Koji inverter 12 -> 220 slozit

Planiram si to slozit zbog potrebe da punim mobitele i lapotop u autu....a kako mi se neda stalno kupovat auto punjace, a za laptop obicno kostaju

150+kn reko idem si ja slozit nest sto moze dobro doc osim za punjenje raznih tehnoloskih cuda... :-)

E sad...gledam dve sheme....i dvoumim se....pa tream misljenje.....koja bi bila bilja za slozit?

Jel ovu:

formatting link
Bilo bi manje i jednostavnije za slozit.... ostavlja manju mogucnost za gresku pri projektiranju plocice...

ili ovu:

formatting link
Koja ima nesto vise komponenti... :-D

Ili mozda neki drugi prijedlog? Punjac koji koristim za laptop deklarirano kazu da vuce 650 mA, a oni od mobitela cca 100-injak mA... Ispadne da bi mi trebao inverter od 150+W zbog punjaca od laptopa....al nekako mislim da bi uz nesto jaci trafo i jedan od ova dva bili dovoljni... :-)

Hvala na konstruktivnim komentarima. :-)

Reply to
Mystique
Loading thread data ...

Nemoj raditi inverter na 220V. Prvi je problem sto bi to trebalo raditi na 50-100 Hz-a, a druga je sto je napon pravokutni. Punjac za laptop ce raditi mozda, ali za mobitel je vec pitanje. Ja ti predlazem da radis inverter na 19, odnosno 6V koliko trebas za punjac mobitela i laptopa i samo slozis neke banana buksne da mozes konektore slagati po potrebi. Mozes bez problema napraviti univerzalni inverter da s preklopkom slozis preklapanje na 3, 4.5, 6, 12 i 18V, a to isto mozes kupiti za 120 kn.

--
Petar Klicov, makni SPAM za reply
kaciga glavu èuva, a ?ta èuva kacigu !??!?
http://fly.srk.fer.hr/~kpero
Reply to
Pero

Konstruktor je napravio fatalnu gresku. Inverzno spojen trafo 2x9V/220v ce kod 24Vpp pravokutnika, 12v napajanja, otic u zasicenje, povuc jaku struju, grijat sebe i tranzistore. Osim toga na izlazu ce se dobit pravokutnici 290Veff, sto dobro podnose smps potrosaci ali crkavaju omski potrosaci i potrosaci sa transformatorom.

Trafo bi trebao biti 2x12v, na izlazu bi se dobilo 220v eff, a ujedno i vrsno. to moze stvarat poteskoce kod smps potrosaca koji kond nabijaju na vrsnu vrijednost 310v, pa im je 220v malo ako nisu dimenzionirani za toliko nizi napon.

Reply to
Petar Bjelèiæ

Eh...to me zanimalo....punjaci od vecine mobitela a i ovaj od eeepc-a je smps...sto bi trebalo funkati.... :-)

Pa jel ima kakav square to sine konverter? bar da se malo zaoble? To bi trebalo bar malo pomoci i donekle rijesit problem sa eff naponom... :-)

Reply to
Mystique

Vecina punjaca radi korektno i sa pravokutnicima, sto oni vide kao nizi napon. Ja imam u autu taj sa pravokutnicima, i prikljucim a ma bas svasta, i to skupe stvari, kao profi kameru kad trebam napunit u svadbi. Nista se ne moze desit, ili radi ili ne radi, ali opasnosti od kurenja nema.

Konvertor square u sinus je obicni filter, rezonantni krug za 50hz, ali je njegova izrada skupa i glomazan je za snagu 100w.

Sinus mozes dobiti da sinusnim oscilatorom pobudjujes slican sklop, protutaktno, i tada ti treba upravo trafo sa 2x8-9V/220. Napravio sam i to, gubitci su preko 40% na 60w, a preko

50% na 100w, iako je sve dimenzionirano na 200w jezgri sa 2x 4 kom 2n3055 tranzistorima u spoju zajednickog kolektora radi najmanjeg izoblicenja. To sam smislio jos prije 15 godina, dok je bilo skupo i nedostupno, ali danas se to ne isplati. Sto god pravio, trafo i kutija kostaju vise od gotovog.

Isplati se jos izrada za snage preko 2KW jer tu su vrlo skupi. Vrtim ideju sa steped sine wave, 8 stepenica poluperioda,

4-struka zavojnica pobudjivana tranzistorima do zasicenja, dala bi dovoljno cist valni oblik za pokretanje motora, i naravno vrsna i efektivna vrijednost bi bile kao u sinusoide.
Reply to
Petar Bjelèiæ

Na faksu sam radio iz energetske elektronike H most sa PWM-om èiji je referentni signal bila sinusoida (plus trokut), tako da smo na izlazu mosta dobivali simuliranu sinusoidu preko PWM-a. Kad je to pro¹lo kroz zavojnicu i kondenzator, i struja i napon su bili gotovo savr¹eno sinusoidni.

