Dwa Prostowniki jednopołówkowe - wymiana na pełnoo

I powstały schody :( Mamy zasilacz (właściwie jego wycinek) w Tosce AWS 307.

formatting link
to wspaniała myśl techniczna w ramach oszczędności zastosowano jednodiodowe prostowniki. Chcę to wymienić na pełnookresowe mostki. Nie lubię jednopołówkowych, bo transformator ma większe tendencje do dziwnego brzęczenia, bo dostaje w jednej połówce większego kopa a w drugiej zero - sprawdzone praktycznie przy porównywaniu akustyki transformatora :)

Problem polega na tym, że uzwojenia między końcówkami transformatora 6-7 (~16V zasilanie toru w.cz. i p.cz. tunera), 7-8 (~37V napięcie warikapowe) są połączone na żywca (wykonany odczep) na końcówce nr 7 i nie ma możliwości rozcięcia ich bez ingerencji mechanicznej w uzwojenia (i psucia trafo TS90/16) tak aby powstały dwa niezależne uzwojenia do których zapnę dwa osobne mostki prostownicze. Ten odczep psuje sprawę, bo mostki wpięte w takim układzie odpowiednio między końcówki 6-7 i 7-8 transformatora są zwarte wejściem, nastepnie dwie diody (do prostowania "minusa" ;), diody z mostka co idą do masy) się jakby znoszą, bo są połączone w takim układzie równolegle i w schemacie zastępczym robi się jedna dioda. W rezulatacie tego, że oba mostki są połączone jednym wejściem a masę (minus mostków) mają wspólną układ nie chce działać prawidłowo, bo cała konfiguracja na obu wyjściach "+" wymusza zblizony potencjał. Gdyby to były dwa takie same uzwojenia to sprawa prosta stosuję prostownik dwudiodowy z odczepem w środku i po sprawie. W obecnym układzie doszedłem do tego, że tylko da się wyprostować pełnookresowo jedno z tych napięć (jeden mostek dla jednego z tych uzwojeń a na drugim zostaje pojedyncza dioda jako prostownik półokresowy).

Kto ma jakiś pomysł czy da się w takim układzie bez rozdzielania tych dwóch różnonapięciowych uzwojeń zrealizować prostowanie pełnookresowe tak aby w rezultacie otrzymać oba niezależne wyprostowane pełnookresowo napięcia 16 i

37V. Da radę?
Reply to
Andrzej Litewka
Loading thread data ...

From: "Andrzej Litewka" snipped-for-privacy@poczta.onet.pl>

To: snipped-for-privacy@newsgate.pl Sent: Sunday, March 20, 2005 12:51 PM

I to wystarczy. Napięcie warikapowe prostuj jednopołówkowo. Nie wpłynie to ujemnie na trafo

Władysław

---------------------------------------------------------------------- Startuj z INTERIA.PL!!! >>>

formatting link

Reply to
Władysław Skoczylas

Ale przeginasz - te uzwojenia pracują na tam marnym obciążeniu, że na pewno nie jest ich winą jakakolwiek 'akustyka'. Chcesz zmniejszyć hałas z trafa - zalej je lakierem transformatorowym i wysmaż w piekarniku. Nie da się bez dowijania dodatkowego uzwojenia zrobić prostowników pełnookresowych na tym trafie. I koniec. Jedyne, co możesz zrobić, to wykorzystać tylko wyższe napięcie i dodać stabilizator tak, żeby uzyskać niższe.

[...]
Reply to
RoMan Mandziejewicz

A popatrzec na noge 7 - moze widac tam dwa dochodzace druciki i da sie je rozdzielic :-)

Nie wiadomo czy pradowo wytrzyma - prad tam raczej niewielki, ale tez i to uzwojenie pewnie cieniutkie.

Nie proponujesz przetwornicy ? uzyc tylko mniejszego napiecia i zastosowac UL1520 :-)

Albo wymienic warikapy - obecne chyba nie wymagaja juz 30V.

Dla chcacego nic trudnego jak widac :-)))

J.

Reply to
J.F.

Druciarstwo ;-P

Wytrzyma - bezpieczniki 250 mA wstawili.

A gdzie go kupisz?

Jasssne.

Reply to
RoMan Mandziejewicz

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.