Raspberry Pi 2

Nov sam u ovome, kupio ovaj za cca 160kn

formatting link

Trebat ce mi adapter 5V 2A, ali kako mi treba na nekih 20 metara, sto da trazim.... 6V 2A ?

I pitanje za SD karticu, Class 10 ili ima nesto brze?

Pozdrav

Reply to
Dakky
Loading thread data ...

formatting link

Reply to
vaso

Vidis vidis... dobra ideja... hvala vaso... da jednom i ti das neku pametnu ;)

Reply to
Dakky

Ima. Class 10 UHS-I i UHS-I Class 3. Zakomplicirali su malo oznake :)

formatting link

--
www.petvolta.com
Reply to
Ivan Matacic

Grr...

1) Svaka moja je pametna! 2) Ukoliko ipak nije, primjeni pod broj 1):-):-)
Reply to
vaso

naravno...

nova uber klasa je: Ultra High Speed - UHS

formatting link

a primjer:

formatting link

Performance/speed: Up to 95MB/s read and up to 90MB/s write speed**

;->>

Reply to
Gyz

Priblizno, bakrena zica 1mm2 na 20 metara duzine ima pad napona od 1.7 V (vidi calculator na

formatting link
znaci minimalno ispravljac od

7.5V/2A.

RPi2 ima "stari" interface

formatting link
stoga nemoze brze od teoretskog 25Mb/s maksimuma (50MHz clock of 4bits data == 25Mb maximum,
formatting link
sto moze u praksi biti osjetno manje, npr. ako imas zahtjevne GUI aplikacije, i uz pretpostavki da ***nemas*** "true" multiuser/multicore aplikacije oje iskoristavaju inherentni paralelizam, tj. imas "stare" mono-core applikacije koje ne iskoristavaju sva 4 core-a, premda Linux kernel moze ali i nemora iskoristavati sva 4 core-a. Znaci, "obican SD" Class 10 bi bio razuman izbor, glede cijene vs. brzine.

Moj RPi2 sa SD Class10 radi "kak'ti brzo" ali je barem dvostruko inferioran u odnosu na ODROID U3 (CPU 4-core Samsung Exynos Series 5) sa eMMC memorijom, za istu cijenu od cca. $35.

--
Stonethrower 
www.dgmicrosys.com 
 Click to see the full signature
Reply to
Stonethrower

Vaso, isputio si kljucni glagol: misliti. Stoga tvoje mantre glase ovako:

1) Mislim da je svaka moja pametna! 2) Ukoliko ipak nije, mislim da bi trebao primjeniti broj 1) [ :-):-) ]

OK, slazem se barem u jednom: mislis dakle postojis!

Koiko dugo znam Vasu preko ovih jadnih/napacenih grupa, unazad >5 godina, zakljucujem sljedece:

1) Vaso je "troll in training", dobar je, biti ce super troll ! 2) Vaso mora da je HDZ-eovac, desno krilo, jer sanaderizira skoro svaki post, tj. odgovara na pitanja pitanjima, poput ex-premijera-na-adresi-u-Remetincu 3) Svaki pokusaj argumentirane debate ili rasprave sa Vasom zavrsava opet sanaderizacijom, iliti kako bi to stari dobri Aristotel rekao "reductio ad apsurdum".

Dakle, sto ciniti sa Vasom? IMHO, nakon toliko postova koje je Vaso lansirao u u ove grupe, mozemo reci: Vaso, legendo, daj jos! Daj jos tvojih legendarnih, cesto-citiranih umotvorina!

Ljudi, jeste li primjetili da je Vaso poboljsao svoje socialne vjestine/manire: na kraju svakog posta umjesto "LOL" stavlja ":-)" !!! Znaci li to da se Vaso emocionalno stabilizirao: sa "laughing out loud" presao na "happy face"?

Vaso, ako mislis da je :-):-) isto sto i LoL, varas se!

--
Stonethrower 
www.dgmicrosys.com 
 Click to see the full signature
Reply to
Stonethrower

Znaci ovako nesto

formatting link
Bi radilo bolje od SD Class10...? se moze bootati s USB-a uopce? I instalirati na kompu pa samo ubosti u Rpi?

Potpuno sam nov u ovome, a ni sam rpi2 mi jos nije stigao.

Reply to
Dakky

Pocetna, sluzbena, stranica za tehnicke specifikacije + mnostvo pitanja/odgovora na forumu, ovdje:

formatting link

  • cesto postavljana pitanja ovdje:
    formatting link
    Glavni reseller za EU je element14 (kompanija-kcer u vlasnistvu Farnell-a) pa e14 odrzava slican site kao i sluzbeni RPi:
    formatting link

- Ako mislis na storage (vanjska memorija) onda da, onaj tvoj sa linka od

128Gb/USB3.0 moze raditi na RPi2 ali nemoj ocekivati USB3.0 brzine transfera podataka, vec USB2.0 i to ne "high speed"(480 Mb/s) vec samo "full speed" (12 Mb/s).

