GPS og relativ position

Jul 14, 2009 9 Replies

Hej alle,



Følgende scenarie: To(eller flere) GPS-modtagere er placeret vilkårlige steder, inden for en radius af 500m. Alle modtagere kan se de samme satellitter.



Vil alle modtagere have samme fejl på deres positionen? I så fald, vil deres relative position i forhold til hinanden vel kunne bestemmes ret præcist?



Er jeg på vej ud af et sidespor?



Mvh Jonas


Ja, hvis de altså vælger at benytte de samme satellitter til beregningen.

Ja

Princippet bruges den anden vej rundt til af få en god nøjagtighed på en enkelt GPS, når man har (kan få/abbonnere) data fra en fastmonteret GPS. ¨

Christen

Det kan du være sikker på at det IKKE gør. Der er altid grænse tilfælde, når en ny SV dukker op over horisonten, hvis der er multipath signaler, eller den ene eller den anden modtager finder dopplerfejlen for stor.

Men det er ret let at afgøre: opsæt to modtagere, bare med 50 meter mellem og log data. Herefter plotter du begge datasæt i samme diagram. Eller du plotter differensen (det er ret let i et regneark)

Nej, det du abonerer på er IKKE den faste modtagers position, men derimod et rådatasæt, der viser fejlen på hver enkelt SV. Enten kan din modtager bruge RTCM korrektion direkte vie en telemetri forbindelse, eller du kan efterprocessere hjemme.

Bo //

Ok. Men så princippet da, det at benytte en kendt position som reference

Christen

Jonas Bo Jalling skrev:

Hej til jer begge to,

jeg må finde en anden løsning så.

Mvh Jonas

Jonas Bo Jalling forklarede den 2009-07-14:

Hvad er 'ret præcist'?

GPS navigationsudstyr til få penge i båden eller bilen, giver mig en præsision på 8-10 m, med EGNOS aktiv ned til 3-5 m og det er mere end præcist nok til mig.

Hvis jeg var landmåler, så er det ikke præcist nok - der skal vi vel ned på få cm nøjagtighed og mit udstyr koster så i flere 100 KKr klassen.

hilsen Ole (mail: fjern x'erne i mail adr.)

Hej Jonas

Der skal nok noget lidt bedre grej til end en almindelig GPS.

For at visualisere hvor en almindelig GPS tror den befinder sig, kan du se en fortælle hvor den er i løbet af en lille

1/2 time på en parkeringsplads her:

formatting link

Mvh Max

Ja du er ude på et sidespor Jeg har koplet 8 stk GPS modtagere på en computer, det viste sig at de driver i forhold til hinanden op til 58m, selv om GPS modtagerene var placeret inden for en radius af 25cm.

JB

Jeg er meget interesseret i at vide hvilke enheder du har brugt, og evt at se data.

Har du tænkt på at 25cm er indenfor nærfeltet for antennerne, og at det kunne være et problem ??

Bo //

Det ligner nu mere scenariet n=E5r min kone parkerer bilen ved supermarkedet... :-) Faktisk helt n=F8jagtigt med tid og k=F8rslen... :-)

Mvh Manse

Join the Discussion

Have something to add? Share your thoughts — no account required.

Didn't find your answer?

Ask the community — no account required