A teraz z innej beczki... bazy danych

Skorzystaj z chmury, np. AWS. Jak zrobisz aplikację na Lambdach, a jako bazę danych DynamoDB, to przy takim użytkowaniu jak opisujesz, to pewnie nigdy nie zapłacisz za utrzymanie tego więcej niż za piwo (większość rozwiązań ma pewne limity użycia poniżej których nie płacisz nic).

Czyli uczysz się JavaScriptu, bo w jednym języku będziesz miał 'opędzony' frontend (www) jak i backend. I użycia chwmury.

Gratis odpadnie Ci rachunek za prąd dla serwera, hałas, redundancja, backupy, skalowanie, opłata za łącze, czas poświęcony na instalację, pilnowanie i upgrade serwera, problem z wdrażaniem wersji testowych i mnóstwo rzeczy, które obecnie odchodzą do lamusa, a których chcesz się nauczyć praktycznie od zera. Poświęć ten czas na naukę rozwiązań chmurowych, to nie jest takie trudne.

Przy swoich serwerach obecnie trzymają się dinozaury i ludzie, którzy dokładnie więdzą w jakich warunkach NIE opłaca się skorzystać z serverless-a.

Pozdrawiam

Marek

Reply to
Marek Wodzinski
Loading thread data ...

W dniu 2018-05-15 o 11:47, BQB pisze:

Owszem, 20% ceny _ale_ jeżeli chce się m.in. korzystać z najnowszych (aktualnych) wersji. Czyli np. w przypadku zmiany przepisów (VAT, moduły płacowe, odwrotne obciążenie, itd) lub w przypadku zmiany formatów wysyłanych plików VAT-7, JPK, PIT. Albo przy współpracy z e-Sklepem.

W innym przypadku można poczekać dowolnie dłużej, lecz później aktualizacja kosztuje więcej - 30 lub 40%.

Reply to
Adam

Tak to rzeczywiście robi różnicę :D Typowy profesjonalizm MS klase wyżej. Kiedyś robili takie numery nawet w komercji -> SourceSafe.

Reply to
Sebastian Biały

THX, ale chmura odpada. Nie zgadzam się aby ktokolwiek poza mną dysponował w jakikolwiek sposób moimi danymi. Dziwi mnie właśnie takie podejście o jakim piszesz. Pada łącze i co, mam zamknąć firmę?

Miłego. Irek.N.

Reply to
Irek.N.

I to jest dobre rozwiązanie. Jak nie ma potrzeb, to nie ma opłat :)

Miłego. Irek.N.

Reply to
Irek.N.

No a niby dlaczego pisałem o serwerze Dell-a, przecież można to posadzić na lapku nawet :)

Miłego. Irek.N. ps. jutro ogarniamy przebieg dokumentów - zleciłem audyt, zobaczymy czy pisanie ma jakiś sens, czy lepiej kupić.

Reply to
Irek.N.

W dniu wtorek, 15 maja 2018 22:29:33 UTC+2 użytkownik Irek.N. napisał:

Jak elektryczność wysiądzie, to też będziesz musiał zamknąć firmę;) Większa część świata biznesowego działa na AWSie i usługach pochodnych. Jeżeli uważasz, że zapewnisz lepsze bezpieczeństwo i dostępność danych za pomocą szafy rackowej w piwnicy i UPSa, to nikt Ci nie broni.

PS, wszystkie chmury "biznesowe" oferują szyfrowanie.

Pozdrawiam,

Reply to
kropelka

Nieprawda. Już to ćwiczyłem.

Nie wiem czy lepsze, ale na pewno wystarczające.

Ależ wolność rządzi. Nikomu nie bronię, natomiast widzę że:

- łącze może paść lub znacząco zwolnić, wtedy praca staje się wredna,

- łącze może całkiem paść, wtedy pracy po prostu nie ma,

- usługodawca chmury może dojść do wniosku, że się likwiduje w taki czy inny sposób, w każdym razie nie masz wpływu na to co będzie, musisz łykać co "chmurodawca" Ci dyktuje jak głodna gąska,

- bazy mogą się rozrosnąć znacząco, wtedy zatęsknisz za szybkimi łączami (ktoś pisał o przechowywaniu zdjęć w bazie, życzę powodzenia przy pracy z taką ilością danych zdalnie).

