Dioda IR a zdrowie i wpływ na oczy ludzkie?

Czy ktoś może się orientuje czy światło diod IR jest szkodliwe dla oczu? Czy ktoś posiada może materiały na ten temat?

Reply to
Maciek C
Loading thread data ...

^^^^^^^

a widziales to swiatlo??? predzej promianiowanie - tak bedzie trafniej to okreslone :)

czy szkodliwe dla oczu nie mam pojecia, mnie nie szkodzi pilot i bezprzewodowe sluchawy (IR) ktore dzialaja na okraglo - lenistwo - nie chce mi sie tego "nadajnika" wylaczac

z drugiej strony np w lakierniach do suszenia lakieru stosuje sie promienniki IR o mocy ok 5 KW i tak naprwawde nie chcialbym sie znalesc na miejscu osoby ktora by sie znalazla pod takim promiennikiem (dziala lepiej niz mikrofala - kurczaka obieka w 1 min. na wegielek)

ps... w mysl powiedzenia co za duzo to nie zdrowo....

Reply to
Barman

IR, czyli promieniowanie podczerwone, czyli ciepło. Czy ciepło szkodzi? szczególnie takiej mocy jak z diody? Bardziej szkodliwe pewnie jest patrzenie na palącą się świeczkę, że o kominku nie wspomnę.

Władysław

Reply to
Władysław Skoczylas

Jak słońce, kaloryfery, piece, ogniska, suszarki, kuchenki, papierosy (w sensie promieniowania :), zapałki, kot (też wydziela)... Czyli głównie podle mocy.

PS. Czy wyobrażacie sobie ile ledów siedzi w tak modnych dziś kominkach?

Reply to
Janko Muzykant

Maciek C:

jest i nie. Materiały posiadam. Jest to norma IEC 825-1. Kilkaset stron. W sumie na skróty, dla normalnych diod LED (880-950nm) ok. 10mW na cm2 przy 1 sztuce lub n sztuk nie traktowanych jako źródło punktowe jest dopuszczalne. Jak diody są umieszczone bliżej siebie, to dopuszczalna wartość promieniowania jest mniejsza (efekt termiczny, brak chłodzenia siatkówki oka). Dla źródeł światła koherentnego (lasery, diody laserowe, LEDy ze strukturą laserową) ta granica wynosi 1mW/cm2. Też około, bo dokładniej to są wzoory (z "krzywymi" wykładnikami) i tabele. A co ciebie dokładnie interesuje i po co?

Waldek

Reply to
Waldemar Krzok

Barman:

nie, nie będzie. To jest światło i jest widzialne. To, że człowiek widzi w przedziale 400-780nm to przesąd propagowany prawie jak zawartość żelaza w szpinaku ;-) Siatkówka człowieka reaguje na światło w przedziale spektralnym od <300nm do >1064nm. Źrenica i wnętrze oka filtrują promieniowanie UV, ale promieniowanie IR przechodzi. Co prawda czułość spada wykładniczo z wzrostem długości fali i przy 1064nm jest o 10 rzędów mniejsza przy

1064nm niż w maksimum (ok. 530nm), ale reaguje. Robiliśmy doświadczenia w tym zakresie. Diody 880nm widzi praktycznie każdy, 940nm, po akomodacji, 60% naszych "myszek" (20 osób) widziało. I to były GaAs, które nie mają lokalnego maksimum w okolicach 860nm, jak GaAlAs.

Tak nawiasem mówiąc, jakby kto miał diody 940nm, rozsądnej mocy (tak, by dawały 3-4mW/cm2 w odległości 10cm na obszarze fi 30mm) i niewidoczne!!, to kupuję wiadro ;-)

Aha, 1064nm to laser neodymowy, chyba.

Waldek

Reply to
Waldemar Krzok

Wed, 18 Feb 2004 17:02:30 +0100 jednostka biologiczna o nazwie Waldemar Krzok snipped-for-privacy@ukbf.fu-berlin.de> wyslala do portu 119 jednego z serwerow news nastepujace dane:

Hmm tez zauwazylem ze costam w diodach IR widac, ale myslalem zawsze ze dioda IR po prostu "przy okazji" promieniowania podczerwieni emituje ciut czerwieni widzialnej. A moze moja teoria byla sluszna ???

Reply to
BLE_Maciek

Hmm, powiem tak, pracuję nad pewnym urządzeniem, w którym to właśnie na światło (promieniowanie IR) bedzie narażone ludzkie oko, a dokładniej kilka ledów IR będzie skierowane w niewielkiej odległości w okolicę oczu... Dlatego też chciałbym się dowiedzieć, czy w ogóle budowa czegoś takiego ma sens, bo jeśli ma wpływać to ujemnie na oczy, to wolę nie ryzykować i nie nosić później jakichś centymetrowych szkieł po nieudanych eksperymantach :))

Reply to
Maciek C

Użytkownik Maciek C napisał:

a kaloryfer ci szkodzi ? jeśli nie - to spokojnie używaj IR, to te same niewidzialne promienie

Reply to
zenek

Użytkownik Maciek C napisał:

a kaloryfer ci szkodzi ? jak nie, to spokojnie używaj IR, to to samo niewidzialne promieniowanie, tylko że w przypadku kaloryfera o znacznie większej mocy.

Reply to
zenek

Użytkownik "Maciek C" snipped-for-privacy@idea.net.pl> napisał w wiadomości news:c109ur$kdf$ snipped-for-privacy@inews.gazeta.pl...

Czyżby oświetlacz do videodomofonu ? ;-)

Reply to
Grzegorz Kurczyk

Użytkownik "Grzegorz Kurczyk" snipped-for-privacy@Scontrol.Uslupsk.Npl> napisał:

predzej uklad do odczytywania pozycji oczu - sterowania wzrokiem...

Reply to
Psychik

wzrokiem...

To ja stawiam na antyusypiacz dla kierowców ;-)

J.

Reply to
Jarek P.

trochę tak, ale nie całkiem. Używaliśmy filtrów Schotta 850 i 900nm, z tłumieniem 99% światła widzialnego przy 800/850nm i tyż było widać, prawie bez różnicy. Ciekawe, że tylko w jednej książce na temat bezpieczeństwa światła laserowego podane są te wartości widzialności.

Waldek

Reply to
Waldemar Krzok

Maciek C:

możesz kupić gotowe u nas ;-) Właśnie do tego celu używamy diod LED. Kilkanaście LEDów umieszczonych ok. 10cm od oka. W każdym razie papiery mamy na wszystko, CE, FDA oraz zezwolenie NASA i RosAviaKosmos na używanie tego ustrojstwa na pokładzie Space Shuttle i ISS. Zresztą tam też to leci za chwilę.

Waldek

Reply to
Waldemar Krzok

Thu, 19 Feb 2004 11:38:23 +0100 jednostka biologiczna o nazwie "Jarek P." <j snipped-for-privacy@nospam.poczta.onet.pl> wyslala do portu 119 jednego z serwerow news nastepujace dane:

Noktowizor do karabinu ;-))

Reply to
BLE_Maciek

W wiadomości <003a01c3f633$74ca8420$0c00a8c0@wladyslaw> Władysław Skoczylas pisze:

grr, przesądy; podczerwień to bardzo szeroki zakres częstotliwości, tylko najmniejsze z nich są termiczne..

Reply to
Pawel Dunczewski

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.