Inaèe, Mystique-u bi preporuèio da jednostavno kupi jeftini UPS i od njega slo¾i izmjenjivaè. Eto, vidim neki od 300W za 199 kn (HGspot). (nije reklama). :-)

Pozdrav!

Reply to
-Rio-

Ma meni uglavnom za to i treba...dakle dovoljno da puknem ovaj 2 x 9v trafo na izlaz i punjaci delaju... :-)

Tak sam si nekak i ja mislil....al ko bi rekao da su toliki gubitci... :-S

Hmmm...ne rade li ups-ovi na tom principu? Mozda bi se dalo sta kopirati iz nekog ups-a.... :-))

Reply to
Mystique

Hehe....kupil bi ja to...al mi je budjet 100kn... :-))) A kad bi slozil po ovoj shemi sa cd4017 ispalo bi dost malo a i jeftino... ;-)

Reply to
Mystique

Steped je druga filozofija od pwm. kod pwm treba isfiltrirat samo nosecu frekvu a ne 50hz, a valni oblik ovisi samo o linearnosti pwm modulatora. pwm ima mali nedostatak sto trebaju brzi a snazni tranzistori, a na izlazu treba biti ogromna zavojnica i to sa zracnom jezgrom kad se radi o snagama.

Reply to
Petar Bjelèiæ

Bojim se da ce trafo otic u zasicenje, i bacat snagu na vrtlozne struje, ispitaj prvo trafo, gurni mu 24v ac na 18v sekundar pa ako se ne grije dobar je, ali tesko da je proizvodjac trafa ostavio toliku rezervu u jezgri, to mu je cisti gubitak novca jer sa istom jezgrom se moze dobit 40% veca snaga.

mozes i 12v ac stavit na 9v sekundar, pa vidi da li se grije to jest vuce li u praznom hodu vise od 100mA.

trafo koji ne bi odlazio u zasicenje sa 12v apajanjem bi bio 2x12v-220v

Reply to
Petar Bjelèiæ

Obicni irf840 ili takvi neki od par kn su dostatni za 1kW(ili irfp460 ako treba veca snaga). Zavojnica ovisi o frekvenciji(treba napraviti kompromis, manja frekvencija manji gubitni na mosfetima, veca manja zavojnica). Ja bi isao na nekih 10kHz cca. Uzme se obicna jezgra od atx napajanja(etd 39 npr), napravi se razmak od cca 0.5-1mm izmedu jezgri, namota se oko 20 zavoja i to je dovoljno(brojke su otprilike, jer sam zadnji put to radio prije 3godine, ali tu su negde). Ako doma ima atx napajanja, nije skupo za napraviti.

Reply to
fire

za 1kw iz 12v ti treba skoro 100A a iz 24v ti treba 40A. IRF84O i irfp460 je vn mosfet i kao switcher na 12 ili 24v ne vrijedi nista, prevelik mu je otpor.

na 10khz jezgra 300w napajanja ne daje van ni 30w.

Reply to
Petar Bjelčić

Deèki, o kakvih vi to 10kHz prièate? Mi smo radili ovako:

24 VDC i¹lo na MOSFETe i preko trafa dizalo se na nekih 250V, ne znam toèno. Trafo je i¹ao na mislim 100kHz. Onda smo imali tzv. istosmjerni meðukrug sa kondenzatorom i to smo dovodili na H most sa IGBT modulima. Taj most je bio upravljam sa PWMom od kojih 1,2 kHz, a izlazna struja je bila sinusna, 50 Hz. Zavojnica je bila, istina, velika, sa Fe jezgrom. Ali je snaga bila par kW. Brojke vi¹e ne znam toèno.

Pozz!

Reply to
-Rio-

Pa to su mosfeti na izlaznom dijelu di imas 310V. Za 12V neki irfz44 ili tako nesto.

Reply to
fire

Dizao se na 310-350V, na vrsnu vrijednost sinusa jedne poluperiode. ispravljao se i peglao kondom, znaci dobivao cisti DC 310V

tako je, moze i 10khz ali cim veca frekva manji trafo e upravo o tom dijelu pricamo, iz kompjuterskog napajanja trafo bi na 10khz bio vrlo slab.

Taj H most je DC napon 310V pulsno sirinski modulirao, jedna grana mosta izmodulira jednu poluperiodu,druga frana mosta drugu poluperiodu 50hz.

Kod te koncepcije se je moglo odma ici na pwm modulaciju

100khz u krugu dobinanja 310V od 24
Reply to
Petar Bjelèiæ

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.