Co zyskuję...

- nie muszę robić backupu... ale czy na pewno? Powierzył byś dorobek firmy komuś bez zabezpieczenia?

- nie muszę niczego aktualizować, bo wszystko dzieje się automatem... tylko czy chcę być zawsze na szczycie aktualizacji, były przypadki gdy takie działanie szkodziło, może warto samemu decydować kiedy i co, a co najważniejsze czy się opłaca finansowo,

- odpada rachunek za prąd, czyli jakieś 50PLN miesięcznie... ale muszę mieć szybsze łącze, a to też kosztuje. Pmyśl też, że to jest poniżej promila kosztów całego prądu. Mogę sumienniej gasić światło albo maszyny, wyjdzie lepiej.

- dalej piszesz o hałasie, czasie na testowanie nowych wersji i inne takie. Widzę, że piszesz to z pozycji osoby siedzącej przy serwerze i bez zastanowienia, nie komentuję więc.

Obserwuję zjawisko, w którym nikomu nie przeszkadza zależność od innego podmiotu. Ludzie chętnie wrzucają swoje wideo, zdjęcia, całe swoje prywatne życie w sieć. Jeżeli dodatkowo firmy akceptują swoją zależność od innych podmiotów, no to gratuluję rozsądku. Mnie jakoś nie kręci taki "ekshibicjonizm i outsorceing".

Miłego. Irek.N.

Reply to
Irek.N.

W dniu 2018-05-16 o 07:25, Irek.N. pisze:

Sporo routerów brzegowych ustawianych w firmach ma możliwość płynnego przejścia na łącze zapasowe. U klientów kładę np. routery Drayteka serii

28xx, 29xx - można tam ustawić nawet więcej, niż jedno łącze zapasowe.

To może przy korzystaniu z jakichś bezpłatnych chmur. W przypadku usług B2B taka sytuacja wydaje mi się niemożliwa.

Nie wiem, o jakim rodzaju pracy piszesz. Miewałem w czasach SDI klientów - biura rachunkowe - które na jednym łączu miały kilkanaście i więcej stanowisk pracujących bezproblemowo. _Ale_ piszę o aplikacjach client-server, jak np. CDN Optima, CDN-XL czy Soneta/Enova.

A jak przypadkiem SDI padało, to zostawał jeszcze analogowy modem k56 i też działało.

Teraz spokojnie mogę puścić 20 stanowisk na łączu 1Mb i działa bezproblemowo.

Bezpłatna chura?

W przypadku pracy, z jaką ja się spotykam, aktualizacja jest wymagana ze względu na częste zmiany w przepisach (VAT, JPK, Płatnik, itd, itp)

Właśnie. Zależy, co kto robi. Przy chmurach szyfrowanych powyższy argument też wydaje się b. mocno naciągany.

Reply to
Adam

W dniu 2018-05-16 o 10:35, Adam pisze:

O chmurach wiem tylko tyle, że słyszałem, że istnieją.

Zastanawia mnie jak to się robi, że chmura oferuje szyfrowanie, a jedynym znającym klucze jest użytkownik. No bo jak klucze zna także chmura to wszystkie dane nadal są jawne dla właścicieli chmury.

Nie wiem jak użytkownik chmury się z nią kontaktuje. Dostaje się jakiś interface (programik) do tego. Można by sobie wyobrazić, że wtedy użytkownik może sam generować klucze i byłyby one znane tylko temu interfejsowi.

Sorry, za być może banalne pytanie, ale jak to się robi?

P.G.

Reply to
Piotr Gałka

W dniu 16.05.2018 o 07:25, Irek.N. pisze:

No trochę przesadziłeś. Postaw sobie elektrownię wiatrową bo dostawca energii zwinie się i zabierze słupy wraz z kablami.

Ale aplikację przetwarzającą te dane też sadzasz na tej chmurce.

Specjalizacja. Tak jest taniej i bezpieczniej. Na początku rozwoju motoryzacji ludzie sami serwisowali swoje samochody. Teraz nie przeszkadza im zależność od punktów serwisowych. A już zwłaszcza w przypadku biznesu. Dokumentację księgową małej firmy najczęściej daje się firmie zewnętrznej.

