Dyskietki 5.25 - jak odczytać

Czołem. Swego czasu znalazłem w starych przydasiach kilkanaście dyskietek 5.25", najprawdopodobniej 360 kB. Dyskietki mają około 30 lat. Jest szansa na to że zapis da się odczytać ? Jeżeli tak to jak się do tego zabrać sprzętowo ?

Reply to
PeJot
Loading thread data ...

Dnia Fri, 13 Sep 2019 17:28:57 +0200, PeJot napisał(a):

Hmmm... posyp opiłkami, weź lupę i licz bity. Bo stacji co działa chyba nie znajdzesz. A nawet jeśli to nie będzie w okolicy do czego podłączyć :)

Reply to
Jacek Maciejewski

Użytkownik "PeJot" napisał w wiadomości grup dyskusyjnych:qlgcji$1reg$ snipped-for-privacy@gioia.aioe.org...

Muzeum starych komputerow poszukac ?

Albo od razu pociac - nie przydalo sie przez 30 lat, to sie nie przyda przez kolejne :-)

J.

Reply to
J.F.

Potrzebujesz napęd, taśmę ze złączami krawędziowymi i płytę główną obsługującą jeszcze FDD.

Reply to
RoMan Mandziejewicz

Najtańsza używana i stara płyta z kontrolerem floppy. Prawie każda na AMD Athlon/Sempron/Duron powinna być w cenie złomu, z procesorem i RAMem. Zabootować można z pendrive.

Odradzam współczesne płyty nawet jeśli mają kontroler. Np. płyta z floppy na AMD3 bodaj nie ma stacji 5.25 na spisie choć widziała 3.5, w innej stacja 5.25 nie działała mimo opcji w menu. Być może BIOS został odchudzony z balastu.

Opcja wypasiona to albo komercyjne projekty, albo kilka amatorskich, najczęsciej oparte o proste mikrokontrolery. Mają zaletę że czytają do skutku i czasami wspierają mikrokroki, algroytmy AI itp itd w celu wyłuskania sygnału z szumu czy kompencacji mechniki. Ale komercyjnych czytaczy dyskietek darmo nie rozdają.

Stacja na allegro to jakieś 50-200zł w zależności od stanu, ale i tak idą do naprawy, najczęsciej coś nie tak z brudem, głowice wygięte, kondensatory puszczają w pieluchy itd itp. To raczej nie jest tania rzecz obecnie, ponadto można wdepnąć w stację z uszkodzonymi silnikami bo smar zamienił się w klej.

Co do 30 lat. Rok temu przeczytałem własne dyskietki z okolicy 93 roku. O ile nie wszystkie da się przeczytać od razu, to po zabawie w naprawę elektroniki i kalibracje mechaniki dało radę odzyskać bardzo dużo bezużytecznych informacji (jak się okazało ;). Mam też jeszcze starsze dyskietki C64 i dalej się bez problemu czytają w 1541-II.

Prywatnie gdybym nie miał zboczenia retro to chyba najprościej było by poszukać jakiegoś muzeum. Np. w mojej okolicy jest takie. Jedno naprawdę a drugie to uczelnia ;) Serio, niektórzy ponoć mają jeszcze na stanie :D

Reply to
heby

W dniu 2019-09-13 o 19:31, heby pisze:

Zdaje się że to kończy temat.

Reply to
PeJot

W dniu 2019-09-13 o 17:28, PeJot pisze:

W domu u rodziców mam żywy komputer z 3,5" i 5,25" oraz SCSI na Aopen AX6B Plus. Tyle, że będę tam dopiero za około miesiąc.

Reply to
Adam

Bios kernelowi (driverowi floppy) nie jest do niczego potrzebny, całą detekcja i inicjalizacja jest w nim.

Reply to
Marek

Istnieje taka opcja w BIOSach "nie zgłaszaj floppy systemowi". Efektem czego Windows nie detektował stacji dysków nawet jak były. I to był problem, płyta zgłaszała że stacji nie ma albo że 3.5. Czy windows samodzielnie potrafił ocenić co jest podpięte do magistrali floppy? Prawdę mówiąc nie wiem na podstawie czego miałby to zrobić.

