Studsede over datablad til M27C1001 fra ST. De skriver at det dækker EPROM og OTP (OneTimeProgramming) EPROM. Så er det at jeg undres. En OTP er da ikke en EPROM, eller har jeg misforstået noget der? Ved godt at de er benkompatible, men det er ikke humlen.
Kan en OTP kaldes for en EPROM eller ej? Selv ville jeg sige nej, hvad siger I?
Uffe Bærentsen
Didn't find your answer? Ask the community — no account required.
B
Brian Lund
Den 29-05-2010 15:09, Uffe Bærentsen skrev:
Den er nu god nok...
EPROM = Electronically Programmable Read Only Memmory Altså en ROM der kan programmeres elektroniskt!
På en almindelig EPROM er der normalt et lille "øje" som lukker lys ind til chippen, hvis du belyser chippen med UV lys nulstiller du EPROM'en. En OTP EPROM mangler dette øje, derfor er den OTP!
Jeg ved ikke om du måske har forvirret udtrykket med EEPROM som er Electronically Eraseable & Programmable Read Only Memmory, altså en EPROM der også kan slettes igen, elektroniskt, navnet i sig selv udelukker altså OTP EEPROM! (Men ikke OTP EPROM)
Brian
F
ff-news
Nej, E'et før PROM står for Erasable, jf:
formatting link
Det er dyrt at lave et vindue i en chip, så derfor var der nogen der lavede EPROM'er, men puttede dem i et normalt hus, det kom så til at hedde en OTP EPROM, sikkert fordi indmaden var en EPROM og elektrisk forskellig fra en "rigtig" PROM.
Flemming Frandsen - http://dren.dk - YAPH
Medlem af hackerspacet i Århus: http://www.openspaceaarhus.dk/
F
ff-news
On 2010-05-29 15:38, Brian Lund wrote: > EPROM = Electronically Programmable Read Only Memmory > Altså en ROM der kan programmeres elektroniskt!
Nej, E'et før PROM står for Erasable, jf:
formatting link
Flemming Frandsen - http://dren.dk - YAPH
Medlem af hackerspacet i Århus: http://www.openspaceaarhus.dk/
/Wegge
Leder efter redundant peering af dk.*,linux.debian.*
B
Brian Lund
Satans... Der er noget galt med huskeren :)
Brian
A
Allan Soerensen
"Uffe Bærentsen" skrev i en meddelelse news:4c0111f2$0$56791$ snipped-for-privacy@dtext02.news.tele.dk...
Jo, det er en EPROM uden vindue i toppen (og dermed bliver den OTP, da den ikke kan slettes). Det er i et langt billigere hus end de keramiske med vindue.
B
Birger Sørensen
Uffe Bærentsen udtrykte præcist:
I mine dage hed det vist en PROM...
Birger
http://varmeretter.dk - billig, sund og hurtig mad
http://bbsorensen.dk
A
Allan Soerensen
"Birger Sørensen" skrev i en meddelelse news:4c013027$0$279$ snipped-for-privacy@news.sunsite.dk...
Det er ikke den samme teknologi. En OTP EPROM er elektrisk nøjagtig det samme som en tradiotionel EPROM, den har bare ikke noget vindue og kan derfor ikke slettes igen.
U
Uffe Bærentsen
"Allan Soerensen" skrev i en meddelelse news:4c014016$0$56778$ snipped-for-privacy@dtext02.news.tele.dk...
Men da den jo som sagt ikke kan slettes igen bliver den jo til en PROM.
Navnet tager ikke hensyn til hvilken teknologi der er anvendt.
Uffe Bærentsen
A
Allan Soerensen
"Uffe Bærentsen" skrev i en meddelelse news:4c01441c$0$56774$ snipped-for-privacy@dtext02.news.tele.dk...
Du har fået forklaringen på hvorfor det kaldes en OTP EPROM og ikke en PROM, nemlig fordi det ER en EPROM uden vindue. En PROM var (er) opbygget med fuses, som brændes over og derfor ikke kan genskabes.
