Czołem. Czy jeden zwykły przekładnik prądowy jest w stanie obsłużyć 2 urządzenia, np. przetwornik prądu i przetwornik mocy ?
- posted
7 years ago
Czołem. Czy jeden zwykły przekładnik prądowy jest w stanie obsłużyć 2 urządzenia, np. przetwornik prądu i przetwornik mocy ?
Użytkownik "PeJot" <PeJot_slepy snipped-for-privacy@nigdzie.pl napisał w wiadomości news:n9ved5$5ri$ snipped-for-privacy@node1.news.atman.pl...
tak. o ile miescisz sie w mocy dysponowanej i nie masz innych przeciwskazan. (masy, klasy dokładnosci, ktos napisal ze nie wolno itp...) michal
Użytkownik "michal" napisał w wiadomości grup dyskusyjnych:56c33e31$0$22844$ snipped-for-privacy@news.neostrada.pl... Użytkownik "PeJot" <PeJot_slepy snipped-for-privacy@nigdzie.pl napisał w wiadomości
No i napiecie/maksymalny opor warto sprawdzic.
J.
W dniu wtorek, 16 lutego 2016 16:14:46 UTC+1 użytkownik PeJot napisał:
Jasne że może, często się dodatkowe obciążenia wprowadza bo przekładniki są niedociążone przez co dokładność może im spaść. Sprawdź tylko ile VA mogą mieć na max obciążeniu i będzie działać.
L.
Przekładnik prądowy najlepiej pracuje na zwarciu i wtedy jego moc wynika z mierzonego prądu i napięcia zwarcia przy tym prądzie. Ale takie warunki są tylko teoretyczne :(
Dnia Tue, 16 Feb 2016 17:14:52 +0100, RoMan Mandziejewicz napisał(a):
Tak nawiasem mowiac - w miare wzrostu oporu obciazenia prad moze tylko spasc. Tzn prad po wtornej stronie, bo po pierwotnej bez zmian.
A wtedy ... moc strat spadnie. Bo jakos nie chce mi sie wierzyc, aby straty w rdzeniu dominowaly ... i byly niszczace przy 50Hz :-)
J.
W dniu wtorek, 16 lutego 2016 17:14:54 UTC+1 użytkownik RoMan Mandziejewicz napisał:
To w takim razie nie bardzo kumam, jak mam np. 1A lub 5A na wtórnej przekładnika, co nie przeszkadza mieć taki przekładnik np. klasy 0.2 A to chyba nie jest prąd zwarcia? Czy może jest?
L.
To jest prąd zwarcia właśnie.
Zachowując klasę obsłuży dowolną ilość o ile nie przekroczysz mocy podanej na tabliczce znamionowej i wypadkowy PF będzie taki jak ma być ( 0,8 dla polskich w całym zakresie, dla zagranicznych 0,8 do 5VA włącznie i 1 poniżej ).
W dniu wtorek, 16 lutego 2016 17:40:42 UTC+1 użytkownik RoMan Mandziejewicz napisał:
Paczpan, człek się codziennie czegoś nowego dowie :>
To w taki razie dlaczego te warunki są teoretyczne? W przemysłówce dobiera się przekładniki mniej więcej na nominał pracy, więc pracują na zwarciu, dobrze kumam?
Ostatnio byłem w szoku, jak się dowiedziałem że przekaźniki zabezpieczające ludzie zasilają wprost z przekładnika napięciowego, zamiast jak przeciętny zjadacz przekaźników, z zasilacza 24VDC ;)
L.
Otwórz obwód wtórny to się przekonasz ;)
PS. Błąd przekładnika = prąd jałowy = straty w rdzeniu. Tylko i wyłącznie ( no prawie ).
W dniu 2016-02-16 o 17:42, Grzegorz Krukowski pisze:
A w realu to jest łatwe do spełnienia, czy *taniej* użyć 2 osobnych przekładników ?
W dniu wtorek, 16 lutego 2016 19:07:09 UTC+1 użytkownik PeJot napisał:
Nie ma chyba nic banalniejszego do zrobienia, łączysz toto szeregowo i tyle. Jak masz trójfazowy przekładnik to na wejścia pierwszego urządzenia dajesz fazy, wyjścia pierwszego podajesz na wejścia drugiego a wyjścia drugiego zwierasz wspólnie do neutralnego i po ptakach.
L.
W dniu 2016-02-16 o 19:17, Lisciasty pisze:
Tyle to ja wiem, ale chodzi mi o warunki techniczne które dopuszczają takie wykorzystanie przekładnika, tzn. czy trudno je spełnić.
W dniu 2016-02-16 o 20:41, Grzegorz Krukowski pisze:
Ale o odpowiedniej mocy. Czyli krótko - widuje się w realu układ jednego przekładnika zamiast dwóch ?
Nie mówimy o amatorce - akurat kalibratory mocy są pod ręką. Ale niechcący ruszyłeś paskudną kwestię - audytor zewnętrzny może nie zaakceptować takiego uproszczenia.
W dniu wtorek, 16 lutego 2016 21:05:07 UTC+1 użytkownik PeJot napisał:
Ja widuję w realu dość często :> A konkretnie w elektrowniach. Ale to do regulacji, a nie pomiarówki. O ile to ma dla Cię znaczenie. L.
Tak
Tu nie ma uproszczenia.
Do celów pomiarowych (energetyka) standard to klasa 0,2S moce
2,5-5-7.5VA, gdy są wzorcowane to mają papier urzędu miar że są w klasie; czasami produecnt dorzuca a czasami mususz go poprosić o krzywą błędu;Jeżeli ty i tak robisz kalibrację całego układu to mz nie potrzebujesz wzorcowania bo i tak gdzieś wprowadzisz krzywą korekcyjną.
Użytkownik "Grzegorz Krukowski" napisał w wiadomości grup dyskusyjnych: snipped-for-privacy@4ax.com...
Odbiory musza pozwalac na takie podlaczenie sie - bo moze byc tak, ze uziemiaja jedna koncowke ...
J.
Użytkownik "Lisciasty" napisał w wiadomości grup dyskusyjnych: snipped-for-privacy@googlegroups.com... W dniu wtorek, 16 lutego 2016 17:40:42 UTC+1 użytkownik RoMan Mandziejewicz napisał:
Tak dziala przekladnik pradowy. Prady sa w odpowiednim stosunku, a napiecie ma byc mozliwie male.
Oczywiscie tak calkiem zwarte nie beda - urzadzenie pomiarowe zapewne jakis opor ma, uzwojenie wtorne przekladnika tez ma, choc to akurat mozna do zwarcia zaliczyc.
A to nie wiem w jakim kontekscie ... ale jak sie zasilacz zepsuje ?
J.
ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.