dyrektywy do CE?

Witam

Przymierzamy się do produkcji urządzenia i chciałbym prosić o pomoc w zidentyfikowaniu pod jakie konkretnie przepisy związane z umieszczeniem oznaczenia CE nasze urządzenie podlega. Dane techniczne: zastosowanie w samochodzie, zasilanie 12 lub 24V, przetwornica, mikrokontroler taktowany 20MHz, RS232 (12V), LCD.

Prawie na pewno łapie się to na EMC. Co do dyrektywy LVD to mam wątpliwości - jest tam napisane że od 75 do 1000V, ale ktoś na grupie wspominał że piloty do telewizorów z racji transmisji IR też się łapią.

Czy są jeszcze inne przepisy, dyrektywy, normy mające zastosowanie w tym przypadku, o których nie wiem? Jak wygląda w praktyce droga do CE? Co jeśli w deklaracji zgodności przeoczy się jakąś norme?

pozdrawiam Paweł

Reply to
Paweł Ludwików
Loading thread data ...

łapią się.

na wszystko musisz mieć CE, tylko masz różne kryteria, aby to CE gwarantować. Np. w przypadku użycia LEDów (obojętnie czy IR czy widzialne) musisz spełnić normę IEC70805 bezpieczeństwa urządzeń laserowych i urządzeń emitujących światło strukturą półprzewodnikową. Różnica między bezpieczeństwem przy LEDach widzialnych i niewidzialnych leży w mocy promieniowania. Refleks źrenicy nie pracuje przy UV i IR. Oprócz tego masz jeszcze normy mechaniczne i mechanoelektryczne (LEDy lubią robić bum gdy prąd zbyt duży: grozi śmiercią lub kalectwem ;-)). W każdym razie mieliśmy niezłe siupy, bo po pierwsze nasze ustrojstwo jest do zastosowań medycznych (inna klasa produktów), a po drugie używamy IR-LEDów do oświetlania oczu i są one ok. 5cm od oka.

Waldek

Reply to
Waldemar Krzok

prawie, ale inaczej. CE musisz mieć, nie ma zmiłuj się. CE możesz jednak nakleić sam, nie musisz właściwie* robić żadnych badań. Tylko jak coś się stanie bo twoje ustrojstwo zamiast zrobić człowiekowi śniadanie zrobi śniadanie z człowieka, to odpowiadasz gaciami i szyją.

  • dlaczego właściwie? A bo np. masz dystrybutora i ten dystrybutor wymaga nie tylko naklejki ale też dowodu, że na prawdę urządzenie spełnia te normy. Także w przypadku przypadku masz dowód na papierze, że twoje urządzenie normy spełnia i nie masz problemów (albo masz mniejsze). Choćby taki przypadek: masz twoją latarkę, ale jest trochę lepszejsza bo ma regulację jasności np. PWMem. Idziesz z tą latarką do sklepu czy szpitala i jakieś urządzenie zaczyna się wściekać. Jak nie masz papieru, że twoja latarka mniej sieje niż norma dopuszcza, to cię za organy seksualne powieszą. Jak masz papier, to wszystko okaże się tzw. SEP (someone elses problem, czyli problem innej osoby).

Waldek

Reply to
Waldemar Krzok

zauważ, że lampki na stół też takowe znaczki mają.

jak ktoś weźmie i tą latarką komuś w głowę przyp..asuje, to też nie. Ale latarka jako taka takowy znak posiadać musi.

Waldek

Reply to
Waldemar Krzok

nie. Bezpieczeństwo użytkowania. Np. że nie ma możliwości zwarcia baterii przy normalnym użytkowaniu. No i parę innych. CE to nie tylko EMC ale kupa innych rzeczy. Chyba, że jak już pisałem, masz w tym jakiś generatorek, to musisz przetestować na emisję.

Waldek

Reply to
Waldemar Krzok

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.