Dodac MS-DOS do Ubuntu + WinXP

Loading thread data ...

Pszemol wrote on 15.05.2019 18:49:

Jesteś pewny, że się da? MS-DOS będzie pewnie chciał nadpisać MBR, ale to da się naprawić. Gorzej jak będzie miał problem z adresowaniem dużego dysku albo się okaże, że jego partycja musi być na samym początku dysku.

Lepiej poćwicz z FreeDosem, jest szansa, że grzeczniej się zachowuje na współczesnym sprzęcie.

formatting link

Reply to
Zbych
Reply to
Grzegorz Niemirowski

Nie ma tam dużego dysku. To jest laptop z przed 10-15 lat. Stary Dell Latitude.

Dzięki. Muszę przebadać jak to Ubuntu się doinstalowało do WinXP. Bo kolejność była właśnie taka, że WinXP był pierwszy. Być może zrobię dodatkową partycję MS DOS i dodam odpowiedni wpis do bootloadera Ubuntu...

Reply to
Pszemol

albo będą jakieś jaja z za szybkim procesorem

albo install dosbox na Ubuntu.

Reply to
Mirek

To jakaś wirtualizacja/symulacja? Bo chodzi mi o fizyczny dostęp programu do rejestrów portów szeregowych UARTa. Mam program do MS-DOS który obsługuje UARTa niskopoziomowo, w asm x86.

Reply to
Pszemol
Reply to
Grzegorz Niemirowski

Pszemol wrote on 15.05.2019 19:18:

Tia, analizator stanów logicznych z długim buforem i kompresją danych.

Reply to
Zbych

Emulacja procesora z dos-em. Ja tylko jakieś demka w asm na tym odpalałem, więc jak jest z portem szeregowym nie wiem.

Reply to
Mirek

Zamiast robić makabryczne manewry z partycjami - czyli przesuwanie zawartości i zmiany rozmiarów - zainstaluj sobie Virtual Box-a pod Ubuntu i tam spróbuj się tym Dos-em bawić w bezpieczny sposób... Ta wspomniana zabawa partycjami nie dość, że trwa wieki, to jest bardzo ryzykowna - program może się zawiesić, albo zaniknąć zasilanie i wtedy masz do instalacji nie Dos, ale: Dos, Windows i Ubuntu! No i dodatkowy minus w postaci utraty danych. Dlatego maszyna wirtualna jest dużo bardziej bezpieczna.

Reply to
Szyk Cech

Pan Pszemol napisał:

Z pendrajwa z obrazem dyskietki się nie da?

Reply to
invalid unparseable

Popieram. Można przecież podłączyć do maszyny wirtualnej „surowy dysk” w postaci zwykłego pliku przez loopback, na nim zainstalować DOS, po czym użyć tego pliku-obrazu dysku do uruchomienia „prawdziwego” DOS-a za pomocą GRUB-a i programu 'memdisk' z pakietu syslinux. Pewną wadą może być to, że „dysk” jest w całości ładowany do pamięci, czyli działa to jak „dystrybucja DOS Live” -- trwałe zmiany (jak np. instalacja Norton Commandera ;-)) trzeba wprowadzać w maszynie wirtualnej.

Reply to
marrgol

nie żebym znał rozwiązanie, ale jednym ze sposobów jest użycie arduino. JEst taki projekt, którego celem jest zebranie kodów z pilotów IR z jak największej ilości urządzeń. najłatwiej podłączyć się do portu COM, którego dzisiejsze komputery nie mają. więc skoro to i tak i tak robią ludzie związani z elektroniką, to łatwiej jest im podawać dane bezpośrednio do arduino, a z arduino do kompa przez usb. Być moze i dla Ciebie arduino za 2usd odwali robotę

ToMasz

Reply to
ToMasz
Reply to
Grzegorz Niemirowski

Grzegorz Niemirowski wrote on 15.05.2019 21:59:

Może przekazywać do kompa timestamp otrzymanych danych + odebrane dane. Przy przejściówkach USB i współczesnych systemach operacyjnych nie masz dokładnej kontroli nad buforowaniem, przełączaniem zadań itp.

Reply to
Zbych

W dniu 2019-05-15 o 20:37, Jarosław Sokołowski pisze:

Można też z obrazem dysku FAT16.

Reply to
Adam

formatting link
Adam

Reply to
Adam Górski

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.