Arduino kilka segmentów 1-wire

Witam wszystkich, ostatnio dzięki Wam odkryłem cudo-arduino. Dla Was to pewnie nic ciekawego, ale dla mnie laika to jest to czego szukałem już od kilku lat. Mam zamiar wykonać na tym automatykę do domu. Generalnie kable już mam położę w ścianach, ale instalację wykonałem w topologii gwiazdy. Do odczytu temperatur chce wykorzystywać sprzęt 1-wire (np DS1820), ale potrzebuje takie urządzenia które zainstalowane w "środku" gwiazdy mogło obsługiwać kilka segmentów 1-wire. Trochę sie wgryzać zacząłem w dokumentację, ale na razie nie udało mi się odnaleźć informacji czy na tym arduino obsłuży kilka segmentów 1-wire. Jeden na pewno, ale czy więcej? Nie chce wywalić bez sensu kasy na kit startowy, jeżeli nie spełni mojego warunku.

Pozdrawiam Michał

Reply to
Stolat
Loading thread data ...

Zdumiewa mnie te dążenie do minimalizacji kosztów. I nazywanie 18B20 (po

5-7zł) sprzętem. 1-wire to standard dla amatorów, którzy będą się cieszyc, że "coś się transmituje". No i tanio się transmituje. Miłej zabawy.
Reply to
zapinio

Użytkownik "zapinio" snipped-for-privacy@zapisek.pl napisał w wiadomości news:hic1n4$39v$ snipped-for-privacy@atlantis.news.neostrada.pl...

Nie bardzo rozumiem, 5-7 zł to dużo czy mało? A kim ja jestem jak nie amatorem?:) A znasz inny "prosty" sposób odczytu 20 różnych temperatur i warunkowo sterowanie innym podzespołami? Jest jeszcze PLC ale to już droższa zabawa, ale wtedy co to za zabawa? Można wydać na jakiegoś fateka 2-3k PLN. Ja nie odpalę sam żadnego ATiny, a Arduino ma tylko 16 I/O analogowych, więc brakuje mi jeszce 4 do odczytu tempratur z inyych czujników rezystancyjnych (czy jak się tam one nazywają). Dlatego 1-wire jest ciekawą dla mnie alternatywą i nie tylko chyba dla mnie. Chyba że czegoś nie rozumiem i nie o to "pijesz".

Pozdrawiam Michał

Reply to
Stolat

jesli nie zalezy ci na szybkosci odczytu i masz opanowane 'software'owe' 1- wire, to bedzie dzialac bez problemu. na pewno bedzie to b. wolne i angazujace procesor, wiec to arduino z trudem 'wyrobi' odczytanie czujnikow i ew. wyslanie z nich danych co pare sekund gdzies dalej / podjecie prostej decyzji.

btw. lm75 na i2c jest tanszy (~1.5pln), jesli wystaczy ci dokladnosc 0.5C to polecam, wada - wymaga 4 przewodow, chociaz jesli dokupic do tego jakis tani

8nozkowy uC typu 16f629 (~3pln) ktory bedzie czytal i2c i konwertowal dane na 1wire , to nadal wychodzi taniej niz DS.. do jednego 16f629 mozna podpiac 7 lm75. osobiscie pociagnalbym skretke do takich celow - jak sie znudzi zabawa w i2c to mozna zmienic na ethernet, zaleta - kazdy lm75 ma wyjscie termostatu ktore w praktyce mozna dowolnie wlaczyc/wylaczyc (czyli moze czyms sterowac) (lampki, automagiczne podnoszenie rolet/otwieranie okien, etc).

--

Reply to
Piotr "Curious" Slawinski

W dniu 2010-01-10 02:43, Stolat pisze:

Sam hardware w porządku, ale z jednej strony duże ograniczenia przy tworzeniu oprogramowania tym ich IDE, a z drugiej spora objętość pliku wynikowego nawet najprostszego programu "Hello world" (wynikająca głównie z frameworka i sterowników w C++) wołają o pomstę do nieba.

