PAL signal - nevidljive linije

Treazim podatke o onim linijama u PAL frame-u koje su iznad (ne sjecam se da li ih ima i ispod) vidnog polja a u kojima se prenose neki referentni podaci za kalibriranje i diagnostiku. Na rezijskim monitorima se te linije mogu vidjeti. Znao sam nesta o tome ali sam zaboravio pa trazim podatke ali se ne mogu sjetiti niti kako se te linije zovu. Monitoring lines? Broadcasting? Data, reference, ...?

--
Chupo
Reply to
Chupo
Loading thread data ...

PAL sistem ima 625 analognih linija. Od toga je vidljivih negdje 576 kao ¹to nam je poznato iz digitalne slike. Vi¹ak (invisible lines) je vidljiv ili na studijskim monitorima, ili ako slika nije vertikalno sinkronizirana, pa "pliva" i onda te nevidljive linije mogu doæi i na sredinu ekrana ili se pro¹etati njime. Za detalje vidjeti na wikipediji pod 576i tj.

formatting link
Prema CCIR standardu, linije 17, 18, 330 i 331 se koriste za 8-bitno kodiranje teleteksta.

Ako si tra¾io izraz, googlaj pod VBI (vertical blank interval).

Reply to
Tutorial Master Account

Mene zanimaju analogni signali, znam da je u nekim linijama bilo

0.285 V (blank), 0.339 (crno), 1 V (bijelo) i slicno... Bilo je jos svakavih signala, mislim da i neka referentna tocka za AGC i jos neke stvari, imam to sve u biljeznici - sve sam to dosta detaljno ucio - ali ju ne mogu pronaci.

Vidio sam te signale i na studijskim monitorima (ovo sta sam reko 'rezijskim') u HRT-u i tamo sam si isto neke stvari zapisao jer mi je jedan od zaposlenika dosta toga objasnio ali ni tu biljeznicu ne mogu naci (vjerojatno su obadve na istom mjestu).

A nije VBI vrijeme otkad se elektronski mlaz vraca iz donjeg desnog kuta u gornji lijevi?

Mislim da su bila imena, posebno za signale u tim linijama a posebno i za same linije. U nekim linijama se tocno zna koliko mikro sekundi traje koji signal.

--
Chupo
Reply to
Chupo

Pogledaj ovdje:

formatting link

Reply to
Tutorial Master Account

Tnx!

Samo, to je drugo od ovog sta trazim, ovo su naponski nivoi (valni oblik) jedne scan-linije od 64 micro sekunde. Sve sta tu pise manje vise znam jer osim sta sam to ucio a i mjerio, sam svojevremeno zapoceo port Richardovog (link na dnu clanka kojeg si mi poslao) video generatora s PIC-om (sa 12 MHz na 20 MHz (ili 24 MHz, vidjecu sta ce ispasti lakse)) tako da sam da bi mogao uopce shvatiti program morao ne samo prouciti sam program nego i te stvari koje se tu opisuju.

Originalni Richardov program je na

formatting link

Program od kojeg sam krenuo je u 'tetris.asm. Taj je program za overclockani 16f84 a sad vidim da je u medjuvremenu autor napravio i source za 16f628 ali isto na clocku od 12 MHz tako da ovo sta sam namjeravao napraviti ostaje. Ja sam inace prvo htio napraviti preinake za 16f628 (nista pretjerano) ali sad vidim da mi je ustedio vrijeme :-)

--
Chupo
Reply to
Chupo

Thanks za informativni link - oduvijek me zanimalo kako su C64 i Amiga generirali non-interlaced PAL sliku.

--
UnreaL.
[ Standard disclaimers apply. Personal opinions only. May explode in fire. ]
Reply to
Goran UnreaL Krajnovic

? Kako su mogli generirati progressive kad su bili prikljuceni na obicne cjevase koji nisu to mogli primiti?

--
ToMo
Reply to
ToMo

formatting link

(1) First of all, on the A4000, ALL video modes flicker. Yes, ALL of them -- every single one. Anybody who tells you otherwise is either lying or a total dweeb.

--
Chupo
Reply to
Chupo

Ako te zanima, mogu ti dostaviti opis generiranja slike na Galaksiji, kod nje se koristio Refresh dio Z80 procesora za sliku.....

