Aoyue PT852 słabo dmucha

Cześć.

Mam stację HotAir, Aoyue PT852.

Pracuje od prawie 10 lat, dorywczo, 2-3 razy w tygodniu po naście minut. Ostatnio słabiej dmuchała, do tego stopnia że przestała wylutowywać elementy z płyt głownych (a rozpraszanie ciepła tam spore). Co prawda nie potafie ocenić jak dmuchała kiedyś, ale idę o zakład że nie aż tak słabo, teraz ledwo czuć.

Pokrętło w maksymalnym położeniu powoduje podskoczenie kulki tylko do "3", kiedyś skakała na cała wysokość, więc to nie zwidy.

Wymieniłem dzisiaj membrany w pompie, jedna uległa dezintegracji. I nie ma poprawy, a nawet lekkie pogorszenie (może są sztwniejsze?).

Zanim zaczne szukać przyczyny na własną rękę: czy w tych stacjach jest jakaś typowa usterka, typu, bo ja wiem, na przykłąd kondensator w sterowaniu kompresorem, które z czasem powoduja taki efekt? Nie wiem jeszcze na pewno jak jest zrealizowane sterowanie elektromagnesem pompy, ale zakładam że może przestało się regulować w pełnym zakresie i to problem czysto elektroniczny. Ma ktoś może jakąs wiedze o takiej usterce czy mam szukać na własną rękę? Schamty sa, ale na ile prawdziwe nie wiem :/ Na oko coś nie tak ze sterowaniem triakiem zapewne jeśli schemat prawdziwy.

Reply to
heby
Loading thread data ...

W dniu 13.05.2020 o 20:29, heby pisze:

Nie znam tej konkretnej konstrukcji, ale obstawiam zaworki zwrotne. Prawdopodobnie są kulkowe albo membranowe. Wystarczy, że wlezie tam jakiś kłaczek, i pompa traci wydajność. Powinny być łatwe do wyczyszczenia.

P.P.

Reply to
Paweł Pawłowicz

Cały tor powietrza, w tym wszystkie zawory, zostały wyczyszczone i sprawdzone. Wstępnie mam taką hipotezę że mechanika nie ma z tym nic wspólnego (a uszkodzenie membrany było niezwiązane z problemem). Schemat który mam jest, teoretycznie, mniej więcej zgodny:

formatting link
Po zobaczeniu zasady działania regulacji wydajnosci pompy muszę przyznać że jest to mocno skomplikowane, szczególnie te 4 diody połaczone "jak by w mostek', dość dziwny sposób sterowania triakiem, sporo analogowej magii.

Niestety chwilowo mam oscyloskop poza zasiegiem, więc nic nie pomierze dlatego pytam czy usterka typowa.

PS. Tak, potencjometrami, wszystkimi, kręciłem.

Reply to
heby

Jaki tam jest silnik? Te cztery diody wyglądają na układ symetryzujący zasilanie (eliminujący składową stałą). Ale to ma sens tylko dla silnika indukcyjnego.

P.P.

Reply to
Paweł Pawłowicz

Jak bym ja to wiedział. W takiej czarnej obudowie :D

Nawet nie wiem jakie napięcie można do niego przyłozyć, bo bym go popchnął na pełnym sieciowym.

Ogólnie te pompy sprzedaje się w całości jako częśc zamienną bez wnikania co w środku.

Przemierzyłem częśc podejrzanych elementów w tym obwodzie i nie wyglada na to aby coś było poza zakresem, kondensatory, diody, rezystory trzymają wartości. Potencjometr wydaje się działać.

Reply to
heby

Tak na marginesie: wyglada raczej na solenoid z drgajacym rdzeniem, ale nie będę tego rozbierał głebiej, wnioskuje na podstawie sposobu działania mechaniki, rdzeń zawieszony jest na dwóch membranach po obu stronach kompresorka i swobodnie sobie w środku pracuje.

Reply to
heby

A układ eliminujący składową stałą zapobiega namagnesowaniu rdzenia. Ma to sens. Elementów w układzie niewiele, możesz przemierzyć wszystkie. Oporniki w układzie symetryzatora powinny być identyczne. Ewentualnie możesz wymienić triaka, uszkodzone czasem działają w dziwny sposób. Ale ja, mimo wszystko, obstawiam problem z mechaniką. W pracy mamy sporo urządzeń z pompami. O różnej konstrukcji. W zasadzie wszystkie problemy z nimi były natury mechanicznej. Wystarczy niewielkie uszkodzenie zaworka, trudno zauważalne na oko, i już pompa nie pompuje jak powinna. Napisałem "w zasadzie", ponieważ w jedynym przypadku, gdy wymieniałem tranzystory mostka H, problem też miał naturę mechaniczną. Jakiś entuzjasta nowoczesności zamontował tranzystory na podkładkach z przemianą fazową. Pompa pracuje przez kilka godzin, potem kilka godzin przerwy, i tak w kółko. Plastik podkładek wypłynął na zewnątrz, pozostała cienka warstwa słabo przylegająca do tranzystorów. Łatwo zgadnąć, jaki był skutek. Przy wymianie tranzystory zamontowałem na silikonach wyciągniętych ze starego zasilacza komputerowego (trzeba było na cito). Działa do dziś.

Paweł

Reply to
Paweł Pawłowicz

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.