otpornici - peek power?

Svakako da on postoji i da ima odreðeni iznos. Ali uvijek isti bez obzira na dovedenu energiju

Rekao bih da hoæe i to po zakonu oèuvanje energije! Energija koja je dovedena u tom kratkom vremenu na otpornik se direktno bez ikakvoga ka¹njenja pretvara u neki drugi oblik. Priroda otpornika je takva sa on niti svijetli niti se okreæe a niti zraèi znaèi samo mo¾e poveæat svoju toplinsku energiju i to momentalno! 'Eventualno mo¾e zasvijetlit na kratno :o)

Ajmo zamisliti analogiju sa kondenzatorom kao el kapacitet i otpornikom kao termièki kapacitet.

Po ovome ¹to si ti napisao ispada da ne mo¾e¹ naglo napuniti el kondenzator zato ¹to ima neki kapacitet! Naravno da mo¾e¹! Preko nekog malog otpora. Isto tako je i sa termièkim kapacitetom i termièkom vodljivo¹æu! Ovdje mi ne grijemo otpornik nekakvim vruæim tjelom pa da zagrijavanje ovisi o termièkoj vodljivost izmeðu tog tijela i otpora. Ovdje se energija pretvara direktno po cijelom tijelu otpora pribli¾no homogeno i odmah je tu! Nema ju potrebe nigdje voditi. Ako nije homogeno onda mo¾e doæi do lokalnog pregrijavanja kao ¹to je rekao While u prvom reply-u.

I jo¹ tamo u onom postu nisam napomenuo da æe i odvoðenje temperature sa otpora biti veæe ¹to je veæa razlika temperature al je to opet tromo s obziraom na brzinu strujanja zraka.

Reply to
O R O Z
Loading thread data ...

Pravo pitanje je; Koliki je omjer snage i duty vremena pri kojem æe primljena energija u tom vremenskom intervalu biti veæa od predane enegrije okolini u tom istom intervalu. I to sve u ustaljenom stanju!

Reply to
O R O Z

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.