LM324 i diody

Loading thread data ...

Pozastanawialem sie jeszcze troche i mi wyszly 2 mozliwosci jako najlepsze z reszty:

  1. Daje diode z jednej strony do masy, a z drugiej do opornika i opornik do wyjscia WO. WO daje albo niecale 0V albo 10.5V. Gdy jest 0V dioda nie swieci. Gdy jest 10.5V dioda swieci (a opornik (jakies 470Ohmow ogranicza prad i przez diode plynie mniej niz 20mA);

2.Daje diode z jednej strony do masy, a z drugiej do wyjscia WO. WO daje tak samo jak wyzej i gdy jest 0V to nie swieci, ale gdy jest 10.5V, to wlacza sie ograniczenie pradowe zawarte w WO i plynie max... no wlasnie nie wiem ile. 10mA? 20mA? 40mA? Zaoszczedzam na oporniku.

Czy wersja druga jest sensowna? Jaki prad poplynie przez diode?

Pozdrawiam.

Reply to
pisztu

Witam,

Dnia 18-08-2005 (czwartek), pisztu napisał(a):

Typowy prąd zwarcia to 40mA, maksymalny - 60mA.

Dlaczego chcesz zaoszczędzić na tym oporniku?! To tylko 10gr (1szt). Jeśli WO ma pracować tylko jako komparator, to ja diodę LED podłączyłbym szeregowo z rezystorem z wyjścia WO do Vcc (plus zasilania). Spadek napięcia na tranzystorze w stopniu końcowym jest mały (<0.1V) i cała moc wydzieli się na rezystorze, a zamiana wejść WO to chyba nie problem. I takie rozwiązanie uważam za poprawne. Sporo też zależy to projektu - prowadzenie ścieżek, prąd diody, itp. Bezpośredniego łączenia diody LED z wyjścia WO do GND/Vcc nie widziałem jeszcze w użyciu... wg mnie pozbawione sensu chociażby ze względu na rozrzut parametrów i nagrzewanie struktury układu.

Reply to
Dykus

rzeczywiscie - chyba nie ma co nagrzewac ukladu. choc w symulacjach wychodzi dobrze :)

Pozdrawiam.

Reply to
pisztu

Witam,

Dnia 21-08-2005 (niedziela), pisztu napisał(a):

Nie wiem czego używasz do symulacji, ale np. 'PSpice Student' 9 OrCad-a z wykorzystaniem modelu LM324 z biblioteki 'eval.lib' (czy jakoś tak) źle symuluje działanie układu, przy czym chodzi tu o sytuacje mniej standardowe

- np. moment nasycania się tranzystorów, itp. Różnice na tyle duże, że układ w symulacji działa, a w praktyce nie. :)

Reply to
Dykus

Chetnie rozwinalbym temat... Uzywam wlasnie PSpice z OrCada, ale wyrzkostystuje model LM324 sciagniety z internetu od jednego z producentow. Wlasciwie to analizy czasowej nie przeprowadzalem, bo moj uklad nie ma pracowac szybko. Wystarczy ze bedzie dzialal poprawnie w stanach ustalonych. Poza tym nie mam doswiadczenia w badaniu jak pracuje symulowany przeze mnie uklad - na zywo. Jakiez to problemy moga pojawic sie w obecnym przypadku?

Pozdrawiam.

Reply to
Marcin Karbowniczek

Witam,

Dnia 23-08-2005 (wtorek), Marcin Karbowniczek napisał(a):

W moim przypadku w zasadzie PSpice "klęknął" na podstawowym zastosowaniu WO. Już dokładnie nie pamiętam co to było, ale zbudowałem typowy układ wzmacniacza nieodwracającego zasilany z pojedyńczego napięcia, o jakimś tam wzmocnieniu, z poziomem masy podniesionym przez inne źródło napięcia. Oczywiście układ był częścią większego projektu. Wg PSpice napięcie wyjściowe mogło spaść do 0.1V (czy nawet mniej), podczas gdy w praktyce - po dokładniejszej analizie wynika to z zasady działania LM324, mogło ono spaść conajwyżej do 0.6V. U mnie była to kwestia czy układ działa, lub nie działa.

