Zakłucenia na linii telefonicznej

Witam

Jest sobie zwykła linia telefoniczna podłączona do oscyloskopu. Na oscyloskopie widzę sobie +40V gdy przełączam oscyloskop w tryb pomiaru tylko napięć zmiennych to widzę na nim sinusa (coś co go przypomina) o amplitudzie około 0.1V i 50hz jest to prawdopodobnie zakłócenie pochodzące z sieci energetycznej.

Ku mojemu zdziwieniu gdy do linii podłączam rezystor 2k (zwierając ją nim) to na oscyloskopie widze dialtone (czyli 470hz) ale to 470hz jest jakby zmodulowane tym 0.1V i 50hz (może troche mniej niż 0.1V ale jest to widoczne). Sygnał dialtone ma może amplitudę 0.3V także to 0.1V widać na nim wyraźnie.

Ku mojemu ździwieniu nr 2 :) to gdy podłączam zwykły telefon do lini to zakłucenie 0.1V znika z oscyloskopu !!! i widzę na tylko ładne 470hz o amplitudzie około 0.3V.

Moje pytanie jest takie co takiego jest w telefonie co powoduje że to zakłócenie znika !!! Inaczej mówiąc czym obciążenie telefonu różni się od obciążenia rezystorem.

Dlaczego o to pytam ? Skonstruowałem sobie mostek telefoniczny i niestety jak podłączam do niego linie to to zakłócenie jest widoczne :( i brzęczy w słuchawce także chciałbym wiedzieć co mam wstawić do tego mostka aby przestało brzęczeć ;)

Reply to
BT
Loading thread data ...

Spróbuj z rezystorem ok 600R

Reply to
MK

Heh ;-) właśnie zepsuł mi się oscyloskop ;) i nie mogę tego sprawdzić ale z tego co mi się wydaje to jak dam 600R to może i zakłócenia się zmniejszą ale zmniejszy się też przy okazji poziom sygnału ;( to może jeszcze inne pytanie co zrobić aby w linii telefonicznej zwierać tylko napięcie stałe czyli to

40V, a sygnał zmienny pozostawić nienaruszonym (czyli tak aby miał wysoką amplitudę). Myślałem o jakiejś cewce bo cewka niby przepuszcza sygnał stały, a nie przepuszcza zmiennego ale jakoś mi to nie wychodzi w praktyce, nie wiem może źle dobieram tą cewkę ?

Reply to
BT

Użytkownik "BT" snipped-for-privacy@poczta.onet.pl> napisał w wiadomości news:cc4942$shm$ snipped-for-privacy@atlantis.news.tpi.pl...

  1. Rezytancja telefonu jest mniejsza - ZTCP 600 omów.
  2. Telefon przenosi 300-3000Hz, więc 50Hz jest tłumione.
Reply to
Jd.

600R miał być tylko na próbe bo w rzeczywistości jest stosowane trafo separujace 1:1 o impedancji 600R. I tu masz rozwiazanie- trafo stalego nie przepusci :)

to może jeszcze inne pytanie

Reply to
MK

Tyle, że 600 om to jest własciwa impedancja dla telefonii...

Musisz zamknąć linię impedancją 600 om.

Ale jaką cewkę? Policz, jaką indukcyjność musi mieć dla dolnej częstotliwości pasma (300 Hz) i pamiętaj, że praca ze składową stałą powoduje nasycanie rdzenia.

Reply to
RoMan Mandziejewicz

Impedancja. Rezystancja dla prądu stałego zazwyczaj znacznie mniejsza.

300-3400 Hz.

Nie zawsze. Ale przede wszystkim telefon nie ma połączenia z uziemieniem i można go traktować jako obciążenie symetryczne - wtedy wpływ zakłóceń znacznie się zmniejsza.

Reply to
RoMan Mandziejewicz

Oscyloskop jest umasiony w innym miejscu niż centrala telefoniczna. Stąd zakłócenia. weż na oscyloskop sygnał przez trafo i bedzie git

Reply to
Zbino

Hmm no ja sobie mam trafo 1:1 w tym mostku tyle że po obu jego stronach mam jeszcze kondensatory 10uF (także to trafo nie zwiera sygnału stałego) a trafo ma 137 ohmów, a zwieram poprzez pobieranie z lini energii potrzebnej do zasilania mostka. To może wyrzucić kondensatory i wstawić tam rezystory no ale to będzie bez sensu ;( coś mi się wydaje że jedynym dobrym rozwiązaniem było by trafo na 600 Ohmów gdzie takie kupić ? a może jeszcze inaczej by to rozwiązać poprzez danie jakiejś cewki w obwód pobierania energii tak aby pobierał tylko stały prąd a zmienny zostawił w spokoju, tylko jakie parametry miała by ona mieć ? wstawiłem tam już cewkę na próbę ale nic nie pomogło także albo miała złe parametry albo źle kombinuje. Ta cewka miała rezystancje 1ohm i 63 uH czy spróbować z jakąś cewką o większej rezystancji ? (oczywiście cewka ta była podłączona przez rezystor i przepływał przez nią prąd 30mA pochodzący z linii telefonicznej) na co w ogóle wpływa rezystancja cewki ;-) ? bo przyznaje że o cewkach to za dużo nie wiem. Jak powinna wyglądać cewka (chodzi o paramerty) przez która przepływa prąd 50mA i nie przepuszcza ona sygnału akustycznego a tylko stały ? Jak to wyliczyć ?

