ATmega w aucie...

Witam, zblizam sie juz do konca projektowania mojego ukladu, chcialbym by byl on bardzo niezawodny a wiadomo ze samochod to trudne srodowisko. Oprocz 7805, elektrolitow, oraz k. odsprzegajacych zastanawiam sie nad daniem 1N4001 przed 7805 oraz MAX667 przez uC, to fajny regulator napiecia maxima. Chyba ze moze to przesada i MAXa sobie darowac ?

Pzdr, Mario.

Reply to
Angel
Loading thread data ...

Dnia Sat, 8 Oct 2005 21:19:16 +0200, Angel napisał(a):

Wydaje mi sie ze sam 7805 wystarczy + kondensatory 2 x 100nF i 2 x 47uF na

105 stopni Celcjusza, przed stabilizatorem mozesz dac kilka diod szeregowo aby obnizyc napiecie, wtedy 7805 nie bedzie sie tak grzal.
Reply to
Michal

Michal napisał(a):

Bez sensu, wtedy się będą grzały diody i straty mocy takie same. Wystarczy jedna jako zabezpieczenie przed odwrotnym połączeniem zasilania.

Krzysztof Szmurło

Reply to
Krzysztof Szmurło

Angel napisał(a):

A co to urządzenie robi? gdzie to ma siedzieć? Zauważ, że w komorze silnika jest o wiele więcej zakłóceń niż np. w bagażniku. Możesz wejścia i wyjścia zblokować kondensatorami 10nF bezpośrednio przy gnieździe i do masy. Pomaga też tranzystor wstawiony między gniazdo a pin w procku.

Krzysztof Szmurło

Reply to
Krzysztof Szmurło

Użytkownik Angel napisał:

Polecam jeszcze skorzystać z antyzawieszenia procka no i do tego napisać odpowiednino program, żeby na przykład przy resecie raz na kilka sekund nie tracić danych. Wystrzeżesz się przed wszelkiego rodzaju parametrami, których nie zakładałeś przy projektowaniu :-)

Reply to
Misiek

Angel napisał(a):

A propos układów procesorowych pracujących w trudnych środowiskach. Jest PDF od ST:

formatting link
którym to opisane jest jak pisać programy aby były jak najbardziej odporne na wywalenie się procka. Parę ciekawych rzeczy można się dowiedzieć...

Pozdrawiam Krzysztof Szmurło

Reply to
Krzysztof Szmurło

A.Grodecki napisał(a):

To chyba raczej ludzie od Bosha a nie z ST. A masz jakieś inne doświadczenie z prockami w cięzkich środowiskach? Bo jeden znajomech zachwalał ST jako dobry do pracy w takich warunkach (sterowniki spawarek lub czegoś podobnego robił).

Pozdrawiam Krzysztof Szmurło

Reply to
Krzysztof Szmurło

Użytkownik Krzysztof Szmurło napisał:

Powinni to przeczytać najpierw ludzie z ST, bo moja wiertarka Bosha z komputerem na ST czasami potrafi nieźle szarpnąć. I to nie przypadek bo mam takie dwie, kupione w 2-letnich odstępach, i obie są jednakowo niedorobione.

Reply to
A.Grodecki

Z drugiej strony ponoc sporo komputerow samochodowych jest na motorolkach wlasnie :-)

Kiedys mi sie takie cuda dzialy ze zwykla pamiecia SRAM. Pomoglo dodanie elektrolitow na zasilaniu - prototyp mial dlugie kabelki zasilajace..

J.

Reply to
J.F.

Użytkownik J.F. napisał:

U mnie jest NEC :)

Ale to był błąd ewidentny. U mnie procesor wywalały oscylacje na 0.5m kablu (linii długiej) i nawet mały szeregowy opornik z diodą nie pomagały.

Reply to
A.Grodecki

A.Grodecki napisał(a):

I jeszcze właśnie ST7 widziałem - sztuk 1, ale można powiedzieć że Motorola rządzi.

Pozdrawiam Krzysztof Szmurło

Reply to
Krzysztof Szmurło

Podsumowujac wiec:

1.Oprogramowanie z wlasciwym uzyciem WD, INT, zmiennych etc... ja bede uzywal WD zewnetrznego ktory rownierz monitoruje napiecie.
  1. Wejscia do uC (uzywane) odsprzegac poprzez 10nF rownolegle do masy.
  2. Odpowiednie prowadzenie masy + ekranowanie
  3. Odpowiednio duze C przy 7805 + odsprzeganie.
  4. Przy kazdym zasilaniu badz to uC badz ramu, max232 itd 10nF rownolegle do masy.
  5. Zabezpieczenie przed odwrotna polaryzacja.
  6. Bezpieczniki itd....

Co jeszcze ?

Pzdr, Mario.

Reply to
angel

Użytkownik angel napisał:

Może tak samo pomóc jak zaszkodzić. Obwody wejściowe musza być po prostu ODPOWIEDNIE.

Ekranowanie jest potrzebne tylko w wyjątkowo wrednych środowiskach.

Może tak samo pomóc jak zaszkodzić. NIektóre formy restartu mogą mieć problemy przy powolnym spadku zasilania. Po prostu - zależy.

100nF

Czego?

Zabezpieczenie stzbilizatora przed przepięciami na wejściu, blokowanie możliwości indukowania się zakłóceń również na portach wyjściowych. Jeśli chodzi o program - regularne testowanie konfuguracji zasobów + inne rzeczy o których było w ST, weryfikacja zapsu do flash i eeprom. I pewnie jeszcze coś by sie przypomniało.

Reply to
A.Grodecki

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.