Amatorskie PCB i braki wiedzy

Loading thread data ...

Dnia Thu, 13 Aug 2009 12:09:39 +0200, Osadnik napisał(a):

Są płytki uniwersalne z miejscami pod złącza typu DB.

Reply to
badworm

nuclear2001 pisze:

Dyabli wiedza - metoda okazało sie... chłodzenie drukarki po każdym wydruku. śmiesznie bo smieszne ale działa. w każdym razie po wydrukowaniu poszedłem przenosić na laminat, za pierwszym razem słabo dociskałem papier i połowa wydruku nie przeszła, aceton w ruch i dalej. Za drugim razem... Cudo! zmodyfikowałem trochę poradnik z google, i zamiast dociskać jakimiś szmatkami użyłem... używanych wałków malarskich - niemalże nigdzie sie nie rozmazało (poza jednym miejscem ale kompletnie nieistotnym. Papier bardzo dobrze nasiąkł i oderwał sie w 100% pozostawiając toner na miedzi. Ale byłem zadowolony! z folia tak ładnie nie wychodziło. Ach no i widzę swoje błędy - większe odstępy miedzy ścieżkami i nieco większe pola lutownicze robić, jak również jeśłi kilka pól musi być połączonych to nie łączyć ich w linii prostej tylko do każdego pola podjechać kawałkiem ścieżki.

Zabrałem się za wiercenie otworów i puff... wiertarka siadła (a wiercenie było luksusem bo mam wiertarkę stołową).

Teraz przyszło mi naprawić wiertarkę a konkretnie wymienić taki pewien element który wygląda tak: (na obrazku opis elementu)

formatting link

Reply to
Osadnik

DJ pisze:

CO gorsza taka sytuacja ma miejsce tylko jak jest podłączone coś zamiast tej zwory, to wtedy istotnie po 3 minutach pompa sie wyłącza. Dotychczas było tak ze pompa pracowała ciągle niezależnie od tego czy kocioł grzał czy też nie i kiedy nie grzał robił za grzejnik.

Mhm, co tez kocioł nawet sam wykrywa jak mu coś za ciepła woda wraca na palnik.

I tak jest.

Na dzień dzisiejszy nierealne ;-)

Reply to
Osadnik
Reply to
invalid unparseable

Racja, moja wina, akurat mam tutaj taki układ z dwoma transoptorami i ciągle jestem myślami gdzie indziej, stad to 100.

Na marginesie to jedyne co działa na tyle szybko, ze jestem w stanie sprawdzić czas reakcji hamulca silnika na wylaczenie zasilania. I chyba w dodatku najtańsze.

Reply to
Sebastian Biały

Osadnik pisze:

Hmm, ja tu widzę od 1szt za tyle (10.90zł + VAT od 1szt; 9,99zł+VAT od

5szt; 8,99zł+VAT od 25szt). No ale jeżeli masz blisko sklep AVT to od razu tam uderzaj.
Reply to
Adam Dybkowski

Adam Dybkowski pisze:

Blisko pojęcie względne bo 2 godziny tam jadę ale niemal za free. W sumie nie znacie jakiejś sieci elektronicznej która by udzielała franczyzy na prowadzenie takiego biznesu?

Reply to
Osadnik

Roman, piszesz tak z wlasnego doswiadczenia, czy powtarzasz te bzdury krazace po necie? Podlogowka prawidlowo zaprojektowana ma temp. 2-5 stopni wyzsza niz powietrze, w zaleznosci od upodoban to bedzie kolo 20-25 stopni. O zadnym wzbijaniu kurzu nie moze byc mowy. Porownaj to z grzejnikiem, gdzie masz 60 i wiecej stopni i cala osyfiona sciane od unoszacego sie goracego powietrza.

Reply to
T.M.F.

Z własnego - miałem okazję przemęczyć dwie noce w pomieszczeniu tak ogrzewanym.

60 stopni i więcej, to po pierwsze tworzy konwekcję a po drugie - jest to sporo ponad denaturację białek i o wiele łatwiej dla alergików.

Nie na darmo od lat zaleca się ogrzewanie podłogowe w kuchni czy łazience ale nie w sypialni.

Reply to
RoMan Mandziejewicz

Bujdy. Bialka, szczegolnie pozbawione wody - a tak jest w kurzu tak latwo sie nie denaturuja. Poza tym alergeny to nie tylko bialka.

