czym nawiercac?

otworki w plytce drukowanej, jak ja robie domowymi sposobami? kto czego uzywa? jakie wiertla? jakie predkosci obrotow? jakie narzedzia?

Pozdrawiam.

Reply to
pisztu
Loading thread data ...

pisztu napisał(a):

Wiertła najzwyklejsze, kluczem do sukcesu jest wiertarka na _statywie_

Reply to
Artur Butryn

Użytkownik pisztu napisał:

Wiertła do metalu fi 0,8 1,0 do tego 1,1 1,2 1,5 po 1 szt. Te 0,8 tępią się szybko (starcza max na 100 dziur), ale ostatnio kładę jak najwięcej smd, dziur też mam niewiele i dla mnie to nie problem - 1 wiertło starcza na dłuuuuuugo ;-) Wiertareczka Multiplex na transformator 12V, kosztowała mnie (z zasilaczem) jakieś 50-60 zł. Jakie obroty? Nie mam pojęcia. Mam do niej mały statyw, ale nie używam - wiercę "z ręki", bo szybciej i wygodniej.

Reply to
zenon

pisztu napisał(a):

Moja prywatna rada:

Kup w hipermarkecie tandetną mini-szlifierkę (silniczek i zasilacz 12V - sprzedają to w czymś co imituje malutką walizkę). Ma ona futerko, które bierze od 2mm i w komplecie jest pare tandetnych kamyczków do szlifowania.

Następnie udaj się do castoramy i poszukaj na dziale narzędzi precyzyjnych wkładu do futerka od precyzyjnych narzędzi. Te wiertareczki w castoramie kosztują majątek (koło 250zł trza by wydać). Ty kup tylko wkład do futerka. Nie przejmuj się faktem, że jest troche krótszy od tego w zestawie ze szifierką. Będzie pasować.

Wymień na lepszy wkład i ciesz się świetną wiertarką łapiącą od 0.4mm i trzymającą w miarę stabilnie wiertło (bicie niewyczuwalne). Używam od 2 miesięcy i jak na amatorszczyznę w sam raz. Statyw oczywiście super sprawa, ale za małe pieniądze jest bardziej niestabilny od mojej ręki.

Mini-szlifiwerka: 20zł Wkład do futerka dobrej jakości: 8zł

Reply to
Sebastian Biały

Nie, to i tak mało. 0.8 miło się wierci i 20krpm. Im większe wiertło tym wolniej.

Tak. To z niemieckiego zdaje się...

A co do kolumny wiertarskiej. Moim zdaniem jest ona całkiem niepotrzebna pod warunkiem robienia na pcb pól lutowniczych z dziurką. Dziurka znakomicie pozycjonuje wiertło. Należy uważać, aby drill w programie w którym robi się płytkę, zrobić taka jak ma być. Gdy się wierci większym wiertłem niż otworek w polu lutowniczym to czasem pozostaje taki brzydki obwarzanek, zwłaszcza gdy się wiertło już trochę stępi.

TP.

Reply to
Tomasz Piasecki

pisztu napisał(a):

Absolutnie nie przeszkadza, takie małe wiertła pracują wydajniej przy szybkich obrotach, oczywiście jeżeli są ostre.

Reply to
Artur Butryn

To mnie Panowie pocieszyliscie! Myslalem juz ze tych dziurek recznie nie zrobie, a tu sie okazuje, ze to sie daje wiercic. Jak dotychczas probowalem rozwiercac plytke uniwersalna, przy

5krpm, to marnie wychodzilo, jak dawalem wiecej, to nie bylo poprawy. Ale wiertlo bylo grube...

To moze ja jeszcze poprosze o szczegoly jakies dopasowane do stanu mojego posiadania...

mam w domu Dremelka z dwoma "colletami": 3.2mm i 2.4mm... co jak widac jest troche za duzo. Wiertelko mam tylko 3.2mm obecnie, wiec tez sie nie nadaje. Uniwersalne, a nie do metalu.

Potrzebuje wiec:

-tego "futerka" :) o uniwersalnym rozmiarze co by sie dopasowywalo... w wersji dla Dremela jest taka koncowka: 4486, ale nawe nie widze by to bylo w jakims sklepie teraz. Moze ktos zna jakis zamiennik, ktory mozna by gdzies nabyc?

-wiertelek - pewnie rownych srednic. z tego co rozumiem, od jego jakosci wiele zalezy... jakies polecane firmy?

stojak sobie daruje na razie :).

a... no i jeszcze plytki bede potrzebowal... ale to jak juz bede mial czym wiercic.

pozdrawiam.

Reply to
pisztu

Poszukaj na allegro, może jakieś zamienniki.

Ostatnio kupiłem w hipermarkecie budowlanym 10 wierteł 1mm marki Topex za 1.5 zł, w zasadzie nie sa takie zle :)

Reply to
Filip Ozimek

Filip Ozimek napisał(a):

Też jestem zdania, że lepiej połamać i stępić wiertło za 20gr niż te za

5zł ;)
Reply to
Artur Butryn

Ale za duze. 0.8 nie mieli ?

J.

Reply to
J.F.

Naprawdę wiercą ???? Ja kupiłem brzeszczoty firmy Topex, tępiły się po 5-6-ciu "sówach" Nawet nie chodzi o stratę pieniędzy, ale czas - musiałem jechać po nowe. Od tamtego czasu znak firmy Topex źle mi się kojarzy Ale być może technologię wierteł trochę lepiej opanowali :-)

Reply to
zenon

Jak masz dremelka to tyko i wylacznie wiertlami przeznaczonymi do wiercenia plytek, mozna kupic czasami na wolumenie ale najlepiej zapytac w jakejs plytkarni - pasuja do mocowania 3,2mm. Sa nieco kruche ale przy odrobinie wprawy da sie wiercic, za to beda ostre nawet po wywierceniu znacznej ilosci otworow, w plytke wchodza jak w maslo.Orientacyjny koszt to ok. 2 zl za sztuke.

Reply to
nonx
Reply to
invalid unparseable

Zartujesz, czy pytasz powaznie?

m.

Reply to
Marcin Lukasik
Reply to
invalid unparseable

Ale po co? Nie prościej mieć pady z dziurką? Odpada punktowanie.

Reply to
RoMan Mandziejewicz

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.