artykul z CHIPa o PFC :)

Do poczytania w wolnej chwili:

formatting link
Takich bzdur to już daaaawno nie czytałem - autor jaki pisał ten artykuł to chyba był na jakiś prochach ;-) Gdyby to było w numerze kwietniowym to bym jeszcze zrozumiał ale tak to autorytet tej gazetki w moich oczach spadł do zera i wszedł na odległe liczby ujemne. Nie biorę za monitory oplute podczas czytania tego artykułu - ostrzegałem! A bardziej zainteresowanych zapraszam na grupę chip.artykuly - pozwoliłem tam sobie dosadnie skomentować artykuł -zobaczymy jakie będą efekty.

Reply to
badworm
Loading thread data ...
Reply to
invalid unparseable

Powitanko,

Pewnie odpowiedza to co mi na tej samej grupie na ten sam temat;-): message-id: 42bbe1f5$ snipped-for-privacy@news.vogel.pl tytul:" PFC" z dn 5.06.2005 godz 12.37

Pozdroofka, Pawel Chorzempa

Reply to
Pawel "O'Pajak

podeślij mi na maila

Reply to
Piotr Chmiel

Pawel "O'Pajak" napisał(a):

A mógłbyś mi to jakoś udostępnić lub podesłać na priva bo chyba na żadnym z serwerów z których czytam tę grupę(Vogel, Gazeta, Onet) nie ma już tego wątku?

Reply to
badworm

Powitanko,

Oj Adam, zebym ja Cie z Googli uczyl korzystac...;-) Google->"grupy dyskusyjne"->"zaawansowane wyszukiwanie grup"-> (na samym dole)"Szukaj wiadomości o identyfikatorze ID"->wpisujesz podane wczesniej message id i masz moj post->"opcje"->"rozwin watek" i jest calosc dyskusji:

formatting link
jak wolisz krocej:
formatting link
Pawel Chorzempa

Reply to
Pawel "O'Pajak

Z tą kompensacją mocy biernej i poprawą współczynnika mocy to przesadzasz. To tak mniej więcej jak się czepiać na "prąd" że nie powiedziało się "natężenie prądu"

W sumie można poprawiać cosinus ale w dowolnym zakresie (dopuszczalnym czyli do 1 najwyżej, bo zaraz mi ktoś powie że nie da się do 2 hehe) (ups, dodam jeszcze że nie poprawia się za bardzo do 1 bo też zaraz będę poprawiony hehe) i do tego celu służy kompensacja mocy biernej

Reply to
szlovak

W warunkach bojowych wszystko się da.

Ale trudno tu mówić w ogóle o jakiejkolwiek kompensacji. Konpensacja mocy biernej to zupełnie inne pojęcie i całkiem inaczej realizowane. W przypadku zasilaczy można mówić po prostu o poprawie współczynnika mocy tego, konkretnego zasilacza i na tym koniec.

Co do błędów w arykule (tylko pobieżnie go przeczytałem) - widać wyraźnie, że autor próbował, przy pomocy bardzo duzych uproszczeń przekazać wiedzę dość hermentyczną. I wyszło głupio. Błędem było przypisywanie pisku w 'pasywnym PFC' dławikowi - ten dławik akurat za bardzo okazji do piszczenia nie ma. Śmieszne jest nazywanie zmiany charakteru impedancji wejściowej w miarę wzrostu obciążenia zwiększaniem pojemności. Ale w rzeczywistości, po pewnych uproszczeniach obserwacja prądów płynących w obwodzie faktycznie wskazuje na to, jakby pojemność rosła i różnica faz pomiędzy napięciem a prądem faktycznie zmienia się w podobny sposób.

Ale sprawa najistotniejsza - w PFC nie tyle chodzi o współczynnik mocy (choć takie było pierwotne założenie konstrukcji) ale o zmniejszenie ilości harmonicznych.

Reply to
RoMan Mandziejewicz

RoMan Mandziejewicz napisał(a):

autor przyznał się już do pomyłki na grupie chip.artykuly , ale zauważył po druku

Reply to
szlovak

Pawel "O'Pajak" napisał(a):

Bez przesady, z googli skorzystałem ale albo zrobiłem błąd przy kopiowaniu podanego przez Ciebie M-ID-a albo mój link(słowo kluczowe) do wyszukiwania wiadomości na guglach po M-ID przestał działać :-/

Reply to
badworm

AK napisał(a):

Chociażby dlatego, że kompensację mocy biernej stosuje się w innych miejscach sieci energetycznych(kompensuje się duże odbiory poprzez lokalne dołączanie baterii kondensatorów bądź generatorów synchronicznych pracujących w trybie kompensacji mocy biernej) i jest realizowana inaczej(wspomniane powyżej kondensatory bądź generatory a nie wydumane układy energoelektroniczne). Na pewno oba te zjawiska są ze sobą w pewien sposób powiązane ale nie można ich przyrównywać.

Reply to
badworm

Problem w tym ze autor opisal dokladniej o co chodzi ... ujawniajac przy tym taka ignoracje, jaka zarzuca w artykule innym osobom. A one chociaz nie wymyslaja bzdur jak nie wiedza :-)

Chip powinien zwrocic nabywcom po pare groszy - proporcjonalnie do objetosci tego artykulu w pismie :-)

J.

Reply to
J.F.

Ale na samych harmonicznych to by nam nie zalezalo .. gdyby nie powodowaly one strat mocy .. i to chyba glownie wlasnie przez "wspolczynnik mocy"..

J.

Reply to
J.F.

Ponoć sporo mocy można tracić w harmonicznych dla sygnałów odkształconych:

formatting link

Reply to
point
Reply to
Piotr Wyderski

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.