Jest jednak wyraźna różnica między prywatnym albumem zdjęć w tzw. "chmurze", a chmurą biznesową.

Reply to
Mario

W dniu środa, 16 maja 2018 12:26:51 UTC+2 użytkownik Mario napisał:

Oj tam oj tam Chmury giną- znaczy kończa działalność. Jakis czas temu chmura dla fotografów "zniknęła"

Ludziska paneli FV nakupowali bo Prosument działa a prosument może zniknąć ;)

Reply to
Kris

W dniu środa, 16 maja 2018 11:33:13 UTC+2 użytkownik J.F. napisał:

Nie ma problemu, taki Amazon ma papiery na bezpieczne przechowywanie chyba wszystkiego poza kodami do glowic nuklearnych;)

Pozdrawiam,

Reply to
kropelka

W dniu 2018-05-16 o 11:32, J.F. pisze:

Mówisz jakimś niezrozumiałym dla mnie językiem. Co ma programik/interface (o którym pisałem) który jest po drodze między moim komputerem a chmurą do tego co się przez ten interface przesyła. Co za różnica czy bazy danych, czy faktury wystawione rok temu. Nie czuję problemów, które sugerujesz. P.G.

Reply to
Piotr Gałka

W dniu 16.05.2018 o 13:02, Kris pisze:

Konsumenckie może.

Nie sądzę z żeby Amazon, IBM czy Microsoft nagle zrezygnował z usług chmurowych dla klientów biznesowych. Nawet jakby któraś z tych firm plajtowała to wydzieliłaby dział tych usług i sprzedała innej firmie.

Reply to
Mario

W dniu 15.05.2018 o 22:29, Irek.N. pisze:

A jak pada prąd to co robisz? :-P Specjalnie piszę z przekąsem, bo to dokładnie ta sama częstotliwość problemu. Nawet napisałbym, że jak już awaria netu jest szybciej rozwiązywana.

Reply to
Mateusz Bogusz

Użytkownik "Mateusz Bogusz" snipped-for-privacy@o2.pl napisał w wiadomości news:pdhrj1$lq5$ snipped-for-privacy@node2.news.atman.pl...

Tyle, że przy padniętym łączy i niepadniętym prądzie mamy jeszcze pole manewru. A jak padnie prąd, to chmura może sobie być w najlepszej kondycji, łacze takowoż - nie ma ch**a we wsi, "nie poruchasz". Znaczt się, nie poklikasz na klawiaturze, myszką nie pomlaskasz. Tym się rzecz różni, że jak prąd padnie (inna sprawa - UPS), to nie ma niczego, pewnie Kononowicz zabrał. A jak padnie łacze, to mając sprawny swój komputer, możemy nawet nie zauważyć, że na świecie coś sie stało, bo sprzęt działa lokalnie. Sieć lokalna nie wymaga przecież zewnętrznego łącza, aby działała.

Reply to
HF5BS

Dnia Wed, 16 May 2018 17:23:46 +0200, Piotr Gałka napisał(a):

Ja tez sie nie znam, ale na chlopski rozum: Plik, np pdf, z faktura mozesz sobie zaszyfrowac dowolnie przed wyslaniem do chmury. I nikt w chmurze zawartosci nie bedzie znal, o ile nie zna klucza (ha ha - dla wygody uzytkownikow oferujemy bezpieczne funkcje szyfrujace, wystarczy im podac plik i klucz)

Ale jak ma byc baza danych z fakturami, to pewnie sie przyda jakies wyszukiwanie po stronie serwera. Wiec ten serwer w chmurze musi miec dostep do danych. A tam gdzies zapisana data faktury, odbiorca, kwota, pozycje, ceny ... i ten serwer to wszystko zna ...

J.

Reply to
J.F.

Dnia Wed, 16 May 2018 06:07:40 -0700 (PDT), snipped-for-privacy@gmail.com

Ale trzeba informowac klienta, ze jego dane zostaly przekazane firmie Amazon, czy nie trzeba ? A moze nawet prosic o zgode ... i to w dodatku na przetwarzanie danych :-)

Kto im ten papier wystawil w EU ?

J.

Reply to
J.F.

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.