1-Wire i I2C - kilka pytan

Witam.

Chcialem sie w pierwszej kolejnosci zapytac jaka jest maksymalna dlugosc przewodu 1-Wire z dolaczonymi ~15 termometrami DS1820. Analogiczne pytanie dotyczy magistrali I2C, ale z jednym odbiornikiem na koncu.

No i drugie pytanie, moze ktos ma jakies doswiadczenia: Linux ma wsparcie dla 1-Wire i dla I2C. Probowal ktos z tego skorzystac? Warto sie bawic czy lepiej zrobic jakies miedzymordzie? A wogole to do czego podlacza sie takie 1-Wire czy I2C w PC?

Reply to
Slawomir Sidor
Loading thread data ...

Mon, 14 Mar 2005 18:32:08 +0100 jednostka biologiczna o nazwie Slawomir Sidor snipped-for-privacy@graficomp.com.pl> wyslala do portu 119 jednego z serwerow news nastepujace dane:

Ni wiem jak z 1-wire, ale I2C przy odpowiednio powolnym taktowaniu to przypuszczam ze z kilka metrow. Ja dolaczalem kiedys PCF8574 kablem

0,5m do ukladu, ale w czasie uruchamiania to pedzilem to z komputra i wtedy kabel mial w sumie ok. 2-2,5m.

A cos blizej ?

Do czego chcesz. Ja podlaczalem do portu LPT, tylko zabezpieczylem za pomoca 7406. Mozesz tez zbudowac prosta karte na ISA jak Ci sie nudzi.

Reply to
BLE_Maciek

Zalezy od uzytego przewodu. Dla pary drutow to bedzie kilkanascie metrow, dla przewodu firewire kilkaset metrow. Dla skretki UTP 100-200m. Generalnie wazna jest pojemnosc pomiedzy zylami, nie moze przekroczyc bodajze 1,5nF (pisze z pamieci, wiec sprawdz ta wartosc).

Na tym sie nie znam.

Dla 1-wire jest modul do jadra. Ale interfejs i tak bedziesz potrzebowal.

Reply to
T.M.F.
Reply to
invalid unparseable

Slawomir Sidor napisał(a):

używałem kernelowego interfejsu do I2C i nie było problemów, poza głupotą samego sterownika interfejsu (OCP w PowerPC), który się wieszał przy jakichkolwiek zakłóceniach w transmisji.

a jak byś chciał bez międzymordzia rozmawiać z układami?

I2C to chociażby do portu równoległego i korzysta się ze sterownika i2c-parport. obsługuje kilka układów, szczegóły w drivers/i2c/busses/i2c-parport.h.

1-Wire można podłączyć pod DS9490 i z tego co widzę to jedyny sposób obsługi za pomocą sterowników jądra w 2.6.10. poza tym, jak pisał Krzys-iek, można 1-Wire obsługiwać za pomocą zewnętrznych sterowników: digitemp i oww.

w.

Reply to
Wojtek Kaniewski

Ktos w ciagu ostatnich bodajrze 2 miesiecy podawal tu jak podlaczyc

1-Wire do RS'a. I to bez wiekszych sztuczek.
Reply to
Adas

1-Wire potrzebuje okolo 15-20 m. I2C to bedzie 15m, jakbym inaczej poprowadzil przewody to z 5m.

W najgorszym razie w srodku lata piec uzna ze pora na ogrzewanie ;)

RS 232 to wolnego juz chyba nie znajde.

Jeszcze nie wzialem sie za to powaznie. Jak sie uporam w tymi sprzetowymi zmaganiami z Linuxem to wezme sie za peryferia. Na razie musi byc odczyt temperatur w wielu miejscach. Jak to juz bedzie dzialac to wezme sie za dorabianie reszty rozrywkowych elementow.

Reply to
Slawomir Sidor

Urzadzenia 1-wire maja CRC, wiec o przeklamaniu w transmisji szybko sie dowiesz. Poza tym bledy nie sa czeste - na 158m skretki, przez cala dobe transmisja 1-wire, tam i z powrotem losowe ciagi danych - ani jeden bit nie ulegl przeklamaniu.

Sa tez interfejsy do USB. Nie wiem czy supporotwane przez jadro linuksa, ale nawet jesli nie to napisanie stosownej procedury/modulu jest raczej proste. Jeszcze prostsze jesli zdecydujesz sie na wykorzystanie LPT.

Reply to
T.M.F.

Milo to slyszec. Czyli w zasadzie jednym przewodem dalbym rade obsluzyc calosc. Bo myslalem raczej o gwiezdzie i kilku przewodach.

No dla mnie to chyba nie ;) Jezyk C jakos mnie nigdy nie polubil.

A tych mam przynajmniej dwa wolne ;)

Reply to
Slawomir Sidor

Robimy czujniki temperatury na DS18B20... Po badaniach technicznych wyszło:

1) dla kabla silikonowego 3*0,5mm max długość to 15m - wykonujemy czujniki 10m (JEDEN DS18B20 w metalowej osłonie...) 2) dla kabla "zwykłego" (czyli taki do 100*C) max to 10m - wykonujemy czujniki 8m...

P.S. Mowa o 100% działaniu (odpornym na zakłócenia, przesłuchy)!!!

Reply to
Krzysztof Pawleta

Dziekuje bardzo. Czyli projektuje tak zeby nie bylo wiecej jak te 10 m.

No i oczywiscie zalezy mi na 100% dzialaniu (no powiedzmy 99%).

Reply to
Slawomir Sidor

Dodam, że preferujemy "podjechanie" do miejsca pomiarowego M-BUSem (ten można ciągnąć "kilometrami"), a temperaturę z czujników DS18B20 zbierają odpowiednie moduły...

Reply to
Krzysztof Pawleta

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.