czujnik laserowy?

Użytkownik "Zenek Kapelinder" napisał w wiadomości grup dyskusyjnych: snipped-for-privacy@googlegroups.com...

Sie nie spytales co on chce zmierzyc i jak dokladnie :-P

Gitarowy przetwornik ma jedna wade - zerową dokładnosc pomiarową, bo po prostu nie wiadomo co mierzy. Trzeba by dopiero kalibrowac na rozne drgania.

J.

Reply to
J.F.
Loading thread data ...

W dniu 2017-11-06 o 20:42, Pszemol pisze:

Może nie laserowe ale przynajmniej gotowiec :) W drukarkach atramentowych do pozycjonowania głowicy używana jest przezroczysta taśma z czarnymi paskami, paski są cienkie i gęsto rozmieszczone. Kwestia jak precyzyjnie prowadzony jest drut i jaka amplituda drgań, ale można wykryć małe przesunięcie, dużo mniejsze niż w typowym transoptorze szczelinowym. Druga opcja to liniowy czujnik CCD (też można do testów wygrzebać ze skanera lub kombajnu biurowego). Oświetlić drut i za pomocą CCD badać cień. Jak będzie większe rozmycie niż normalnie albo cień się poszerzy to jest drganie. Promień lasera to pewnie bez skomplikowanej optyki da radę. A metody ze światłem odbitym to nie znam, ewentualnie jakaś dźwignia oparta o drut z lusterkiem i działanie na zasadzie fotokomórki. Jak drut wpadnie w drgania to lusterko zmieni położenie i nastąpi przerwanie strumienia światła, działa zero-jedynkowo ale działa, ewentualnie dołożyć linijkę CCD i badać odchylenie strumienia żeby oszacować amplitudę.

Reply to
Piotr Dmochowski

No właśnie liczyłem na to, że skoro pod mikroskopem oglądany drut będzie miał strukturę krystaliczną, objawiającą się nierównymi powierzchniami, to oświetlony laserem będzie w jednym miejscu powierzchni odbijał światło a w innym nie.

Wtedy każdy ruch drucika, czy to drganie liniowe, polegające na odchyleniu kształtu od linii prostej (w dowolnej płaszczyźnie, może z wyjątkiem tej prostopadłej przecinającej detektor), czy też drganie skrętne, polegające na obrocie drucika wokół swojej osi będzie powodować spore zaburzenie strumienia laserowego wracającego do detektora i umożliwi precyzyjne wykrycie czasu zaburzenia mechanicznego.

Ktoś tu pisał o modułach mierzących odległości od ścian w pokoju... nie o to mi chodzi aby mierzyc dystans - chodzi mi o to aby uzyskać w odbiorniku sygnał elektryczny odpowiadający w czasie zaburzeniu mechanicznemu drutu.

Reply to
Pszemol

Dnia Wed, 8 Nov 2017 17:14:34 -0000 (UTC), Pszemol napisał(a):

Tak dzialaja myszki optyczne.

Ale odleglosc, czulosc i czestotliwosc to musisz sam ocenic :-)

J.

Reply to
J.F.

Gotowca nie widziałem, ale jeśli chce ci się porzeźbić, to możesz spróbować coś skleić z diody laserowej i liniowej matrycy ccd. Powinno dać się uzyskać całkiem niezłą rozdzielczość przestrzenną, a Hamamatsu na swojej stronie chwali się przetwornikami z których można uzyskać i

70k odczytów linii na sekundę, więc też się powinno dać uzyskać całkiem niezłą rozdzielczość czasową.

Jacek.

Reply to
Jacek Radzikowski

No to tu nie ma filozofii. Tak jak ci radzą: laserek i czujnik optyczny.

Zrób sobie nawet test. Poswiec laserem na wlokno zarowki, popatrz na odbicia na scianie i puknij te zarówke palcem. Bez problemu zobaczysz ze odbicia drgną.

Ty napisz co stoi za tym pomysłem. Bo Twój post wpada w szufladke "mam tajny pomysł i boje sie go komukolwiek zdradzić aby chińczycy, amerykanie i zydzi mi go nie ukradli i opatentowali ale mam mały problem".

W efekcie zamiast dowiedzieć sie jak cos zrobic dobrze dowiesz sie jak zrobic cos co sobie wymysliles.

Reply to
sczygiel

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.