Reply to
vaso

Ne treba, nikad nisam ba¹ prouèavao Z80 ... ovo mi je ba¹ bilo taman informacija koliko treba. ;)

--
UnreaL.
[ Standard disclaimers apply. Personal opinions only. May explode in fire. ]
Reply to
Goran UnreaL Krajnovic

Mjerne linije, linija 17,18, 330,331

formatting link
Na tv monitoru se sa njima ne moze nista, moze se samo vidjet jesu prisutne, treba imat minimalno osciloscop koji moze selektirat pojedine lijije ili kompleksan instrument za video mjerenja. Sluze uglavnom za mjerenja u analognoj tv, digitalna ih ne zna prenijeti odnosno jadno prenosi ako nema na raspolaganju 155mbita i radi bez kompresije.

linija17 je nivoa 100% (za razliku od drugih), obicno je referenca 1Vpp i sluzi za identifikacju,

30% sinkro, 30% burst, kako prolazi 2t i 20t impuls, ima li istitraja koji stvaraju sjenu u slici.

linija 18, multiburst, uz sinkro i burst sadrzan je paket frekvencija. za mjerenje frekvencijske karakteristike sustava, stelanje kompenzacije kablova ekvilajzerom.

linija 330 osim nivoa 100% ima i stepenicu sa insertiranim 4,43mhz. sluzi za mjerenje diferencijalnog gaina i diferencijalne faze. stepenice prolaskom kroz neki cetveropol ili sustav trebaju ostat medjusobno ostat iste visine inace se to vidi kao promjena game, to jest recimo 10% , 30% 70% nekog osvijetljenja nije tako preneseno nego recimo kao 10% 25% 55%. propustanjem tog signala kroz lp filter ostaje samo 4,43 mhz, i on mora biti ravan, to jest istog nivoa na svakoj stepenici. diferencijalna faza je razlika izmedju faza signala bursta i faze na pojedinim stepenicama. ako dolazi do veceg odstupanja, u PAL slici je to katastrofa jer faza tog signala definira boju, i fazni pomak od 30 stupnjeva po vektoru boja potpuno promjeni boju, a par stupnjeva je samo malo nagne prema plavom ili crvenom. Promjena faze prve i zadnje stepenice bi se npr vidjela u slici kao naginjanje u drugu boju pri pri promjeni osvijetljenja slike.

u liniju 330 mogu se insertirati i drugaciji valni oblici za mjerenje diferencijalnog pojacanja i faze. linija 331 za krominantno luminantni odnos koji definira zasicenje boje.

Reply to
Petar Bjelèiæ

E to je to sta sam trazio, hvala na detaljnim podacima!!

Pozdrav,

--
Chupo
Reply to
Chupo

prisutne,

medjusobno

biti

Èesto sam se pitao jer taj color TV-signal treba biti tako 'zapetljan', ili je to samo bila neèija podla ideja radi patentnih prava i bla,bla? Sreæom, i to polako ide u ropotarnicu pro¹losti!....lol
Reply to
vaso

Color je samo priljepljen na postojeci c/b signal ciji standard 625 ucesljanih linija datira prije drugog svijetskog rata, i taj color vec onda nije bio pravi color jer u biti samo grubo (mutno, i sa uskim frekv. opsegom) ofarba c/b sliku. To je napravljeno zbog toga da se zadrzi kompatibilnost sa postojecim tv prijemnicima, i zbog te kompatibilnosti koje se svi drze ko pijani plota, jos cemo i u digitalnoj eri, i jos barem 10-20 godina trpiti, na zalost nece otici u ropotarnicu povjesti.

I dalje ce slika biti analogna, prenesena digitalno i na tv dovedena analogno. Opet ce ostat sranje od ne ostre boje, problem interlacinga koji ce morat ostat zbog kompatibilnosti unatrag, zbog kojeg trza slika u brzom pokretu ili je zamucena na pametnim ekranima. Sada je recimo situacija da se prenosi 50 poluslika u sekundi, a na tv-ima od 100hz, iz tih 50 poluslika formira 25 slika u sekundi te svaka slika 4 puta prikaze na ekranu. To ostaje i za buducnost, s tim da lcd i plazma ne mogu prikazat 100 slika u sekundi.

Ne znam ni sto ce biti sa omjerom slike, sad je situacija takva da vise nema displeja za 4/3, svi su 16/9, a u eteru nema slike u 16/9. DVB-T moze prenosit 16/9 format za razliku od analogne, ali 16/9 je mogao i DVB-S prije 15 godina do danas, pa to nije zbog komptibilnosti unatrag.