Tak jak pisałem, wykorzystywałem dołączoną bibliotekę 'eval.lib' (czy jakoś tak), szukałem też w jakiś opcjach programu, ale nic nie znalazłem. Układ był typową "podróbką" kupioną w sklepie za rogiem, ale to akurat IMHO nie ma znaczenia, oczywiście w innym układzie potrafił zejść z napięciem do <0.1V...

Reply to
Dykus

Patrze na schemat - zasadniczo moze spasc nizej, tylko ze mozliwosc 'sink' mu sie konczy gdzies w okolicach 0.8V nawet bym powiedzial.

Ale to nie tak do konca wina pspice - wziales "student edition", z uproszczonymi modelami, to co sie dziwisz ? O ile w ogole byl tam model do LM324 dokladnie - NS udostepnia swoje modele i cos tam takiego widze:

*********OUTPUT VOLTAGE LIMITING******** V2 99 8 1.63 D1 9 8 DX D2 10 9 DX V3 10 50 .635

to chyba to ?

J.

Reply to
J.F.

On Wed, 24 Aug 2005 15:28:02 +0200, J.F. <jfox snipped-for-privacy@poczta.onet.pl> wrote: [....]

Nie śledziłem całego wątku, ale niecałe 2 tygodnie temu symulowałem sobie LTSpice'm wzmacniacz nieodwracający korzystając z w/w modelu NS i wychodzi na to że napięcie wyjściowe może spaść sporo poniżej 0.1V; charakterystyka Uwy(Uwe) w moim przypadku zaczyna być liniowa od Uwy=0.08V. Do tego National i Philips w dejtaszitach LM324/324A podają, że te kości mają maksymalne Vol=20mV przy zasilaniu niesymetrycznym +5V i Rl=10k.

Regards, /J.D.

Reply to
Jan Dubiec

Witam,

Dnia 24-08-2005 (środa), Jan Dubiec napisał(a):

Tak, ale to zależy od podłączenia danego wzmacniacza. Problem ten poruszałem na Elektrodzie, tu jest link: (jeśli ktoś nie jest zalogowany, to nie będzie widział obrazków - schematów)

formatting link
A obrazki są tutaj:
formatting link
(1-wszy post)
formatting link
(i następne)
formatting link
Dwa ostatnie rysunki pokazują w czym jest rzecz. Ok?

Reply to
Dykus

Witam,

Dnia 24-08-2005 (środa), J.F. napisał(a):

Nie wiem co to jest "parametr 'sink'", ale generalnie wyjście (i wejście) LM324 obejmuje ujemny biegun zasilania. Problem opisałem w innym poście w tym wątku.

Dziwie się, bo IMHO to podstawowe działanie wzmacniacza operacyjnego. Nie zdziwiłbym się, gdyby np. przesunięcia fazowe dla wyższych częstotliwości, czy jakieś SVRRy nie były poprawnie symulowane, ale skoro nazwali to w bibliotece LM324 i postarali się, by "od góry" ograniczyć napięcie wyjsciowe, to i mogli by zadbać o poprawną symulację napięć wyjściowych "od dołu". Ale to tylko moje zdanie...

Nie znam się na modelach WO, trzeba by dokładniej się całemu schematowi zastępczemu przyjrzeć, ale symulacja tego problemu wg mnie będzie bardziej skomplikowana, bo te 0.635V "nie działa zawsze".

Reply to
Dykus

Jesli podlaczysz woltomierz [obciazenie] miedzy -zasilania a wyjscie - to na moj gust pokaze sie tam zero V - "gorne" tranzystory sie zamkna, a dolne w tym nie przeszkodza. Ale jesli bedzie trzeba jeszcze przy tym jakis prad przez wyjscie przepuscic ["utopic" jak to ladnie nazywaja], to niestety ten "dolny" zestaw prawie wolta wymaga.

I pewnie nie sa, bo zaklada sie uproszczony model. Z tym "podstawowym dzialaniem" to chyba tez kwestia uproszczenia modelu.

Ja tez nie, ale naglowek cos sugeruje i te dwie liczby jakies zyciowe sie wydaja :-)

J.

Reply to
J.F.

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.