Dla mnie dobrym tandemem wydaje się być Arduino + WinAVR i własny soft (ew. z wydatną pomocą Nut/OS, nie wiem czy akurat sportowano ten system na płytkę Arduino). Można robić normalne wielopoziomowe projekty, własne makefile itp. A potem nie ma problemu aby w normalny "arduinowy" sposób (avrdude zagada z bootloaderem w płytce) wrzucić binaria do płytki.

Takie rzeczy robi się np. na DS2482-800:

formatting link
Właśnie bardzo wygodne rozwiązanie do sterowania jednym prockiem (a może być to np. AVR ze sprzętowym portem I2C) aż 8 magistralami 1-Wire.

Reply to
Adam Dybkowski

Hmm a z arduino się to da jakoś spiąć? Się uparłem na to a...... bo uruchomianie tego jestem w stanie opanować w tydzień. Natomiast AVR z portem I2C pewnie zajmie mi z kilka miesięcy :) Bo to najpierw trzeba opanować programowanie a później hardware do tego zrobić :). Dla Ciebie to pikuś (Pan :)), dla mnie droga przez mękę.

W między czasie poszukałem i okazuje się że jest biblioteka dla Arduino i DS2482-800.

formatting link
może coś z tego będzie.

Dzięki i pozdrawiam Michał

Reply to
Stolat

Ja nie mam opanowego 1-wire, znam to rozwiązanie tylko po prostu, a w sieci do Arduino jest pełno gotówców które sobie przerobię na swoje potrzeby. Paramtery tego czegoś a.. ATmega328 - dwa razy więcej pamięci niz poprzedni model - 32kB pamięci na programy (tzw szkice) oraz 2 kB pamięci RAM, oraz 11kB na zapisywanie danych w pamięci EEPROM, czyli nie kasowane przez zanik napięcia lub reset a.. 3 razy szybsze ładowanie programów (57600 bodów zamiast 19200)

Na stronie Atmela doczytałem że ma to 20MHz, 20*10^6 cykli/s. Nie wiem czy to jest dużo w świecie mikrokontrolerów. Może wystarczy?

Arduino obsługuje i2c

formatting link
ć nie wiem co to jest do końca. ALe właśnie w tym porjekcie na A podoba mi się, że nie muszę wszytkiego znać tylkościagam biblotękę i to uruchamiam. Tak przynajmniej mi się wydaje a piszać, że mam w scianach już przewody to włąsnie miałem na myśli skrętkę.

No tak ale to może robić to nieszczęsne arduino, bo jeżeli chodzi o proste sterowanie to przez programator Adama Dybowskiego odpaliłem DS1820. Ale chciałem coś mądrzejszego i dlatego poszedłem

Reply to
Stolat

Jaki zasieg ma I2C? 1wire slyszalem pojdzie te kilkanascie czy kilkadziesiat metrow, czy i2c moze tez?

Tomek

Reply to
Tom

Użytkownik "Stolat" snipped-for-privacy@go2.pl napisał w wiadomości news:hic3og$9e3$ snipped-for-privacy@nemesis.news.neostrada.pl...

Znam ;) Uwaga - reklama ;)

formatting link
Tyle reklamy ;) Teraz troche kryptoreklamy;) Nie ma dobrych tanich rozwiazan - Jak wspomniales - mozna wziac sterowniki PLC albo rozproszone sieci pomiarowe lub typowa automatyke budynkowa np. EiB. Ale to koszmar. Szczegolnie gdy chcemy zrobić jakies proste podsystemy - bo gdy decydujemy sie na inteligentna instalacje na etapie budowy domu to te 20-40tys da sie jakos przezyc - jak chcemy zrobc oswietlenie ogrodka i kilka bajerow dla rybek w oczku wodnym i wyjdzie 8 tys to masakra-a tyle wyjdzie. Halla stworzyalem wlasnie po to aby mozna bylo zrobic sobie rozne instalacje rozsadnym kosztem. I to za pomoca PCta co ma i swoje wady (no - przeciwnicy windowsa - do ataku ;) ) ale ma kilka zalet - miedzy innymi taka ze calkiem spora prawie profesjonalna aplikacje mozna zrobic w pol godziny. Nie twierdze ze hall jest lepszy niz arduino - jest inny (no moze poza tym ze hall jesty nasz - polski a jak mowil nikos dyzma -wszystko co nie polskie nam szkodzi..) dlatego zapraszam do zapoznania sie z hallem - koszty podobne - mozliwosci - ocen sam. pozdrawiam wojtek
formatting link
CMMS Maszyna Golem OEE Hall2007

Reply to
neuron

W dniu 2010-01-10 22:28, Stolat pisze:

Co oni tak wyskoczyli z C++ na takie maleństwo?