- Ako mislis na SD card slot koji se koristi za boot-anje OS-a (Linux) onda ti treba SD Card Class 10 kartica (a ne stick koji si pokazao na tvom linku) onda ti je dovoljno 8Gb SD Card Class 10. Ja za ovu svrhu (boot-anje) koristim nekoliko 4 Gb Class 10 SD kartica od Samsung-a. Na svakoj od tih kartica drzim po jedan OS (nekoliko verzija Linux-a + nekoliko verzija Android-a). Za sve druge potrebe (data storage, video, audio, itd.) koristim vanjski stick poput tog Sandiska na kojeg si se namjerio.

- Na gore navedenom e14 sajtu mozes pronaci specifikaciju koja navodi da RPi posjeduje 4 x USB 2.0 porta. Daklem, ako imas love za USB 3.0 128Gb, to je OK, raditi ce! Ali optimalno ti je USB 2.0 32Gb za podatke (vanjski stick) +

4Gb SD card za boot.

Mozda, nisam probao (jer za to nemam specificne potrebe), za tu svrhu se, kao sto spomenuh, koristi SD card slot. Na RPi-jevim stranicama potrazi i naci ces brojne "OS image", tj. pred-pripremljene kopije sadrzaja OS-a, ima ih dosta razlicitih, npr. "Rasbian", inacica Debian distro Linux-a posebno prilagodjena specificnom hardveru RPi-a. Objasnjenje kako instalirati OS je krajnje jednostavno: treba ti OS kojeg besplatno skines (link Download na sluzbenoj stranici) + SD Card reader s kojim "preneses" (tj. upises) sliku odabranog OS-a na SD Card, zato se i zove "image". To pronadji na gore spomenutim RPi-jevim sluzbenim stranicama.

Da i ne,

- da instalirati preko kompa, sto nije isto kao i "instalirati na kompu", osim ako sam ne pokusas napraviti vlastiti "distro". Distro je Linux-parlance, naziv za specificnu distribuciju Linuxa samo za vlastite potrebe, ali ne mozgaj o tome sada, jer ostali distroi, poput Ubuntu-a je sasvim dovoljno i za vecinu profesionalca. Instalaciju sam spomenuo gore.

- ne ubosti kao stick, nego umetnuti SD karticu sa gore-spomenutim instaliranim OS-om u za to predvidjeni slot.

Happy hacking.

--
Stonethrower 
www.dgmicrosys.com 
 Click to see the full signature
Reply to
Stonethrower

Tnx na svemu :) rpi2 mi treba za 2 odredjene namjene:

  1. RTL-SDR i stream audio na icecast server
  2. RTL1090 i slanje podataka na FR24 i na vlastiti server

stikove i antene vec imam i vec stvar radi ali preko Windows kompa Upute ima na netu i za jedno i za drugo...

Reply to
Dakky

Ajd' 'fala Bogu da se netko bavi necim pametnijim od paljkana i gaskanja LEDica na novoj grupi ... Veoma znimljiv mi je taj ADS-B business, avionika mi je u stvari struka, pa cu svakako baciti vise nego jedan pogled na state-of-the-art, a imam negdje u furdi i novi nekoristeni RTL tuner. Vidim da je taj SDR business otisao daleko, otkad sam zadnji put provjeravao prosle godiine. Ja jos uvijek "planiram" SDR-Cube. Tragajui po tvojim natuknicama, ustvari me je zainteresirao cijeli movement, osobito flightradar24. Dobra !!!

Zanima me kako si rijesio antene(?), cime? koje? kako?

All Thumbs up!

--
Stonethrower 
www.dgmicrosys.com 
 Click to see the full signature
Reply to
Stonethrower

Jesi li mozda razmisljao o sticku (tj. sluzbeno ime toga je Mini PC) ,za $40-tak dolara se moze nabaviti na ebayu, ustvari upravo ovaj na prvoj slici

formatting link
U stvari moja "Igrackica" MK809 III
formatting link
ima 4-cora na

1GHz, 1.6GHz, 2GB RAM / 8GB ROM, HDMI i USB2.0, Android 4.2, kosta za nijansku vise od RPi2 a velik je k'o dva prsta ili malo veci od paketica kauguma, sto ga cini cca. 2x brzim od RPi2 (4x core na 900MHz). Nije ultimativno programibilan kao RPi2, ali ima stabilni OS a za ADS-B ti ionako treba samo RTL tuner i komad dobrog softwarea.
--
Stonethrower 
www.dgmicrosys.com 
 Click to see the full signature
Reply to
Stonethrower

A vec sam narucio rpi2... iako da, nelosa ideja...

