otpor uzemljenja

Da li je jo¹ uvijek na snazi pravilo da kod tla koje ima specifièni otpor veæi od 250 Ohmm, otpor rasprostiranja uzemljivaèa mo¾e biti veæi od 20 Ohm? Da li to znaèi da na kamenitom tlu gdje je spec. otpor 700 Ohmm, otpor rasprostiranja od 56 Ohm zadovoljava??? Kako ga popraviti u prete¾no kamenitom tlu?

Reply to
prikovode
Loading thread data ...

Nulovanjem!?

Reply to
vaso

Ako je u pitanju za¹titno uzemljenje (za¹tita od dodirnog napona, uz kori¹tenje ZUDS) onda je to ok, ali pretpostavljam da pricas o gromobranskom uzemljenju... Kod gromobranskog uzemljenja u svrhu za¹tite od munje, a za kamenito tlo s velikim specificnim otporom (gdje je k=1) najveci dopusteni udarni otpor rasprostiranja je 20oma. Odnosno izmjereni otpor mozes mnoziti s koeficijentom 1 (za kontinent s manjim specificnim otporom koeficijent je

2,5). Ne smije biti vise od 20 oma niti u jednom slucaju. Koeficijent jos ovisi i o vrsti i obliku uzemljivaca. Inace po novom pravilniku o sustavima za za¹titu od munje projektiranje i zahtjevi su puno drugaciji od onog iz '68.
--
_______________________________

-==Glupost je neuni¹tiva==-
Reply to
Bukofsky

Inace po novom pravilniku o sustavima

daj mi koordinate tog pravilnika na webu ako mo¾e¹.

...nisi mi odgovorio ¹to s gromobranskim uzemljenjem na kamenitom terenu gdje je praktièno nemoguæe postiæi otpor od 20 Ohma? Kemijski uzemljivaè?

Reply to
prikovode

zanima me gromobransko uzemljenje

Reply to
prikovode

Tehnièki propis za sustave za¹tite od djelovanja munje na graðevinama (NN RH br. 87/08 i 33/10) i norme na koje upuæuje navedeni propis.

Reply to
mcf

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.