diody o malym spadku i pradzie >2A

[...]

10x10? To już trochę więcej niż parę A było :-)
Reply to
RoMan Mandziejewicz
Loading thread data ...

W czasach gdy je produkowano to pewnie w sklepach nic nie można było zobaczyć ;-)

DZG to inna seria diod - w obudowie metalowo-szklanej ze współosiowo wyprowadzonymi drucikami. Te większe (DMG?) miały obudowę przypominającą współczesne diody mocy, tzn. taką ze śrubą do przykręcenia do radiatora.

pozdrawiam Piotr

Reply to
Piotr

Bywało różnie - najlepszy wybór był w Bomisach - niby niepełnowartościowe a perełki czasem takie, że coś niesamowitego. Ale z diodami był kłopot i dopiero pojawienie się alternatorów w PF125p załatwiło problem - zaczęto się bawić diodami z alternatora :-)

Ależ wiem - ile ich w życiu się nawymieniałem :-(

Zapewne identyczne, jak w serii DK6x

Reply to
RoMan Mandziejewicz

Podobną, DK6x były trochę mniejsze.

pozdrawiam Piotr

Reply to
Piotr

A może niczego nie potrzeba, tylko można połączyć takie baterie równolegle? Tak się teraz zastanawiam co się będzie działo. Trzy baterie po 11 ogniw, ładowanie oczywiście osobno, mają być łączone tylko podczas rozładowania. Jeśli wszystkie ogniwa będą sprawne, to chyba powinno działać, małe różnice napięć same się wyrównają, tak mi się wydaje.

I jeszcze jedno pytanie: jeśli połączę te baterie przez diody, to jak będzie płynął prąd do obciążenia, w danej chwili zawsze z jednej, tej, która ma chwilowo najwyższe napięcie? Bo napięcia nigdy nie będą równe, zawsze jeden z akumulatorów będzie miał największe. I co się będzie działo w momencie, gdy te napięcia będą się wyrównywać, czy pojawią się jakieś oscylacje?

Paweł

Reply to
Paweł Paroń

Waldemar Krzok snipped-for-privacy@ukbf.fu-berlin.de> napisał:

Zalezy co rozumiesz przez "wysokoprodowe" - selenowy uzywany w jakims starym polskim motocyklu chyba sie nawet gdzies u mnie w domu wala. Swoja droga - do "narmalnego" prostownika zupelnie toto niepodobne :))) GRG

Reply to
Grzegorz Domagala

Z jednej strony dobrze Ci się wydaje, z drugiej strony w NiMH czy NiCd zdarzają się jednak zwarcia w ogniwach :-( Dlaczego tak się obawiasz połączenia szeregowego wszystkich ogniw i przetwornicy? Co ma być zasilane, jakim prądem i jak długo?

Nie pojawią się. A rozwiązanie tego zadania jest naprawdę bardzo proste - prawa Kirchoffa.

Reply to
RoMan Mandziejewicz

Amperomierz przy tym byl na 5A :-)

J.

Reply to
J.F.

Użytkownik Paweł Paroń napisał:

Jesli te ogniwa beda szeregowo polaczone w 3 bateriw to daj zwykle diody szczotki ilosc strat w stosunku do energii oddawanej bedzie mala. Laczenie aku rownolegle nigdy sie nie stosuje. I jesli napiecie jest 12-13v to mozna dac vmosy wtedy straty beda pomijalne i nie wystapi zjawiska przeplywu pradu miedzy bateriami. Pewnie 3 operacyjne i prosta logika pozwolila by ladnie tym sterowac.

Reply to
Senicz

Schotky, daj 5Amperowe jeżeli zależy Ci na małym spadku napięica.

Władysław

Reply to
Władysław Skoczylas

Wiem o tym, dlatego nie chcę łączyć tych baterii bezpośrednio.

Ma być zasilana żarówka 25W, jak najdłużej, tzn. z jak najmniejszymi stratami w całym obwodzie, ale przede wszystkim ma to być niezawodne i jak najmniejsze, raczej odpada dodatkowe pudełko. Już jedno jest po drodze, regulator PWM.

