Czujnik podciśnienia?

Wymyśliłem sobie cyfrowy przyrząd do synchronizacji gaźników w motocyklu. Spotkał sie może ktoś z Was z jakimś cyfrowym czujnikiem podcisnienia pracujacym w zakresie od -1 do 0 bar ?

Pozdrawiam Dyfer

Reply to
Dyfer
Loading thread data ...

Dyfer pisze:

Bierzesz dowolny analogowy, podłączasz do przetwornika A/C i masz cyfrowy.

Dariusz Żołna

Reply to
Dariusz Zolna

Dariusz Zolna pisze:

A możesz mi polecić coś konkretnego? albo podac jakis namiar gdzie szukać takiego czujnika? Z czujnikami ciśnienia nie ma problemu, podciśnienia jakoś nie moge znaleźć...

Dyfer

Reply to
Dyfer

Rodzina MPX5100 Motoroli.

Reply to
Jerry1111

Dyfer pisze:

Każdy używany w motoryzacji mierzy podciśnienie, a te w silnikach z turbiną mierzą także nadciśnienie. A z takich "gołych" to seria MPX, są o różnych zakresach.

Dariusz Żołna

Reply to
Dariusz Zolna

Tam gdzie sa cisnienia sa zapewne i podcisnienia. To czesto zreszta kwestia podlaczenia z drugiej strony czujnika, albo zamiany przewodow..

Tylko sie zastanow czy potrzebujesz podcisnienia, cisnienia absolutnego, czy moze najlepiej roznicowy [z dwoma wezykami].

J.

Reply to
J.F.

Motoryzacja lubi cisnienie absolutne [MAP]. A wtedy to tylko kwesia zakresu czy mierzy 0-1 czy 0-2 at.

J.

Reply to
J.F.

Pan J.F napisał:

Nie wiem co lubi motoryzacja, ale akurat w tym przypadku (silnik motocyklowy z czterema gaźnikami) należy w czterech punktach mierzyć podciśnienie (względem aktualnego ciśnienia atmosferycznego).

Reply to
Jarosław Sokołowski

Bierzesz czujnik ciśnienia różnicowego. Jeden koniec podłączasz do badanej komory drugi wolny (czyli atmosfera) - jest nadciśnienie. Odwracasz sytuację, ten pierwszy wolny drugi do komory - czyli mierzysz podciśnienie.

Czy w wyniku tych dwóch wątków ktoś tu ma świadomość, że jest to pomiar wartości szybkozmiennej (względem stałej czasowej czujnika) wraz w wszystkimi tego konsekwencjami? K.

Reply to
John Smith

Pan John Smith napisał:

Powszechnie stosowane przy regulacji silników motocyklowych wakuometry rtęciowe mają duuużo większą stałą czasową.

Reply to
Jarosław Sokołowski

Pytałem o świadomość nie o konkretne rozwiązanie. Czujnikiem o dużej stałej czasowej w relacji do zjawisk dynamicznych można pomierzyć wartość która będzie jakoś (dobre słowo) _podobna_ do wartości skutecznej.

Mam tylko podstawowe pojęcie o mechanice i do końca nie wiem o co chodzi autorowi wątku, wydaje się jednak - zależy mu na pomiarze wartości chwilowej i synchronizacji dwóch przebiegów (ciśnienia) w czasie. Typowy czas odpowiedzi czuników MPX to 1ms. Trochę dużo. K.

Reply to
John Smith

Pan John Smith napisał:

A ja byłem przekonany, że to pytanie dotyczy 'tych dwóch wątków' i konkretnych rozwiązań poszukiwanych przez autora. Być może niesłusznie.

No tak, możemy sobie również przy okazji poteoretyzować na temat zjawisk dynamicznych, stałych czasowych, całkowania numerycznego, aproksymacji i innych ciekawych rzeczy. Nie mam nic przeciwko temu. Nawet o 'dobrych słowach' możemy.

A typowy czas odpowiedzi wakuometru rtęciowego to coś koło 1s. Wystarczy. Akurat wiem jak wygląda taki sprzęt diagnostyczny i nie *wydaje* mi się, lecz *wiem* o co chodzi autorowi wątku.

Reply to
Jarosław Sokołowski

To oczekujemy dobrej porady, po to w końcu jest ta grupa. K.

