Eenvoudige ventilatorschakeling: hulp gevraagd

Jun 26, 2005 8 Replies

Hallo,



ik ben op zoek naar een eenvoudige schakeling voor de ventilator op mijn videokaart. De ventilator is gemaakt voor 12 volt bij een stroom van 0,12 A. De aansluiting op mijn videokaart geeft 12 volt. Geen probleem tot nu toe. Ik wil echter de ventilator op een kleinere spanning laten draaien, vb 7 volt, omwille van het lawaai. Bij deze spanning start de ventilator niet. Dus wil ik dat er eerst 12 volt over de ventilator staat voor een 5 tal seconden, en daarna de spanning zakt tot 7 volt ongeveer. Hoe kan ik dit het eenvoudigst maken? Ik heb al op internet gezocht voor schakelingen, maar niet echt iets gevonden. Alvast bedankt!


Het eenvoudigste is gewoon een serie weerstand welke de spanning onder belasting op 7 volt brengt en daaroverheen een grote elko b.v. 2200 uF 10 volt tijdens het opladen van de elko staat er over de Fan 12 volt ( 1-2 seconden) zodra de elko geheel geladen is blijft er 7 volt over

"Zoekende" schrieb im Newsbeitrag news:r8vve.5557$ snipped-for-privacy@biebel.telenet-ops.be...

Dit snap ik. Ik heb een weerstand van ongeveer 42 ohm nodig om van 12 V naar

7 V te gaan.

Je bedoelt dat die capaciteit dus parallel over de weerstand moet staan dan? dus zo:

o---------|--\/\/\ R /\/\----|-----o | | |----| C |-----|

12 V 7 V o------------------------------o

Als je videokaart een eigen ventilator heeft zal het wel niet zo'n heel eenvoudige videokaart zijn. En de aanwezigheid van de ventilator geeft al aan, dat die kaart kennelijk wat verkoeling nodig heeft.

Jouw 'pietsie minder' benadering is dan echt af te raden. Er zijn zat schakelingen / kant en klaar oplossingen die de snelheid van de ventilator regelen aan de hand van de temperatuur. En dat is een stuk betrouwbaarder: geen kabaal als het niet nodig is en de volle 12 volt als het wel nodig is! Kijk maar eens op

formatting link

met vriendelijke groet, Gerard Bok

Ik moet er dan aan toevoegen dat ik heb gekeken op internet naar andere kaarten met dezelfde chip (de GeForce 5600). Ik heb er gezien die passief gekoeld werden maar dan met een enorm koelblok. Daarom heb ik een koelblok van een Athlon processor anders gezaagd en deze ga ik nu gebruiken om de videokaart te koelen. In tegenstelling tot het origineel koelblok is degene die ik zelf gezaagd heb, deels uit koper en veel groter en zwaarder, en heeft meer groeven. Ik denk dus dat dit wel voldoende zal afkoelen. Ik ga dan ook zeker in begin een oogje in het zeil houden. Toch bedankt voor de bezorgdheid :) .

Als je dan toch bezig bent kan je ook wel een fannetje zoeken wat wel draait op 7 volt; dat is dan het eenvoudigste.

Ik heb zelf een koeler van een pentium 2 (zo'n hele brede) op mijn Geforce 4200 gebouwd. Die kan heel langzaam draaien en houdt de boel probleemloos koel.

Thomas

"Zak" schreef in bericht news:42c04017$0$22489$ snipped-for-privacy@cachenews.cambrium.nl...

Mja, een fan die gespecifieert is voor 7 volt vindt je niet zo gemakkelijk. En op de videokaart zelf zit een aansluiting van 12 volt. Trouwens wil ik liever dingen die hier toch nog rondslingeren een tweede leven geven, in de plaats van telkens iets nieuws te kopen. De fan die ik nu heb is een 4x4x1 cm van een oude 486. Ik kan geen hogere gebruiken want ik heb een shuttle kast. Dat zijn zo van die kleinere kastjes waardoor er weinig plaats is tussen videokaart en behuizing.

Het probleem van een 'startspanning' voor de fan is wanneer hij stopt: hij komt dan nooit meer op gang.

Los daarvan is dit makkelijk te maken: een weerstand in serie en daarover een elkootje, of als dat te groot wordt een elkootje, een weerstandje en een transistortje.

Sluit daarvoor weerstand en elko in serie tussen collector en basis van de transistor. Collector aan de + en de emitter aan de fan (en fan naar -)

Klein transistortje, weerstand 1 K of zo, elko moet je maar proberen.

Thomas

"Zoekende" schreef in bericht news:r8vve.5557$ snipped-for-privacy@biebel.telenet-ops.be...

Bedankt voor de reacties allemaal. Heb het dus opgelost met een weerstand en daar elco parallel over. Het werkt zoals ik wil.

Join the Discussion

Have something to add? Share your thoughts — no account required.

Didn't find your answer?

Ask the community — no account required