jakie dobrac szcoztki bo listwa jest juz z stali nierdzewnej). Podczas przechodzenia pomiedzy listwami powodowane jest zwarcie co przykleja szczotki do podloza i niszczy je (to iskrzenie chcialbym ograniczyc). Z tym poradze sobie instalujac izolacje. Kolejnym jednak problemem jest ze gdy jedna szczotka dotyka blaszki a druga dopieto wchodzi na nia a obciazenie jest wystarczajaco duze (nawet czysto rezystancyjne) iskrzy i niszczy podloze. Myslalem o szczotkach grafitowych, lecz powinno to byc cos wystarczajaco trwalego, nie chce zmieniac ich co tydzien :-) Pozatym wiecie dlaczego rezystancja pomiedzy szczotka a blaszka jest rozna podczas postoju i podczas ruchu?

Mam nadzieje ze to wyjasnienie jest bardziej szczegolowe. Grzesiek

Reply to
grzesiek

Dzieki za odpowiedz,

moglbys mi wyjasnic co znaczy miedz o duzej masie? Mysle ze sprobuje z grafitem, moglbys mi doradzic czy powinienem kupic szczotki od silnika czy moze jakis zestaw prototypowy do budowania "komutatorow" :-) ?

Grzesiek

Reply to
Grzesiek

Czesc,

Znalazlem dosc masywna blaszke miedziana. Upiluje rogi coby byla polokragla (strasznie iskrzy na rogach) i poprobuje. Jezeli chodzi o grafit to chyba musze poszukac jakichsc szczotek, sprobuje z uzywanymi na poczatek. Moj model czyms posrednim pomiedzy pociagiem transsyberyjskim a kolejki dla dzieci a modelem przypomina stolek. :-) Tak wiec moge zainstalowac prawie dowolna szczotke.

dzieki wielkie za pomoc,

Grzesiek

Reply to
Grzesiek

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.