A mógłbyś w dwóch słowach objaśnić co się będzie działo w takim obwodzie? Załóżmy, że bateria nr 1 ma 14V, bateria nr 2 13V, są połączone równolegle przez diody i obciążone żarówką. Prąd płynie z baterii 1, napięcie spada i w którymś momencie bateria 1 będzie miała 13V, co wtedy się stanie?

Paweł

Reply to
Paweł Paroń

Hmmm... To ja bym raczej w takiej sytuacji przewidział akumulator żelowy. Bez diod, bez kłopotu i taniej wyjdzie. 3 pakiety paluszków NiMH też swoje waży, ładowanie kłopotliwe.

A co ma się stać - popłynie również prąd z baterii nr 2. I tyle.

Reply to
RoMan Mandziejewicz

Zastanow sie moze nad swietlowka. 4-6W powinna dac podobna ilosc swiatla, a jednak mocy mniej. Mozna takie kupic gotowe...

J.

Reply to
J.F.

Zastanawiałem się wielokrotnie, jak zaczną produkować świetlówki o wielkości żarnika żarówki 12V/20W (czyli jakieś 3mm długości i 1mm średnicy), to będę pierwszym zadowolonym użytkownikiem :) Ale chyba prędzej doczekam się na bardziej wydajne LED-y dużej mocy.

Paweł

Reply to
Paweł Paroń

Ale już mam te akumulatory, połączone w pakiety, zrobiłem ładowarkę, procesor w sterowniku jest zaprogramowany do baterii 13,2V i charakterystyki rozładowania ogniw NiMH, nie będę tego wszystkiego przerabiał. Poza tym często używam tylko jednego pakietu, wystarcza mi na 2 godziny jazdy (oświetlenie roweru). Akumulatory żelowe mają chyba 2 razy mniejszą pojemność w przeliczeniu na masę. Połączenie równoległe jest mi potrzebne tylko na dłuższą nocną wycieczkę, żeby światło nagle nie zgasło. Chociaż jak wstawię diody, to też będę musiał poprawiać program, bo napięcie mi spadnie.

Paweł

Reply to
Paweł Paroń

Aaa - rower ? Ty chyba podawales link do malej sodowki czy ksenonowki

15W, ale droga :-(

A ja mimo wszystko bym sprobowal troche pomeczyc swietlowki. Moze by jednak mozna odpowiednia wiazke z tego wyprodukowac reflektorem

W zasadzie to sie juz doczekales :-) Swoja droga - moze zamiast bialej wziasc kilka kolorowych - nie bedzie wydajniej ?

J.

Reply to
J.F.

No to się doczekałeś - ponad 20 lm/W i nawet lustro do tego jest... Pogóglaj Luxeon Star/O.

Reply to
RoMan Mandziejewicz

Procesor? Sterownik? Do lampki rowerowej? Problem z prawami Kirchoffa masz a za procesory do latarki się bierzesz?

OTOMOK!

Nijak nie wychodzi. Jakie to baterie - musiałyby być ponad 4000 mAh, żeby żarówka 12V 25W działała przez 2 godziny.

A co Ci te pół kilo aż tak przeszkadza? Masz za to pojedynczy akumulator, nieupierdliwy w ładowaniu, o solidnej pojemności.

Jaki program? Zasilanie PWM żarówek nie ma sensu - obniżanie napięcia powoduje przesunięcie widma w kierunku czerwieni i nieproporcjonalny spadek jasności w stosunku do pobieranej mocy. To już zdecydowanie lepiej poszukać małych halogenków 12V 10W i włączać w miarę potrzeby jeden czy dwa. Albo wykosztować się na najnowsze Luxeony Star/O 110 lm/4.8W i na jednym pakiecie masz już naprawdę dopalone oświetlenie, na dokładke bezproblemowo regulowalne PWM.

Reply to
RoMan Mandziejewicz

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.