Ne znam, kao sto rekoh, nov sam u rpi svijetu, hocu se malo igrati i sa drugim stvarima prije nego ga bacim na krov (npr. media server, print server, web server, mozda kakav IP cam server... i sve sto mi jos padne na pamet)... radilo bi to i na Androidu vjerojatno, ali me vise veseli ucenje punokrvnog Linuxa... ;)

Reply to
Dakky

Ja feedam na FR24 vec 2 godine sa RTL USB stickom, a posljednjih par mjeseci imam i svoj vlastiti privatni feed od ATC-a. Sve na jednom AMD E-350 (18W) sa 4GB meme i Win7.

Najobicnije dipolke.

Za 1090MHz ... RG6 ili RG58, rasjeci kabel po sredini, 6.5cm opleta na jednu stranu... sredisnji vodic na drugu stranu... zalijepi i vozi. S takvom antenom lovim avione skoro do iznad Rima iz Rijeke.

Za ATC Rijeka 119MHz.... 56cm na svaku stranu. ATC se cuje dobro, avioni u prilazu isto dobro.

Problem je sto mi zgrada nema gromobran ni uzemljenje vec je sve nulovano, pa me strah staviti antene na krov... kad rpi dodje makar ova mala od 13cm ce ici na krov.

Stos sa FR24 je da imaju takozvani MLAT, odnosno multilateracijom odreduju poziciju aviona koji nema ADS-B transponder. Zato sam i krenuo u kupovinu rpi-ja da malo povecam preciznost malih prdekalica u Kvarnerskom zaljevu.

Reply to
Dakky

Sve 5 sto si rekao ... samo naprijed, uvijek pozdravljam sirenje ekipe istomisljenika (~hackera, geekova, itd). Evo jos jedne ideje "za pod krov": free-Internet-everywhere tj. koristenje D-Star radio-amaterskih "releya" (nesto poput ovog:

formatting link
tj. GMSK smart modem-a. (A mogao bi staviti i BitTorrent-server-for-members-only, npr. kada se vozim po Rijeci da nemoram traziti free-Internet kafice, ili je mozda Rijeka vec pokrivena sa free-WAP? ;)

Glede GMSK smart modema, zelja mi je dozivjeti jos samo kada bi se postigla kriticna masa entuzijasta, "na svaki krov po jedan modem"-tip situacije. U medjuvremenu, ja i dalje kopam po SDRu iz malo "direktnijeg" hardware-skog aspekta: tj. QS1R

formatting link
Up to 300MHz trenutno, ali polako, cim padnu cijene FPGA, doci cemo mi open-source-om i do 1GHz. ;)

--
Stonethrower 
www.dgmicrosys.com 
 Click to see the full signature
Reply to
Stonethrower

undersampling.

Reply to
Darko_R

Alternativa telecomima. Igracka za odrasle (~bas kao i cijelokupni ham-radio pokret unazad 100-njak godina). Sa open-source-hardware "filozofijom". Iliti kak' bi mi rekli " 'Ajd' ti ak' si frajer" (misli se na hrabro suceljavanje sa RF tehnologijom u samogradnji, a da ustvari zaista radi/proradi na kraju)

Pa ... sve se nadje u kineza u pol cijene, premda se FPGA nacelno ne kupuju kod kineza nego "doma", kod Altere ili Xilinxa i/ili preferiranih dobavljaca, ili stovec. Kinezi "vole" malo precesto pakirati nepostojece chipove u prazne enkapsulacije, osobito chipove viseg cijenovnog razreda. Mozda koji i proradi. Tko voli nek' izvoli kod kineza, ja FPGA kupujem samo vakuumski pakirano sa stambilljom proizvodjaca. Par desetaka dolara vise, ali svi rade.

Samo ADC LTC2208 kosta ~100Eura kod Farnella na komad, na ebayu jos i vise. K tome, niti LTC-ove ne kupujem na ebayu kod kineza. LTC te ne sljivi za komadne posiljke ovakvih "stvari". FPGA je zastarjeli Cyclone II. Nitko ozbiljan to niti ne gleda, svi (mi) imamo pogled upikiran u Cyclone V... nije uopce problem kupiti kit i za jedno popodne zalemiti komponente na PCB, to zna svaka baba ... ham-radio je malo vise od toga.

ima ih more u Kini (Shenzen-u), ali svi traze MOQ za viseslojnu stampu. LTC2208 sa svojim 130 MSPS samplingom na 3.3V generira toliko digitalnog shuma da kineski FR4, sa umanjenom kolicinom bakra nije dobar za ovakve price ... treba "vojna" stampa sa 70 mikrona debelim bakrom, ... ima toga gomila, da ne duljim.

