Cienki akumulator

Witam,

do zasilania swojego urzadzenia chcialbym zastosowac akumulator. Ograniczenie jest takie, ze powinien on byc mozliwie niewielkiej grubosc, max. 2,5 cm. Pozostale wymiary sa znacznie mniej krytyczne. Napiecie wyjsciowe z zakresu 4--12V, pojemnosc jak najwieksza mozliwa, technologia wykonania dowolna. Jednym z rozwiazan jest zastosowanie paczki 4 ogniw R6 NiMH 2,4 Ah, co da

4,8V@2,4Ah i wzglednie male wymiary. Mozna wiec przyjac to rozwiazanie za kres dolny mozliwych rozwiazan, ale interesuje mnie, czy mozna dostac istotnie wieksza pojemnosc przy porownywalnych wymiarach (glownie grubosci), powiedzmy 5+Ah. Czy macie jakies propozycje?

Pozdrawiam Piotr Wyderski

Reply to
Piotr Wyderski
Loading thread data ...

Akumulator typu SLA - gdybys poszedl na ustepstwo w sprawie szerokosci to

34mm szerokosci maja 6V 7Ah - koszt ok 15 - 20zl
Reply to
PAndy

34mm to za duzo. :-( BTW, to gorne napiecie 12V nie jest krytyczne, moze byc wiecej -- to bedzie zasilalo przetwornice, wiec im wyzsze napiecie akumulatora, tym mniejsza moze byc jego pojemnosc. Laptopowe akumulatory litowe maja 10--14V i sensowne pojemnosci 2--4Ah, tylko ne wiem, jaka w przyblizeniu jest ich grubosc.

Pozdrawiam Piotr Wyderski

Reply to
Piotr Wyderski

Na Allegro pojawiają się dość często akumulatorki LiIon 3.6V 850 mAh o grubości jakieś 5 mm i w cenie poniżej 10 PLN. Z tego da się złożyć całkiem sporą baterię akumulatorów ale problemem będzie jej ładowanie :-(

Reply to
RoMan Mandziejewicz

poszukaj wskaznika Wh/dm^3. Obecnie chyba li-ion sa tu najlepsze [ze wszystkimi swoimi innymi wadami], choc NiMH nie ustepuja im wiele, a i chyba olowiowe nie sa znow takie ostatnie. Wieksze roznice widac w Wh/kg.

Dodatkowa sprawa to upakowanie - ogniwa prostokatne [prismatic] przestrzen oczywiscie lepiej wykorzystuja. Pozostaje stare pytanie - gdzie to kupic :-) Chyba ze ci Saft czy inny producent troche sampli wysle

Pytanie ile to ma kosztowac - bo zasadniczo to trzeba sie udac po baterie do laptopa, ona akurat ma potrzebne parametry.

W NiMH widac ciekawostke - R20 maja osiagi proporcjonalnie gorsze niz R6. Wiec moze skladanie z tanich R6 to nie jest taki zly pomysl. A tak patrze - ogniwka R6 ustawione "w zygzag" maja ~27mm ..

formatting link
i tam "ogniwa przemyslowe" - moze sie rozejrzec.

W druga strone - rozejrzec sie po bateryjkach do telefonow. Hurtowy zakup i lutowanko :-) Na allegro sie tez zdarzaja

formatting link
J.

Reply to
J.F.

BTW, Romanie, czy budowa wielonapieciowej przetwornicy push-pull, z prostownikiem synchronicznym na jednej galezi, z elementow dyskretnych (tj. komparator, przerzutnik T, bramki (N)AND do maskowania impulsow wyzwalajacych bramki MOSFETow) ma sens?

Pozdrawiam Piotr Wyderski

Reply to
Piotr Wyderski

są takie NiMH trochę większe od R6 z 5.4Ah.

no pewnie. Te tanie R14 i R20 mają mniejsze ogniwo w środku, niekiedy nawet R6.

Waldek

Reply to
Waldemar

dosc typowe ogniwo do laptopa ma fi18x67mm. jakas izolacja, dwie scianki pudelka - i ze 20-25mm wyjdzie..

J
Reply to
J.F.

Sterownik na elementach dyskretnych IMHO sensu nie ma - jest tyle scalonych, że szkoda czasu.

Reply to
RoMan Mandziejewicz

Swego czasu obeszłem problem niskiego napięcia zasilania stosując TL499 do zasilania właściwego sterownika na czas startu przetwornicy na TL494. Po starcie własciwej przetwornicy zasilanie jest już z niej. Zdjęcie znajdziesz tu:

formatting link
W ten prosty sposób możesz zapewnić zasilanie dla dowolnego sterownika (przy okazji również dla bramek MOSFETów). MC34063 pewnie działa od

2.5-3V i jest łatwiej dostępny od TL499.
Reply to
RoMan Mandziejewicz

No to by sie nadalo; dzieki za informacje.

Pozdrawiam Piotr Wyderski

Reply to
Piotr Wyderski

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.