Fluke Sikringer

Jun 14, 2007 14 Replies

Hej



Var en klovn at brænde den sikring af til 400mA strøm måling i går...



Fik så fat på et par stykker i dag, men hedder lidt anderledes...



Den der sad i hedder DMM-44/100



Jeg har fundet en der hedder BBS-4/10



Jeg ved forskellen bla. er at den nye jeg har fået kun er 600V istedet 1000V som den gamle har



Nogler der ved om der er andre forskelle ?



Kasper


Kasper skriver:

Altså er din isoleringsgrad som insturmentet er godtkendt til røget sig en tur.

Klaus

Modelbane Europas hjemmeside: http://www.modelbaneeuropa.hadsten.dk Modeltog, internet, gratis spambekæmpelse, elektronik og andet: http://home6.inet.tele.dk/moppe

Vel ved strøm måling når sikringen er sprunget...

Jeg tror jeg kan leve med det

Kasper

Kasper skriver:

Og spændingsmåling.

Det er den der sikrer dig mod at lortet eksploderer op i hovedet af dig, hvis der kommer en spændingstransient.

Bevares, jeg tor sku nok at jeg havde smidt kronerne efter en "flukegodkendt" sikring. Hvorfro overhovedet have et Flukeinstrument, når man kan nøjes med et 50 kr's fra HN ?

Klaus

Modelbane Europas hjemmeside: http://www.modelbaneeuropa.hadsten.dk Modeltog, internet, gratis spambekæmpelse, elektronik og andet: http://home6.inet.tele.dk/moppe

Der er sandsynligvis andre kvaliteter ved et Fluke, end en sikring, tror du ikke? Og om den kan klare overslag ved 600 eller 1000 volt, er ret ligegyldigt i de fleste tilfælde, undtagen ved dig.

/Hauge

Vel er den da ej.

Hverken max. brydestrøm eller den maksimale kredsløbsspænding for sikringen siger noget om apparatets isolationsklasse.

Ole Geisler skriver:

Jo.

Prøv at spørg Fluke....

Klaus

Modelbane Europas hjemmeside: http://www.modelbaneeuropa.hadsten.dk Modeltog, internet, gratis spambekæmpelse, elektronik og andet: http://home6.inet.tele.dk/moppe

Hauge skriver:

Jo, det kan tåle at falde på gulvet uden at gå i stykker.

Hvorfor købe et klasse IV instrument så ?

Klaus

Modelbane Europas hjemmeside: http://www.modelbaneeuropa.hadsten.dk Modeltog, internet, gratis spambekæmpelse, elektronik og andet: http://home6.inet.tele.dk/moppe

Kan du henvise til en standard, eller i det mindste en troværdig kilde?

Hvorfor?

Jeg tror Klaus er kommet til at skrive forkert, han mente nok overspændnings-katagori.

Jeg må stærkt afvare mod at anvende andre sikringer end den angivet i manualen, jeg har set eksempler på at man har sat en alm. sikring, hvor det skulle have været en sandfyldt. Dette resuteret i et stk. måleinstrument der var fuldstændig væk og en 2. gradsforblændning.

/Casper

Ole Geisler skriver:

Hvis forsikringen til apparatet ikke overholde spændingsklassen gør resten af appratet heller ikke. Simpel L-AUS lærdom.

Klaus

Modelbane Europas hjemmeside: http://www.modelbaneeuropa.hadsten.dk Modeltog, internet, gratis spambekæmpelse, elektronik og andet: http://home6.inet.tele.dk/moppe

Ja, netop. Har selv oplevet en 6,5KW induktionsplade (single, JØNI) med std. glassikringer og kortsluttet IGBT.

Meget stort bum :-)

Normalt hører man kun et lille knas.

Men det har ikke noget medisolationsklassen at gøre.

Nu er der tale om en intern sikring, og jeg ville personlig gå meget mere op i sikringens brydeevne i kA. Og det er korrekt at man "bør" bruge den helt korrekte sikring, men det har ikke noget med isolationsklassen at gøre.

Selv i det udstyr jeg er med til at designe, og som overholder EN60110-2 sidder der standard ikke-sandfyldte 5x20mm glassikringer. Og udstyret er dobbeltisoleret, 4kV isolation - og er lige blevet UL-godkendt.

Papegøjelærdom.

Original sikring eller ej, så kan den originale have en specifik smeltningsgrad, hvor længe den skal holde ved hvilken temperatur og hvor stor en overstrøm. Men i dette tilfælde er den nok uhyre flink og imødekommende (måske sand eller ej).-).

Med venlig hilsen Karsten H. (7870) Vil du med rette have ry som lærd, så søg det lette - og gør det svært. (Piet Hein)

"Kasper" skrev i en meddelelse news:46716137$0$90263$ snipped-for-privacy@news.sunsite.dk...

Rent arbejds sikkerheds mæssigt betyder det en del om sikringerne er godkendt til den høje spændning, er eksempel fra real life. En kollega skal lige måle om der er spændning på skinnerne i en tavle (440V), ved en fejl har han fået sat instrumentet på ampere måling, selvfølgelig ryger sikringen men da det ikke var den "gode" type skete der ionisering i instrumentet der spredte sig til tavlen, resultat kortslutning af skinnerne således makkeren blev kastet 2 meter væk fra tavlen, heldigvis slap han med 2 rimeligt forbrændte hænder/ underarme.

PS hans håndaftryk kunne ses på instrumentet som jeg så på bagefter derfor kunne måleområde instillingen stadig læses for instrumentet var ikke sort der hvor hånden havde skygget, så glem alt om billige sikringer og billige lorte instrumenter hvis i har livet kært

Venlig Hilsen Lars Funder www.larsfunder.dk

Join the Discussion

Have something to add? Share your thoughts — no account required.

Didn't find your answer?

Ask the community — no account required