Druga masa do radia samochodowych Forda - pytanie.

Loading thread data ...

Dr.Endriu pisze:

A po co jest tyle kabli masy w komputerze? Jak zasilanie wchodzi np. 2 kablami, to też powinno wychodzić 2 kablami. Podłącz obydwie masy razem i nie filozofuj bo jeszcze radio uszkodzisz, albo ten podłączony kabel masy spalisz.

Reply to
invalid unparseable

Dr.Endriu pisze:

Jeśli dwie "masy" miałyby różny potencjał, to jedna z nich nie jest masą. Oczywiście są rozwiązania z dwiema masami, np. w przetwornikach A/C, gdzie masa cyfrowa jest oddzielona od masy analogowej, żeby szum cyfrowy nie przenikał do toru analogowego, albo w urządzeniach pracujących w (opto-/magneto-)izolacji.

Ale jestem przekonany, że jeśli w radiu ktoś wyprowadza dwa piny i nazywa je masa, to na pewno jest to ten sam potencjał i można je z powodzeniem złączyć. Nawet trzeba, bo po to są dwa dojścia masy, żeby połowicznie zmniejszyć prąd płynący przez styki.

Zajrzyj sobie do komputera - np. dysk twardy ma cztery przewody zasilające: +12V +5V i dwa przewody masy. Ale nie oznacza to, że masa dla +12 jest osobna od masy dla +5V, tylko chodzi o to, żeby zmniejszyć amperaż na przewodzie powrotnym. W moich doświadczeniach, zwierałem nawet masę w pececie z obudową komputera i bez rezultatów w postaci zawieszenia lub restartu maszyny, co dobrze świadczy o zasilaczu pecetowym w przeciwieństwie do tego z PDP-10:

formatting link

Reply to
invalid unparseable

Rozumiem, że to w kostce w aucie masz dwie masy a jakieś radio, które montujesz potrzebuje tylko jednej. Znam radioodbiorniki samochodowe, które np. podświetlenie klawiszy (włączane przez oświetlenie deski auta) mają wyprowadzone dwoma przewodami - i plus i minus. Bywa to potrzebne, bo regulacja podświetlenia deski w niektórych autach odbywa się "w plusie" a w innych "od strony masy". Oryginalna kostka w aucie musi mieć doprowadzone do podświetlenia dwa przewody - jeśli regulacja w fabrycznym radiu jest "w plusie" to potrzebna dodatkowa masa. Wmak

Reply to
Wmak

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.