Elektrolity na płycie głównej

Hej,

Koledze rozerwało elektrolity na płycie głównej MSI MS-6199VA. Myślę że gdyby mi ją wysłał (mieszka dosyć daleko), to mógłbym mu ją naprawić, ale z drugiej strony nigdy tego nie robiłem. Trzeba na coś zwrócić szczególną uwagę? Łatwo dostać takie kondensatory (jeszcze nie znam oznaczenia, ale domyślam się, że to częsty problem)? Da się jakoś zapobiec ich rozwaleniu w przyszłości?

Reply to
Adam Wysocki
Loading thread data ...

Użytkownik "Adam Wysocki" snipped-for-privacy@wytnij.studio.tpi.pl> napisał w wiadomości news: snipped-for-privacy@news.apcoh.org...

No hej :)

Mnie taki elektrolity rozdęło i wylało z nich - poczem wyglądąło jak rdza.

[...]

Wymieniałem tydzień temu w MSI MS-6534 szt.13 elektrolitów:

1000uF/6,3V na 105 st.C ( temperatura jest bardzo istotna !!! ).

1) Wymieniłem wszystkie o takiej warości - na wszelki wypadek, bo chyba 3 szt. niepotrzebnie.

2) Kupiłem (bez problemów - Warszawa) 13 szt. 1000uF/10V - na 10V wyższe napięcie nie zawadzi a będ się lepiej czuł :-) 3) Żadnych innych uwag - poszło jak po maśle - więcej kondziołków mi w rękach nie zostało po tej operacji niż było przed wymianą ;-). 4) Płyta ruszyła bez problemów.

Pozdrawiam, Grzegorz Kępiński

Reply to
Grzegorz K.

Dzięki, zwrócę na to uwagę.

Gdzie dokładnie kupowałeś i mniej więcej za ile? W sumie i tak najpierw sprawdzę na Hożej 35, bo mam najbliżej :)

Reply to
Adam Wysocki
[...]

Giełda Wolumen, "Piekarz" pawilon 66. Cena za szt.: 1.00 zł PLN :) [...]

pozrawiam Grzegorz Kępiński

Reply to
Grzegorz K.

U Piekarza? Może będą mieli też pod GUSem, tam też jest Piekarz :)

Reply to
Adam Wysocki

Na co zwrócić uwagę:

Jeżeli kupisz elektrolity kiepskiej jakości (a innymi w naszym kraju się raczej nie handluje) To jedynym sposobem sprawdzenia przez amatora czy wszystko jest w porządku jest sprawdzenie temperatury wymienionych elektrolitów po 10min pracy komputera. Mogą być ciepłe, ale nie mają prawa parzyć. Świadczy to o niskiej rezystancji szeregowej (LOW ESR)

Leszek

Reply to
Leszek

Mnie na Wolumen by ej :)

Reply to
Grzegorz K.

Użytkownik "Grzegorz K." snipped-for-privacy@post.cross.pl> napisał w wiadomości news:d0hphu$b45$ snipped-for-privacy@news.supermedia.pl...

Akurat temperatura nie jest naj istotniejsza istotne jest niskie ESR. Oczywiście im wyższa kategoria temperaturowa tym lepiej bo te kondzioły pracują w wysokiej temperaturze i same się grzeją.

Pozdrawiam Łukasz

Reply to
Ukaniu

jezeli kiepskiej jakosci sprzedaja w Polsce to takze kiepskiej montuja na plycie glownej ja kupuje tej samej firmy ...

Reply to
Zdzislaw
[...]

bardzo istotna =/= naj istotniejsza :-)

Acz kolwiek po przeczytaniu "szto eta ESR" nie moge sie z tym niezgodzic. :)

[...] Pozdrawiam, Grzegorz K.
Reply to
Grzegorz K.

Użytkownik "Grzegorz K." snipped-for-privacy@post.cross.pl> napisał w wiadomości news:d0idlj$n6v$ snipped-for-privacy@news.supermedia.pl...

Swojego czasu nawymieniałem się tych kondziołów, i dostać odpowiednie jest ogromny problem, wolumenowe nawet takie niby low ESR nie wytrzymują długo, a dostać nichicony albo jakieś inne w miarę markowe to zahacza o elfę, microdis albo cud :-). Im wyższa temperatura pracy tym nawet te nie całkiem przystosowane szybko nie wyschną i wydaje się, że jest ok ale tętnienia napięcia na rezystancji szeregowej mogą być na tye duże że komputer nie będzie pracował stabilnie. Eksperymentalnie dawałem równolegle z elektrolitami bezindukcyjne kilkaset nF, wydaje mi się że pomaga w zachowaniu większej długowieczności.

U nas w Polsce elektronik chyba ma największe problemy z elementami biernymi wysokiej jakości, Ostatnio porównywałem ofertę niemieckiego sklepu z polskim - u nas wybór marny i ceny wyższe :-(

Pozdrawiam Łukasz

Reply to
Ukaniu

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.