Ordkløv du bare videre med dig selv. Eller prøv evt. at sæt dig lidt ind i de 2 forskellige teknologier, du skal ikke Google ret meget for at finde forklaringen.
B
Bo Bjerre
Der er så flere måder at slette en EPROM på. Den, der er i spil her er en UV sletbar, og som omtalt af flere andre, var de oprideligt i et keramisk hus, men "soltag". Det var dyrt at producere, og ofte blev de programmeret een gang. Derfor kom de efterhånden i et plasthus, der ikke tillod sletning (med mindre man havde adgang til stærk Röntgen-"lys"
Der er andre eprom'er, der er elektisk sletbare, f.x. flash prom'er
Bo //
B
Bo Bjerre
ROM: read only memory
De kan deles i to slags: maskeprogrammerede (der vist ikke findes mere). Oprindeligt kaldet ROM programmerbare rom'er. De er alle ens, når de leveres, oprindelig PROM
De kan så igen deles i to familier: de, der kan slettes, og de der ikke kan (one time programmable) -typisk afbrænding af en fuse
De sletbare kan så igen dele i to familier De, der slettes med UV lys, og de, der er elektrisk sletbare
De UV sletbare findes/fandtes i to udgaver: de, der har vindue, og rent faktisk kan slette, og de, der er i sort plasthus, og som derfor ikke kan slettes (OTP EPROM)
-paradox: sletbare, som ikke kan slettes på grund af ydre omstændigheder
De elektrisk sletbare deles igen i to slags: ee-prom og flashprom.
ee-prom'er kan programmers/slettes een adresse ad gangen, og kan typisk omprogrammeres 100.000-1.000.000 gange
flash er sletbar/programmerbar i pages (typisk 256 bytes ad gangen) De kan typisk omprogrammeres 10.000-100.000 gange. Forkortelsen FLASH kan jeg ikke med sikkerhed oversætte, men spørg evt Googl'raklet.
Alle de omtalte huskommelser er af typen RAM: Random Access Memory, d.v.s. at man kan læse en vilkårlig adresse lige hurtigt. Men ofte forbinder man RAM med hukommelse, der glemmer indholdet, når power forsvinder. De bør retvist omtales VRAM (volatile RAM), og ROM'erne som NVRAM (Nonvolatile RAM)
Omtalte VRAM'er, i daglig tale kendt som RAM'er, kan igen deles i to slags: SRAM, statiske, der ikke glemmer noget, så længe, der er power og DRAM'er, Dynamiske RAM'er, der gemmer informationen i en lille kapacitet, og som skal refresh'es fordi den taber ladningen
Inden jeg kommer ind på de synkrone og asynkrone, holder jeg lige en pause, fordi jeg håber, at jeg allerede nu lever op til din oprindelige overskrift: ordkløveri.
Ud over det, er det mit håb, at INGEN bruger forkortelser, uden at vide helt prævist, hvad de betyder.
Bo //
-firtids-pedant (Pedant: en person der går meget op i ubetydelige småting)
U
Ulrik Smed
Jeg troede "random" også dækkede over at man både kan læse og skrive.
NVRAM er typiske batteri backed up SRAM. Og VRAM bruges mest om video RAM med dobbelt port.
Ulrik Smed
Aarhus, Denmark
B
Bo Bjerre
Random access i modsætning til sequential access (CCD hukommelser, tape etc)
Ja, det er en jungle med alle de forkortelser. Og det er godt vi har ord som "ofte", "typisk" og "mest" til at bøje dem med :-)
Tak fordi jeg måtte deltage i ordkløvningen, jeg syn's faktisk det var lidt sjovt,
Bo //
Join the Discussion
Have something to add? Share your thoughts — no account required.
Didn't find your answer?
Ask the community — no account required
Report Content
You are reporting this content to the moderators. They will look at it
ASAP.