Dobrej jako?ci diody LED

W niedalekiej przyszłości będę potrzebował pół kilograma 3mm czerwonych, ale o dobrych parametrach. Ważna jest powtarzalność strumienia (geometria oraz ilość jaką dioda emituje), ale najważniejsza jest długoterminowa trwałość. Ma ktoś może jakieś doświadczenie w zakupie takowych i może polecić jakiegoś producenta?

Irek.N.

Reply to
Irek.N.
Loading thread data ...

W dniu sobota, 22 kwietnia 2017 20:23:15 UTC+2 użytkownik Irek.N. napisał:

Kingbright

Reply to
pytajacy

Thx, jakaś konkretna seria, czy ogólnie?

Miłego. Irek.N.

Reply to
Irek.N.

W dniu 2017-04-24 o 20:17, Irek.N. pisze:

Od jakiegoś czasu używam L-7104SRD-F dając w nią 1.8mA (dawniej w jakieś inne Kingbrighta musiałem dawać około 8mA aby tak samo świeciły). Jeśli taka jasność Ci wystarczy to przy 1.8mA bym sądził, że są wieczyste. P.G.

Reply to
Piotr Gałka

THX, pewnie nie miałeś potrzeby sprawdzania czy są powtarzalne. Czy są ładnie wykonane (w sensie okrągłe, bez wyraźnego szwu na połowieniu)?. Zresztą, drogie nie są, przekonam się :)

Miłego. Irek.N.

Reply to
Irek.N.

W dniu poniedziałek, 24 kwietnia 2017 20:17:33 UTC+2 użytkownik Irek.N. napisał:

Miałem doczynienia z diodami Kingbright 5mm. Są ładnie wykonane i powtarzalne. Ale drogie.

Reply to
pytajacy

W dniu 2017-04-24 o 21:17, Irek.N. pisze:

Obejrzałem przez lupę (mikroskopu nie mam) - nie widzę, żadnych śladów szwu. Kingbright to dobra firma tylko ma dziadowską stronę - tak jakby na stronie były tylko w miarę nowe produkty, a tych od lat produkowanych i nadal dostępnych nie da się u nich znaleźć. Stosuję ich LEDy od 20 lat. P.G.

Reply to
Piotr Gałka

W dniu 2017-04-24 o 21:17, Irek.N. pisze:

Kiedyś zamawialiśmy jakieś LEDy Kingbrighta (nie w TME tylko u jakiegoś przedstawiciela - nie ja zajmuję się zakupami to nie wiem) selekcjonowane. czyli jak np. w karcie katalogowej ma 100-400 mcd to jakaś literka oznacza 100-200, inna 150-300, inna 200-400 czy coś w tym stylu.

Dla mnie normalnie kupowane w TME są wystarczająco powtarzalne. P.G.

Reply to
Piotr Gałka

W dniu 2017-04-25 o 11:46, Piotr Gałka pisze:

To są tak zwane biny. Trzeba dokładnie sprawdzać te wszystkie literki, Diody tego samego typu z różnych binów potrafią bardzo różnić się parametrami, zwłaszcza lumenami na wat :-)

P.P.

Reply to
Paweł Pawłowicz [kropka] pl

Zanabyłem 200 sztuk jak Piotr polecił. Ładnie wykonane, ale jasnością nie grzeszą. Przy 20mA spokojnie można jej patrzeć w "oczko" z odległości 20cm :( Zobaczymy jak wypadną testy.

Irek.N.

Reply to
Irek.N.

Mam małe szanse zmieścić 5mm :( Zobaczymy jak wypadną 3-ki.

Miłego. Irek.N.

Reply to
Irek.N.