Reply to
Maksymilian Dutka

W dniu 2010-01-11 20:14, Maksymilian Dutka pisze:

Nie wiesz? W Arduino wszystkie sterowniki są w C++ i większa część framework'u. Własną część kodu możesz napisać w C, ale na upartego można i w C++. Z tego też powodu zwykłe pierdnięcie "Hello world!" przez RS232 ma kilkanaście KB binariów. Ale potem program już przyrasta w normalnym tempie. A zalet C++ nie sposób przecenić - w mikrokontrolerkach dla mnie najwygodniejsza jest możliwość utworzenia kilku funkcji o tej samej nazwie ale innym zestawie parametrów - przydatne w postaci np. uniwersalnego wywołania: int wyślij_przez_uart(cośtam)

Reply to
Adam Dybkowski

rezystancja linii to ~2-5kohm. spora zaleta i2c jest to ze sygnal zegarowy moze byc bardzo wolny (a co za tym idzie mozna uzywac filtrow zmniejszajacych impedancje linii dla czestotliwosci zaklocajacych)

w praktyce wiec sporo zalezy od spodziewanej predkosci transmisji, jakosci przewodow, sily sygnalow zaklocajacych... przy pelnej predkosci osiagniecie kilkudziesieciu metrow w domowych warunkach moze byc dosc trudne i kosztowne...

i2c jednak mozna (w przeciwienstwie do 1wire) oczywiscie taktowac wolniej. wtedy kilkadziesiat metrow to nie problem, o ile nie ma silnego zrodla zaklocen.

--

Reply to
Piotr "Curious" Slawinski

No jak dla teraz ideałem bylby hardware Arduino i twój soft do analizy/prezentaji danych :). Może zrób jakiś interfejs do łaczenie Twojego soft z Arduino.

Pozdrawiam Michał

Reply to
Stolat

W dniu 2010-01-12 18:38, Stolat pisze:

Tyle że Arduino wcale nie jest ideałem jeżeli chodzi o hardware. Mała płytka za 100 zł, na której jest niewiele poza ATmegą328 oraz FT232RL? Nieco drogo jak na polskie warunki.

Czekam tylko aż ktoś zabierze się za bardziej masową produkcję klonów (Freeduino) - cena 50zł/szt powinna dawać jeszcze czysty zysk a dla klienta byłaby łatwiejsza do przełknięcia.

Arduino za to ma niepodważalną zaletę jeżeli chodzi o software - na tą platformę można znaleźć sterowniki do prawie wszystkiego, co tylko się zamarzy. A jak nie ma to szybko zrobić. :) W przeciwieństwie do wolniej rozwijających się (chociaż też fajnych) platform pokroju Ethernut (z systemem Nut/OS).

Reply to
Adam Dybkowski

Użytkownik "Adam Dybkowski" snipped-for-privacy@45wp.pl napisał w wiadomości news:hidefu$ob1$ snipped-for-privacy@news.onet.pl...

To jest to czego szukam, mam jeszce jedno pytanie bo przegladam note aplikacyjną. Trochę zaczynam kumać coś z tego ale nie potrafię znaleźć informacji czy na jednym kanele DS2482-800 tylko jedno 1-wire. Czy może być kilka? Niby w pprzykłądowym typowym schemacie jest tylko jedno urządzenie na kanale. A może być kilka?

Pozdrawiam Michał

Reply to
Stolat

W dniu 2010-01-14 00:14, Stolat pisze:

Może być wiele. Jak to w 1-wire.

Reply to
Adam Dybkowski

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.