Ako mislis na klasicni konverter, to je analogna stvar i stvar proslosti (u smislu samogradnje), tu nema bas previse nadahnuca za prave ham-amatere, cak i kada bi projektirao savrsenu viseslojnu stampu, kinezi bi ti je prije zafrknuli nego ispravno proizveli, jer u pitanju su mnogi nevidljivi inzenjerski problemi npr. impedance control, microstrip, difierencijalne linije zajamcene geometrije ... da ne nabrajam dalje. Kao sto rekoh prije, kupovina kitova nije problem i kitovi su za pocetnike/srednjoskolce, dakle manje zanimljiva stvar, ovisi s kim pricas. Over/undersampling sa FPGA je purely digital, "akcija" se desava u potpunosti u digitaliji. Tu i jeste caka, sa antene direktno u ultrabrzi ADC, pa na FPGA i sve konverzije/demodulacije/filtriranja radis u digitalnoj domeni/firmware-u (GUI je naravno u softwareu na ddesktopu). To i jeste SDR u punom svijetlu i definiciji. Od analogije imas jedino antenski kabel i zvucnik/slualice, sve ostalo je purely digital. "Power to the small people!" Nije za one sa slabim srcem i tankim zivcima. Na kraju krajeva, nemozemo svi biti RTL koji tunere prodaje na milione i moze si priustiti design-dream-team, i nano-metarsku proizvodnu liniju na Taiwanu.

--
Stonethrower 
www.dgmicrosys.com 
 Click to see the full signature
Reply to
Stonethrower

formatting link

By the way, jos cete malo (duze) pricekati na pure digitalni radio bez analognog frontend-a koji ce raditi barem isto kao analogni frontend.

Kad pogledas industriju RF komponenti i koliki se novac vrti u tome, jasno je svima da je only digital radio na margini. Nesto slicno kao i elektromobili i automobili na fosilna goriva.....

--
Ova e-posta je provjerena na viruse Avast protuvirusnim programom. 
https://www.avast.com/antivirus
Reply to
9a4qv

IMHO, ODROID opcenito je najbolja alternativa RPI-u i svim drugim slicnom open-hardware SBC, ikada. Ia posjedujem U3 i stvar pogoni Ubuntu pre-dobro. Kako i ne bi, U3 pogoni isti 1.7GHz quad-core CPU (Exynos4412 Prime) kao i u Samsung-ovom Galaxy S3 smartphone. Radio sam sa podosta tih post-PC-era bordova i jedino "bolje" (IMHO) od ODROID-a su boardovi na bazi Freescale iMX6 multicire CPU-a, kod mene konkretno ovaj:

formatting link

Slazem se, stvari su u povojima ali SDR scena, i amaterska i profesionalna, rapidno raste. Svatko tko baci barem letimican pogled na SDR amatersku scenu primjetiti ce da je "stvar" ogranicena maksimalnom komercijalnom dobavljivom brzinom ADC-a. Svejedno, SDR sam po sebi je kako-kome veoma zanimljivo podrucje, i DSP algoritmi, i digitalna obrada signala, + sve to nabrojano pokusati izvesti s hardverskim algoritmima u FPGA je jedna potpuno nova i svjeza grana radio-amaterske scene.

Ja bh jos dodao da RF scenom vlada/upravlja tek nekolicina proizvodjaca, mahom americkih, medju njima i ranije spomenuti Linear Technology. Siguran sam da LT i drustvo imaju u proizvodnji i puno bolje od komercijalno dobavljivog 130 MSPS ADC-a ... ali kao i obicno "bolje stvari" poput brzih ADCa i "jacih" FPGA su podlozni americkoj kontroli izvoza i "zastitti americkog tehnoloskog vodstva". Ali, kao i obicno stvari se mjenjaju: prije

7-8 godina morao sam shvercati Xilinx Spartan FPGA boardove iz USA u HR, izvadjenim iz originalne ambalaze i sakrivene medju knjigama i robom, a sada se Spartan serija FPGA prodaje k'o salata na ebay-u. (premda tehnoloski zastarjela, Spartan serijom se moze jos puno napraviti). Ako pogledas ebay, vec sada se "naziru" bolji dani za ultra-high-speed ADC poput LTC2208, ali je to jos uvijek toliko "sought-after" roba da dostizu cijene duplo vece nego "normalne". Pa se covijek malo zamisli: jedan ADC za $200/ebay ili ODROID XU4 za $75 + par dolara za USB tuner poput RTL-ovog kakav "dakky" spominje na pocetku threada, i evo ti novog "breath"-a ili generacije SDR-amatera.

I to je OK.

--
Stonethrower 
www.dgmicrosys.com 
 Click to see the full signature
Reply to
Stonethrower

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.