W dniu piątek, 28 kwietnia 2017 22:48:48 UTC+2 użytkownik Irek.N. napisał:

Wypróbuj diody wysokiej jasności. Przy prądzie około 1/3 znamionowego osiągają jasność dużo większą niż diody, że tak powiem, w wykonaniu standardowym.

pytajacy

Reply to
pytajacy

Bardzo fajne diody. Zrobiłem na nich urządzenie i jakość oświetlenia jest znakomita, ale... gdyby były trochę jaśniejsze, to było by jeszcze lepiej. Znalazłem inne z jasnością 1300, ale wycofane z produkcji. Jeszcze inne

650, ale water clear, a wolał bym matowe. Wreszcie LTL1CHVRTNN z jasnością 3200, tyle tylko, że mają średnicę 3.1mm i muszę sprawdzić, czy zmieszcze. Poza tym na stanie 0 sztuk. No łatwo nie jest :(

Miłego i THX za podpowiedź. Irek.N.

Reply to
Irek.N.

Dnia Sat, 20 May 2017 22:25:13 +0200, Irek.N. napisał(a):

Uwazaj Irku - jasnosc mocno zalezy od kata swiecenia, te 1300 prawdopodobnie maja wiekszy.

Albo jasno, albo matowo :-)

J.

Reply to
J.F.

Oj, te co mam mają chyba 45 stopni, jeżeli będzie wybór, to wezmę 20 stopni :)

Matowe lepiej rozpraszają światło. Zauważyłem natomiast, że zielone, pomarańczowe, niebieskie, białe... bywają bardzo jasne. Czerwone natomiast... sporadycznie. Kwestie technologii, czy po prostu nie ma zapotrzebowania i nie są łatwo dostępne? Ciekawostka...

Miłego. Irek.N.

Reply to
Irek.N.

Użytkownik "Irek.N." napisał w wiadomości grup dyskusyjnych:ofvgr4$1frp$ snipped-for-privacy@gioia.aioe.org...

Jak odpowiada to swietnie, tylko zwracam uwage ze to niekoniecznie "lepsza dioda", a tylko bardziej skupiona.

I sie robi 90 stopni, a nie 20 :-)

Tez mam takie wrazenie ... i tez jestem ciekaw o co w tym chodzi. W niebieskich/bialych/zielonych poszla technologia naprzod, a w czerownych nie ? Czy po prostu trzeba odpowiednie czerwone zamowic, a na rynku mamy "zwykly chłam" ?

A moze to oko na niebieski jakos mocno reaguje ... a ponoc to juz obszar zmniejszonej czulosci.

Bo te biale/niebieskie to juz dawno temu tak swiecily, ze "oczy bolaly", a od tego czasu nastapil jeszcze dalszy postep.

W czerwonych tez widze postep ... ale w katalogach :-)

J.

Reply to
J.F.

W dniu 2017-05-23 o 12:44, J.F. pisze:

Te bardzo jasne zielone mają spadek ok 3V (dawniejsze zielone miały 2V). A czerwone jak miały 1V8 tak mają. Jak pojawią się jakieś czerwone ze spadkiem 3V to pewnie będzie taki skok jasności jak ostatnio w zielonych. A z czego to wynika to nie mam pojęcia.

Akurat dziś przeglądałem LEDy w TME. Bardzo mi się spodobała WS2812B - szokuje stan magazynu jak na TME i możliwości elementu jak na cenę. P.G.

Reply to
Piotr Gałka

Użytkownik "Piotr Gałka" napisał w wiadomości grup dyskusyjnych:og14m5$nlt$1$ snipped-for-privacy@news.chmurka.net... W dniu 2017-05-23 o 12:44, J.F. pisze:

Z czego to wynika, to akurat wiadomo. Kwant czerwony ma 1.7eV, a kwant niebieski 3.1 eV (700/400 nm).

Ale czy z tego dalej cos wynika w kwestii oka ?

Kiedys byc moze zrobia niebieskie diody z czerwonym luminoforem, i kto wie - moze beda jasniejsze.

Ale lumenow nie podali. Zakladajac, ze kat rozsylu maja skladowe taki sam - zielony powinien byc najjasniejszy, a niebieski najciemniejszy.

Tymczasem ... zapewne to niebieski "bije po oczach".

J.

Reply to
J.F.

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.