Ne bi se trebalo drzat kompatibilnosti unatrag, vec bi danas trebalo napravit rez, i pobacat sve televizore i kamere u smece, nova kamera, bila SD ili HD, trebala bi sa CCD chipa procesirat sav opseg boje, progresivno skenirat, vise slika nema smisla biti od dvije poluslike, mpeg algoritmima komprimiranja tak svejedno, pa cak i ne povecavaju znatno bitrate udvostrucenjem slika u sekundi. mpeg algoritmima bitrate ne ovisi o broju slika u sekundi nego o promjenama u slikama.

Slicna situacija je i sa PC-om, zbog emulacija potrebnih radi rada hardvera i softvera unatrag, imamo relativno spora racunala, sa istom procesorskom snagom bi bila i 4 puta brza da nema tih emulacija, a da softverasi znaju softver pisat u strojnom jeziku, jos bi se dobilo 10 puta na brzini.

Reply to
Petar Bjelèiæ

biti

Isti analogni, samo preko AD i DA konvertera? Katastrofa!

prikaze

I to je bila fu¹erska ideja: Susjed kupio 100 Hz TV kako bi imao bolju sliku, a onda se rasplakao kada je vidio ¹ta ima pri gledanju DivX-a pretvorenog u DVD!

nema

svejedno,

Da, poluslike èak daju i lo¹iji rezultat pri snimanju brzih promjena!?

hardvera

Tako je! Moj susjed ima neki DOS program za slu¹anje glazbe. Kada ga vrti na XP-u, iako je procesor na 3GHz, optereæenost procesora je preko OSAMDESET posto, kuha se ko ploèa ¹tednjaka!!!????

Reply to
vaso

Aha. 100 puta. Malo smanji dozivljaj. :)

--
ToMo
Reply to
ToMo

Danas je moguce u vise slucajeva imati samo analogni izvor, ako je snimano analognom kamerom. Ako imas plazmu/lcd (digitalno), ako oni primaju signal preko HDMIa (digitalno), ako im taj signal salje dvd player, dvbt-prijemnik ili IPTV STB (maxtv/iskon/bnet), onda je sve digitalno osim samo izvora. Ako je izvor DVD, onda je sve digitalno.

--
ToMo
Reply to
ToMo

Dobro je napisao, uzmi recimo Filemonitor program i vidi ¹to radi W98, a ¹to sve radi XP, iako nisi aktivirao neki program, i po sto puta u minuti ne¹to ro¹ta po disku itd.....Zna¹ li da se disk na kojoj je XP-particija uopæe ne iskljuèuje iako stavi¹ opciju Turn Off After xy minutes!

Osim toga, 'Bill Gates' SIGURNO ne optimizira Windoze, samo nadograðuje/nabacuje SVE VI©E SMEÆA....LOL

Reply to
vaso

vaso, aj jos jednom procitaj na sto sam se ja obrecnuo i sto sam odgovorio. Hint: nema nikakve veze ni s microsoftom ni s windowsima. :)

--
ToMo
Reply to
ToMo

Da, sve je digitalno osim samog izvora, pa cak i izvor za vecinu dvd-a nije bio digitalan. Za to cemo morat jos dosta pricekat. Vecina korisika jos dugo nece imat sve digitalno na svojoj strani, pa cak i da imaju novu generaciju lcd-a, dvb-t i dvb-s prijemnici, pa i dvd-i su rijetkost sa hdmi, i skupi su. iptv bojim se dugo nece imat sve digitalno, jer programe treba lokalizirat, recimo national geographic, hbo itd sa tog max tv-a, kladim se da skidaju sa satelita i ubacuju titl, te ponovo enkodiraju u h264 i salju korisniku, znaci dvostruka konverzija samo u posredovanju od satelita do korisnika. Moze korisnik imat sve digitalno, ali samo jedna karika u lancu ako je analogna, nista se nije dobilo, opet je boja uskog opsega i interferira sa lumom. htv je prije koju godinu presao na digitalnu montazu, ali isporucuje analogan signal, vecinu razmjene prihvaca analogno. Sve tv kuce kod nas isporucuju analognu sliku.

Reply to
Petar Bjelèiæ

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.