Reply to
BT

No właśnie nie wiem jak to policzyć ;(

Reply to
BT

X = 2 * pi * f * L

Dla minimalnej częstotliwości X musi być większe od 600 om. Jak podstawisz do wzoru 63 uH, to zrozumiesz, dlaczego to nie miało prawa poprawnie działać.

Reply to
RoMan Mandziejewicz

A z tym nasyceniem rdzenia to chodzi o to że później musze uważać jak będę wyłączał cały układ bo cewka stanie się źródłem energii i może coś przepalić ? Cośtam pamiętam że aby się przed tym uchronić wpinało się gdzieś diodę ;) ale jak i gdzie to już mi uciekło.

Reply to
BT

Trafo stosowane jest po to aby z całego tego sygnału jaki jest na drutach wyłuskać mowe, DTMF i inne zmienne sygnały analogowe. Linii nie mozesz zwierac ponieważ centrala zinterpretuje to jako uszkodzenie i odłączy linie. Poprzez zwarcie rozumiem chec zwarcia napiecia stalego. Linie mozna zwierac tylko na ms co jest przez centrale interpretowane jako wybieranie impulsowe.Mozesz zasilac mostek ze stałego ale bez przesadyz poborem pradu . To tak ogolnie bo tak naprawde to nie wiem który sygnał tak naprtawde jest ci potrzebny. MK

Reply to
MK

To już jest któryś z kolei Twój post, po którym opadają mi ręce. Weź to zostaw, idź do kina - to zadanie naprawdę Cię przerasta. Żebyś choć raz napisał, co _konkretnie_ chcesz zrobić - bawisz się w zgadywanki z nami.

Ja w każdym razie stawiam sprawę na ostrzu noża: albo przedstawisz problem _cały_ konkretnie, ze schematem, albo nie oczekuj dalszej pomocy. Howgh!

Reply to
RoMan Mandziejewicz

Dobra uruchamiam kalkulator:

X=6.28* 300 * 0,000063 X=0,11

600/0,11=5454

5454*0,000063=0,346

No dobra dzięki za wzór cośtam policzyłem i wyszło mi że ta cewka powinna mieć w przybliżeniu jakieś 350mH dobrze to policzyłem ? No i teraz najważniejsze pytanie skąd coś takiego wytrzasnąć ;-) bo jak narazie szukałem w Internecie i znalazłem tylko cewki, dławiki maks na 100mH za

0.85zł,
formatting link
znalazłem też w Elfie jakąś która była podpisana że jest do celów akustycznych była na 500mH ale kosztowała 50zł ;( skąd taka różnica cen ? czy cewki można łączyć szeregowo tak aby 4 po 100mH połączone razem utworzyły jedną na 400mH
Reply to
BT

Poprzez zwieranie rozumiałem tutaj robienie tego poprzez rezystor np ten 2k ;) wiadomo że nie zwieram jednego drucika do drugiego drucika ;) aż tak źle ze mną nie ma.

Reply to
BT

Ale jak narazie odpowiadacie dobrze prawie na wszystkie moje pytania także problemy w nich zawarte są chyba dobrze opisane ?

Ja się dobrze bawię i nic mnie nie przerasta, wręcz przeciwnie nie widzę tu nic trudnego (wszystko działa, teraz myślę nad ulepszeniami), poradził bym sobie bez pomocy, ale nie uważam się za najmądrzejszego dlatego pytam was o cenne dla mnie zdanie, a na Shrecku 2 już byłem ;). Co do schematu to przy następnych pytaniach pomyślę, bo jak na razie mam tylko wersje alfa, która stała się lekko nieaktualna z powodu zmian podczas lutowania.

Reply to
BT

MK się wziął i wyklepał:

<CHLAST>

Spróbuj przyciąć cytat

Reply to
scx

BT się wziął i wyklepał:

Hmmm a może tak troszkę fizyki na poziomie szkolnym? X to impedancja, a nie indukcyjność, chociaż na tę samą literkę to jednak nie to samo.

Reply to
scx
[...]

A Ty chyba nie zrozumiałeś jego rozumowania - policzył bardzo dobrze. Poza tym - czy mam zwidy, czy też przed chwilką pisałeś coś o cięciu cytatów?

Reply to
RoMan Mandziejewicz

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.