Zaleca sie? Znaczy kto konkretnie? Przejrzyj medline.

Reply to
T.M.F.

Ale to raczej z braku konwekcji - przy podłogówce powietrze praktycznie stoi. W kuchni czy salonie się poruszasz, a w sypialni leżysz nieruchomo parę godzin. Można się poddusić. Wystarczy mały wiatraczek i problem załatwiony.

(Doświadczenia własne od ładnych paru lat.)

Pozdrowienia, MKi

Reply to
MKi

Przecież o tym właśnie piszę.

Wiatraszki pracujące ciągle mają niemiłą tendencję do hałasowania po pewnym czasie.

Reply to
RoMan Mandziejewicz

Ale coś było wcześniej o alergiach, a to szkodzi też nie-alergikom.

Dlatego właśnie zaleca się do sypialni grzejniki :) Wiatrak do dla tych, co już podłogówkę mają i nie chcą ryć podłogi...

Pozdrowienia, MKi

Reply to
MKi

W dniu 18.08.2009 20:41, MKi pisze:

Ale cos mylicie pojecia. Od tego jest poprawnie dzialajaca wentylacja, obojetnie - grawitacyjna czy wymuszona wentylatorami. A odpowiednia wentylacja jest potrzebna tak samo przy grzejnikach jak i przy podlogowce.

Reply to
T.M.F.

Zmuszony sytuacją musiałem na szybko zrobić płytkę. Kupinem laminat fabrycznie pokryty emulsją. Do tego wywoływacz i wytrawiacz. Klisza z fotonaświetlarki, A5

3 złote, czas wyświetlenia 10 minut. Do naświetlania użyłem ogrodowej lampy halogenowej z żarówką 300W. Wzór płytki prosty. Jeden scalak parę innych elementów. Naświetlanie przez dwie szybki. Jedna w lampie drugą dociśnięta klisza do płytki. Odległość lampy od płytki 30 cm. Warunki prymitywne jak w średniowieczu. Pierwsza próba 15 minut naświetlania - nieudana. Za mało światła. Druga próba 60 minut naświetlania. Prawie sukces ale też za mało światła. 3 próba. 2 godziny naświetlania. Pełny sukces. Na kliszy były kreski o grubości 0,07mm. Typowe konturówki mające wskazywać gdzie jest środek otworu do montażu, gdzie otwór do potencjometru. Typowo pomocnicze nie mające żadnego wpływu na działanie układu. Przy naświetlaniu musiały się podświetlić. Innej możliwości nie ma. Po wytrawieniu te kreski mogą mieć grubość na poziomie 0,05mm, są i do tego są ciągłe. Dlaczego to opisałem? Żebyś sobie dupy nie zawracał z jakimiś dziwnymi metodami, laminatorami, wydrukami z drukarki laserowej, magią który papier lepszy itd. Oprzyj się na tym co dla Ciebie przygotował przemysł. Wydali dużo pieniędzy na badania żeby każdy mógł sobie zrobić płytkę tak dobrą jak robi przemysł. A jak byś policzył zmarnowany czas, stres zmarnowany materiał to wyjdzie że używając właściwych metod jest 3 razy szybciej i dwa razy taniej. A bonusem jest jakość niemożliwa do osiągnięcia żadną inną metodą. Emulsji w aerozolu w życiu do ręki już nie wezmę. Chociaż nauczyłem się nią z powodzeniem robić płytki. Tylko przygotowany fabrycznie laminat i klisza z naświetlarki.
Reply to
kogutek

kogutek pisze:

Zrobiłem z papierem kredowym 0wyszło elegancko - nawet właśnie te cienkie linie miejsc na śrubki ;) Problem jest inny, wbudowany w płytkę DS9097E nie działa. Nie mam pojęcia dlaczego.

Reply to
Osadnik

nuclear2001 pisze:

tylko trzeba mu przerobić termostat, żeby dawał wyższą temperaturę, bo ta dobra dla folii jest trochę za niska. Bliżej 200 stopni powinna być. Papier powinien być cienki kredowany, dobre są stare katalogi ELFy. Do pozbycia się papieru ciepła woda z kwaskiem cytrynowym, który reaguje z kredą i do roboty.

Pozdra

AS

Reply to
AS

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.