AT91RM9200 i prędkość interfejsu MMC/SD

Witam,

Bawię się ostatnio płytką z AT91RM9200 na pokładzie. Producent dorzucił mocno łatanego Linuksa 2.6.12, na którym wszystko działa jak trzeba, z wyjątkiem karty MMC/SD -- transfery w porywach dochodzą do 300kB/s. Zdaję sobie sprawę, że sterowniki pewnie pracują w trybie MMC, ale nadal przy możliwościach interfejsu SPI kart spodziewałbym się co najmniej

1MB/s. Nie wiem już, czy to ograniczenie sprzętu (przeszukiwanie rozdziału o MCI pod kątem "speed", "frequency" czy "MHz" nic nie dało), czy może kulawy sterownik, który nie potrafi nadawać z pełną prędkością.

Czy ktoś, kto używał kart MMC z tym procesorem i/lub Linuksem, miał podobne problemy? Byłbym wdzięczny za jakiekolwiek sugestie.

w.

Reply to
Wojtek Kaniewski
Loading thread data ...

Wojtek Kaniewski napisał(a):

A na jakim module obslugujesz mmc/sd? bo ja na zwyklym PC mam ten sam problem, czytnik SD/MMC/45in1 pod winda chodzi idealnie (usb2.0, spokojnie smiga ponad 8-9MB/s z dobra karta SD) a na linuksie 2.6 ledwo SD 300KB/s... a CF w tym samym czytniku nie zwalnia, wiec moze po prostu jakas obsluga mmc/sd jest skopana?

Reply to
BartekK

Dobry :-)

Czym konkretnie? Jakies linki?

[..]

Mialem ten sam. Pewien czlowiek polecil mi zewnetrzny kontroler do MMC -- i mial racje :-) Podejrzewam, ze cos ze sterownikami. Chyba, ze obsluga MMC przez tego ARM-a jest tak bardzo ograniczona sprzetowo... Hm, powinno byc to gdzies w PDFie...

m.

Reply to
Martin Lukasik

Użytkownik "Martin Lukasik" snipped-for-privacy@milea.pl.i.hate.this.spam> napisał w wiadomości news:19fcd$44fe8e62$c1263429$ snipped-for-privacy@ZOO.CO.UK...

w jaki sposob? MMC prawie zawsze pracuje wtrybie SPI i ograniczania moga byc dwojakiego rodzaju: czas zapisu na karcie, lub interfejs SPI. Żadne z tych czynnikow chyba nie wchodzi w gre - zatem sterowniki. Napisz sam ;-)

Reply to
Tomek

No i wlasnie SPI mnie zastanawia. Trzeba kogos kto ma Linuxa na jakims innym ARM-ie zeby sprawdzic. Ja mam tylko Atmele i to bez MMC :(

Wojtek napisze. On lubi. A raczej lubil ;-) Ja w ogole nie uzywam kart pamieci z ARM-em, bo nie mam takiej potrzeby.

m.

Reply to
Martin Lukasik

BartekK napisał(a):

Używam sprzętowego interfejsu MMC z AT91RM9200.

W Twoim przypadku Linuksa raczej nie interesuje, jaka karta jest włożona do czytnika. Zgaduję, że wszystkie są widoczne przez system tak samo.

w.

Reply to
Wojtek Kaniewski

Martin Lukasik napisał(a):

Portux920T, taki tańszy odpowiednik atmelowego DK, bez LCD i innych niepotrzebnych wynalazków. Na stronie producenta

formatting link
będzie pewnie coś o tym.

Rzuciłbyś namiarami na jakiś konkretny układ?

Uaktualniłem dzisiaj Linuksa do 2.6.17 i odczyt przyspieszył do 1,5MB/s, ale zapis nadal utrzymuje się na poziomie 300kB/s. Póki co, powinno wystarczyć, bo z karty będę głównie czytać, ale i tak wydajność tego wszystkiego przestaje mi się podobać ;)

w.

Reply to
Wojtek Kaniewski

Tomek napisał(a):

Akurat AT91 mogą korzystać z kart MMC w trybie SPI i natywnym MMC, a Linux korzysta z tego drugiego. Jutro sprawdzę, jak szybko taktuje transmisję i jak długo czeka na reakcję karty, może uda mi się coś z tego wywnioskować.

w.

Reply to
Wojtek Kaniewski

Wojtek Kaniewski napisał(a):

... gdzie mozna zakupic w/w plytke ?

Pozdrawiam, Andrzej

Reply to
Andrzej Augustynowicz

Andrzej Augustynowicz napisał(a):

Ta, którą się bawię, była zamawiana bezpośrednio u producenta. Nie wiem, czy ktoś w Polsce nimi handluje.

w.

Reply to
Wojtek Kaniewski

Wojtek Kaniewski napisał(a):

Nie. Kazdy typ karty (tzn 4 podstawowe) sa widoczne jako osobne device, moge miec nawet 4 karty rownoczesnie wsadzone (czasem praktykuje przegrywanie CF-SD).

Reply to
BartekK

BartekK napisał(a):

To, że możesz mieć 4 karty jednocześnie, nie znaczy wcale, że system do obsługi karty MMC używa podsystemu MMC, do CF podsystemu IDE, a do karty SmartMedia podsystemu MTD/NAND. Niezależnie od rodzaju karty, system obsługuje tak samo -- jako urządzenie masowe USB. A to zupełnie inna bajka, niż u mnie, gdzie do obsługi karty używam podsystemu MMC. No chyba, że masz naprawdę jakiś nietypowy czytnik ;)

w.

Reply to
Wojtek Kaniewski

Użytkownik "Wojtek Kaniewski" snipped-for-privacy@SPAM.SPAM.SPAM> napisał w wiadomości news:edl0e0$6lp$ snipped-for-privacy@inews.gazeta.pl...

Bo kernel uzywa jednej linii zamiast 4-ech.

formatting link

Reply to
Pelos

Pelos napisał(a):

Ale to nie jest wytłumaczenie. Tryb 4-bitowy dotyczy tylko kart SD, standardowe karty MMC (nie MMC Plus) potrafią działać tylko w trybie

1-bitowym. Ale i tak taktowane kilkunastoma MHz w trybie SPI powinny wydolić niezły transfer. Trzeba by olać Linuxa i samemu spróbować na tym starterkicie oprogramować obsługę karty MMC. Najwygodniej (jeżeli się da) z użyciem SPI a nie dedykowanego interfejsu MMC procesora.
Reply to
Adam Dybkowski

Użytkownik "Adam Dybkowski" snipped-for-privacy@45wp.pl napisał w wiadomości news:enmm3t$d7p$ snipped-for-privacy@nemesis.news.tpi.pl...

Dokladnie. Z tego co jeszcze zagladalem do drivera od MMC to chyba tam jakis BUG H/W dla RM9200 jest bo recznie odwracaja bajty. Generalnie mecze temat, bo uruchamiam MMC/SD w moim RM9200 - cos musialem skopac bo nie chce chodzic.

Reply to
Pelos

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.