Reply to
heby

W dniu 2019-09-13 o 17:28, PeJot pisze:

Bez problemu się powinno odczytać, jeśli znajdziesz działający napęd.

Sprawdzone na moich dyskietkach z lat 90. kilka lat temu.

Swoją drogą ciekawe, dlaczego żaden Chińczyk nie wyprodukował stacji

5.25 na USB. Nawet, gdyby to kosztowało ze 200 USD, niewielka ilość chętnych na pewno by się znalazła (fani retro, firmy zajmujące się odzyskiwaniem danych etc.).

Gdzieś widziałem jakieś urządzenie "forensic", do odczytywania takich dyskietek (z obsługą wielu formatów), ale cena była czterocyfrowa.

L.

Reply to
Luke

Kogo obchodza problemy windowsa, Linux nie ma z tym problemu, detekcja floppy jest na podstawie io probe i bios nie jest potrzebny.

Reply to
Marek

W dniu 2019-09-14 o 11:24, Luke pisze:

Jak sięgam wstecz pamięcią, to już te ~30 lat temu były problemy z jakością dyskietek. Szczególnie te 1.2 M były zawodne.

Ototo się mnie właśnie rozchodziło :)

Reply to
PeJot

Jest Sat, 14 Sep 2019 12:11:19 +0200, PeJot pisze:

Może nie do końca stacja, ale jest (było?) coś takiego:

formatting link
Co prawda R/O, ale ilość formatów, które czyta jest imponująca.

k.

Reply to
Krzysztof Gajdemski

formatting link
Oczywiście sprawny napęd też jest potrzebny. Mam tego sporo.

Reply to
Silver Dream !

W dniu 2019-09-13 o 19:13, Jacek Maciejewski pisze:

Mam taka stację do Amigi (Ammigę do kompletu też). Przeczyta pecetowe dyskietki formatowane na 360 i 720kB.

Dyskietki 360kB przeczytają niektóre stacje do C64 i małego Atari.

A z powodu mody na retro są ludzie mający sprawne stare pecety z takimi stacjami.

Pozdrawiam

Reply to
RadoslawF

W dniu 2019-09-14 o 13:05, RoMan Mandziejewicz pisze:

Hehe, już wtedy były podróbki Verbatima.

Reply to
PeJot

Ten wygląda nawet lepiej i czyta dużo więcej formatów. 100 EUR podstawowa wersja. Hmm…

k.

Reply to
Krzysztof Gajdemski

Z tym, że ten Kryoflux to nie jest jakiś zwyczajny kontroler - to zabawka do specjalnych zastosowań... Ktoś kiedyś podesłał mi obrazy dyskietek z Amigowej gry "Atomix" - 3x dyskietki 360K. Obrazy są zrobione KryoFluxem właśnie (przynajmniej tak mi powiedziała ta osoba). Łącznie 128 MiB! Każdy obraz dyskietki to 43 MiB danych...

Oczywiście rozumiem dlaczego i po co tak, ale dla większości sytuacji "chcę zgrać dane ze starej dyskietki" to jest zupełny overkill. Wystarczy zwyczajny napęd 5.25" podłączony do zwyczajnej płyty głównej sprzed 10 lat.

Mateusz

Reply to
Mateusz Viste

W dniu 2019-09-14 o 14:19, Mateusz Viste pisze:

Mam taką płytę główną sprzed 10 lat ( Asus P5q, najmłodszy bios z 2009 roku ) i niestety jedyny format obsługiwanych FDD to 3.5".

Reply to
PeJot

W dniu 14.09.2019 o 14:35, PeJot pisze:

Jesteś pewien? Tzn. czy próbowałeś 5.25"? Bo ja kiedyś, acz /dawno i nieprawda/ podłączałem "nieobsługiwane" 3.5" do kontrolera 5.25" i poooszło! A przecież to mniej możliwe, niż odwrotnie, wszak dodać przez producenta obsługę starszego standardu do kontrolera, to tylko kwestia odrobiny softu, z garścią pamięci.

Reply to
JaNus

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.