Reply to
John Smith

Pan John Smith napisał:

Kto oczekuje? Dobra porada to przede wszystkim taka, która nie wprowadza w błąd. Czas odpowiedzi na poziomie jednej milisekundy to nie jest 'dużo', tylko najmniej trzy rzędy wielkości mniej niż potrzeba w tym zastosowaniu. Potrzeba czujnika podciśnienia mierzonego względem otoczenia, a nie ciśnienia bezwzględniego. Gdy ma wyjście analogowe, to od zamiany są przetworniki ADC. Jeśli takich porad oczekiwał pytający, to już je otrzymał. Ale myślę, że też widział pracujący wakuometr mechaniczny i z wielu rzeczy zdaje sobie sprawę. Natomiast tym, którzy nie widzieli a uwierzyli (że milsekunda to dużo), mogę powiedzieć tyle, że nie zawsze jest prawdą co stoi napisane w Usenecie.

Reply to
Jarosław Sokołowski

Wszyscy których zainteresuje wątek. Jeżeli już czytają to oczekują odpowiedzi.

Zgadzam się w "całej całkowitości".

Trzeba rozstrzygnąć czy ma być to pomiar "jakiejś średniej" czy pomiar przebiegu. Autor wątku sugeruje pomiar dynamiczny, cytuję: "bardzo duza pulsacja; o ile w tradycyjnym ukladzie podcisnienie jest dosyc stabilne, to juz przy rozdzielonym, gdy przepustnica jest prawie zamknieta (pod)cisnienie zmienia sie od 100 do 1000mbar"

Policzmy więc: 6000obr/min (dla równego rachunku) wychodzi 100obr/sek, co daje 10ms/obr, suw ssania wyjdzie 5ms i jest to czas tego samego rzędu wielkości co stała czujnika 1ms. W pomiarach dynamicznych nie do pominięcia.

Z tym się nie sprzeczam.

A z tym się zgadzam.

K.

Reply to
John Smith

Pan John Smith napisał:

Niektórzy czytają wyłącznie po to, by dorzucić swoją uwagę. Słuszną czy niesłuszną. To jest Usenet. Nie żebym miał do kogokolwiek pretensje albo czepiał sie konkretnych osób.

W mechanicznym wakuometrze rolę uśredniacza pełni spora masa słupa rtęci (ostatnio, gdy rtęć jest niemile widziana, metalowy pręt).

Ale to inny autor, innego wątku. Tam też chodziło o co innego, o dane do komputera sterującego wtryskiem paliwa w silniku.

Dla ustawienia synchronizacji gaźników w motocyklu ustawia się silnik na wolne obroty.

-- Jarek

PS Istnieje chyba grupa pl.rec.motocykle. Nigdy tam nie zaglądałem, ale po dalsze szczegóły mogę tam w odesłać w ciemno.

Reply to
Jarosław Sokołowski

Jeśli już to piszą; a niech tam przyczepię się.

[...]

Jak uprzedzałem nie znam się dobrze na mechanice.

A dziękuję, na tę chwilę nie chcę poznawać szczegółow budowy i działania silnika motocyklowego. K.

Reply to
John Smith

Pan John Smith napisał:

Fakt, są też tacy, którzy piszą swoje uwagi, a nie czytają.

Żadna hańba, każdy się na czymś nie zna. Ale każdy zanim się zabierze za rozwiązaywanie problemu, powinien dowiedzieć się (dopytać, doczytać, zbadać, zmierzyć) o postawione lub zastane warunki. Inaczej można zgubić się w obliczeniach obrotów na minutę, milisekund, strumieni danych itp. Inaczej mówiąc, trzeba mieć -- cytuję -- 'świadomość' jaką wartość mierzymy i jakie są tego -- cytuję dalej -- 'konsekwencje'.

Ja tu tylko napisałem o tym, jak dokładnie wygląda znany od dziesiątek lat *problem* (synchronizacji gaźników). I jak został on (dobrze)

*rozwiązany* bez czujników i procesorów przetwarzających dane w ułamku milisekundy.
Reply to
Jarosław Sokołowski

Może pomyślałeś, ale "dokładnie" nie napisałeś, dla mnie jako osoby z rzadko zajmującej się stroną mechaniczną, co nie wyjaśniło jaki pomiar jest wykonywany. Chociaż odesłanie do grupy pl.rec.motocykle było. K.

Reply to
John Smith

Pan John Smith napisał:

Napisałem. O wakuometrach rtęciowych napisałem. A pomyślałem co innego. Że metoda pomiaru ciśniena za pomocą rurki z rtęcią powinna być znana ze szkoły podstawowej (teraz to być może jest w gimnazjum).

Reply to
Jarosław Sokołowski

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.